فعالان بازار از دپوی کالاها می‌گویند:

رکود بازار سیمان و آهن در فصل ساخت و ساز

رکود بازار سیمان و آهن در فصل ساخت و ساز

به گزارش سراج24، به گفته فعالان بازار، عدم اجرای طرح‌ های عمرانی و کم شدن ساخت‌وساز به رکود در بازار آهن و سیمان دامن زده است.

این در حالی است که انبار کارخانه‌های تولید فولاد نیز از محصولات تولیدی انباشته است و کاهش خریداران فولاد منجر به ضرر و زیان فولادسازان شده است، به‌ خصوص فولادسازان بخش خصوصی که امکانات دولتی‌ها را هم ندارند، این مسئله موجب شده است که قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی در فصل تابستان که فصل ساخت‌وساز است، ثابت باقی بماند چراکه ساخت‌وسازها متوقف شده است.

دپوی آهن و سیمان به علت رکود شدید در فعالیت‌های عمرانی

گفته می‌شود پس از گذشت پنج ماه از آغاز سال 93 هنوز فعالیت‌های عمرانی دولت بدلیل کمبود بودجه به طور کامل آغاز نشده است که همین مسئله یکی از دلایل رکود در بازار آهن است. رکود در بازار مسکن نیز مزید بر علت شده است تا رکود فعالیت انبوه‌سازان و بساز و بفروش‌های این بازار نیز رقم بخورد و بر رکود بازار آهن دامن بزند.

رئیس اتحادیه آهن‌فروشان در این زمینه گفت: عدم اجرای طرح‌های عمرانی از سوی دولت، عدم اجرای طرح مسکن مهر و توقف ساخت‌وسازها منجر به هدایت رکود شدید به بازار آهن شده است.

وی با اشاره به ثبات قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار افزود: دولت با گذشت حدود پنج ماه از سال جاری هنوز فعالیت‌های عمرانی خود را آغاز نکرده و همین امر یکی از دلایل ایجاد رکود در بازار آهن محسوب می‌شود.

آزاد خاطرنشان کرد: توقف تمام فعالیت‌های عمرانی و ساخت ساز زمینه ایجاد رکود در اقتصاد را مهیا کرده و متأسفانه این رکود به بازار آهن و میلگرد هدایت شده است.

دپوی آهن و سیمان به علت رکود شدید در فعالیت‌های عمرانی

از سوی دیگر، کاهش فعالیت‌های عمرانی دولت سبب دپوی 14 میلیون تن سیمان نیز شده است. بهروز نعمتی، از نمایندگان حامی دولت در حالی از دپوی 14 میلیون تنی سیمان خبر داده است که آمارهای تولید سیمان در چهار ماه ابتدای سال جاری روال کاهشی به خود نگرفته‌اند و همچنان کارخانه‌های سیمان با همان توان و ظرفیت قبلی در حال تولید هستند اما آمارهای مصرف سیمان حرفی دیگر دارند و تنها در تیرماه سال جاری میزان مصرف سیمان 7 درصد کاهش یافته است.

در این باره محمدعلی بد، کارشناس سیمان علت اصلی دپوی سیمان در کارخانه‌ها را سیاست‌ها و تصمیمات یک‌جانبه دولت یازدهم در خصوص تمرکز بر کاهش تورم می‌داند و می‌گوید: «کاهش تمرکز دولت یازدهم بر اجرای پروژه‌های عمرانی و کاهش بودجه‌های عمرانی یکی از دلایل اصلی کاهش مصرف سیمان در کشور است.»

وی در عین حال می‌افزاید: «یکی دیگر از دلایل دپوی این حجم سیمان در انبارها تمرکز دولت بر سیاست‌های کنترل تورم است که باعث شده است ساخت‌وساز و اجرای پروژه‌های عمرانی به‌شدت کاهش یابد به گونه‌ای که در تیرماه میزان مصرف سیمان در کشور 7 درصد کاهش یافته است و چنانچه این روال ادامه یابد میزان دپوی سیمان در کارخانه‌ها افزایش خواهد یافت و بعید نیست تا پایان سال این حجم به 20 میلیون تن نیز برسد.»

منبع:مشرق

اخبار مرتبط

نرخ آهن در بازار محصولات فولادی+جدول

قیمت میلگرد در بازار آهن افزایش یافت

راه آهن قزوین رشت در ایام نوروز مسافر گیری می‌کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha