درخواست کمک خالد مشعل از عربستان

درخواست کمک خالد مشعل از عربستان

به گزارش سراج24، شبکه المیادین به نقل از منابع خبری آگاه گزارش داد که خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس در پیامی شفاهی که از طریق شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت به دست ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان رسانده است، از وی خواسته تا برای نجات غزه وارد عمل شود.

بنابراین گزارش، هیئتی از حماس به ریاست خالد مشعل با شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح در کویت دیدار کردند و در این دیدار مشعل با بیان اینکه ملک عبدالله سعودی «شیخ مسلمین» و «شیخ العرب» است، از ریاض خواسته تا با تمام وزن و نفوذش برای نجات ملت فلسطین در غزه وارد عمل شود تا جلوی تلاش‌هایی که ملت فلسطین را هدف قرار داده متوقف کند.

مشعل با اشاره به اینکه به صداقت پادشاه عربستان اعتقاد کامل دارد افزود: همه ملت فلسطین در این اعتقاد مشارکت دارند.

المیادین در ادامه این گزارش تصریح کرد: پس از آنکه پیام مشعل به ملک عبدالله رسید، بندر بن سلطان مشاور پادشاه عربستان با الشیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر تماس گرفته و از وی خواسته تا ریاض را از تمام آنچه که در غزه در جریان است از جمله تلاش ها برای توقف درگیری‌ها، مطلع کند.

همزمان مقامات قطری‌ هم از بندر بن سلطان خواسته‌اند تا زمان ملاقات میان پادشاه عربستان و الشیخ تمیم را هرچه زودتر هماهنگ کنند که این درخواست با استقبال پادشاه عربستان مواجه می‌شود.

المیادین می‌افزاید: دیداری طولانی میان پادشاه عربستان و امیر قطر برگزار شد و دو طرف در این دیدار درباره آنچه در غزه در جریان است گفت‌وگو کردند.

شیخ تمیم به پادشاه عربستان می‌گوید که «من برای گفتن حقیقت آنچه در جریان است به اینجا آمده‌ام.»

وی در ادامه با تاکید بر اینکه قطر پیرو سیاست‌ محورها در منطقه نیست، تصریح کرده که «قطر بدون هویت خلیج(فارس) و عربیت ارزشی ندارد، دوحه آماده است که پشت سر شما (پادشاه عربستان) و با اشاره شما برای کاستن از رنج‌های ملت فلسطین حرکت کند.»

امیر قطر در ادامه با بیان اینکه اکنون بحران در حال گسترده‌تر شدن است، تصریح می کند که طرح آتش‌بسی که مصر ارائه داده پائین ترین حد از مطالبات طرف فلسطینی را هم تامین نمی‌کند.

وی در ادامه برای آگاه کردن ملک عبدالله از اهمیت جنگ غزه در عرصه منطقه می‌گوید: «آقای من، نگاه کنید که اکنون غزه قبله همه شده است.غزه به بشکه باروتی بدل شده که به زودی منفجر خواهد شد و ترکش‌های ان همه را هدف قرار می‌دهد.»

شیخ تمیم در ادامه می‌افزاید: این شرایط نیازمند سیاست حکیمانه‌ای است که هم ملت فلسطین و هم کل منطقه را از خطرهای آینده نجات دهد.

امیر قطر به پادشاه عربستان می‌گوید: «آقای من ببنید اکنون ایران، حزب الله وسوریه در غزه حضور دارند و نباید چشم خود را نسبت به این مسئله ببندیم. بشار اسد در زمانی که برادران مصری درها را به روی حماس بسته‌اند می‌گوید که ما می دانیم در چه زمانی پاسخ این حملات را بدهیم.»

وی در ادامه از پادشاه عربستان خواسته که از حماس حمایت کند و گفت که اکنون ملت فلسطین از مقاومت حمایت می‌کند.

امیر قطر در این دیدار با اشاره به اینکه قطر در قضیه آتش‌بس در غزه به دنبال رقابت با هیچ طرفی به ویژه مصر نیست، تاکید کرده که «دوحه در خود این توان را نمی‌بیند که با مصر، تاریخش و نقشش رقابت کند.»

المیادین در ادامه گزارش اختصاصی‌اش که از منابع آگاه بدست آورده تاکید کرد که «در این دیدار ملک عبدالله از امیر قطر درباره ماجرای ربوده شدن سه شهرک نشین صهیونیستی پرسیده که امیر قطر پاسخ داده دوحه در این ارتباط با مقامات حماس تماس برقرار کرده و دیدارهایی با رهبران حماس داشته که خروجی این دیدار‌ها اینگونه بوده که قطر ادله‌ای درباره دخالت حماس در ماجرای ربایش مشاهده نکرده است و اگر برخی از نیروهای حماس دست به این اقدام زده‌اند به دلیل دستوری سازمانی نبوده بلکه اقدامی شخصی بدون دستور عملیات از سوی رهبران حماس و بخاطر مسائل شخصی، احساسی یا انتقام جویانه بوده است.»

امیر قطر در ادامه با اشاره به اینکه تل‌آویو توجهی به تلاش‌ها برای کنترل شرایط نکرده و با باز گذاشتن دست شهرک نشینان و تندروهای یهودی شرایط را برای قتل نوجوان فلسطینی فراهم کرده است، گفته که اسرائیل به بهانه کشته شدن سه نوجوان حملات گسترده و خون باری را به غزه آغاز کرده و اطلاعات دستگاه‌های امنیتی تل‌آویو گزارشی درباره توان مقاومت از جمله موشک‌ها، تونل‌ها و اسلحه‌های آنها ارائه نکردند و آنها بر این باور بودند که حمله کار آسانی خواهد بود.

امیر قطر در ادامه با اشاره به غافلگیری از پاسخ نیروهای فلسطینی به پادشاه عربستان می‌گوید که پس از ۷۲ ساعت از آغاز درگیری اسرائیل از ایالات متحده می‌خواهد تا به طوری فوری وارد عمل شود.

پس از این جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با وی(امیر قطر) تلفنی گفت‌وگو می‌کند و از وی می‌خواهد که به حماس برای پایان موضوع و کنترل شرایط فشار وارد کند که پس از این تلاش‌های قطر به موازات تلاش‌های ترکیه برای پایان دادن درگیری‌ها و آرام کردن اوضاع به درخواست آمریکا آغاز شده است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

ایوانکا ترامپ: برای آینده ائتلاف دعا می‌کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha