«سراج24» گزارش می‌دهد:

عدم تاثیر توافق هسته‌ای ژنو بر میزان فروش نفت/ سقوط صادرات نفت ایران به نصف/ اجرای تعهدات غربی‌ها در توافق ژنو در هاله‌ای از ابهام

عدم تاثیر توافق هسته‌ای ژنو بر میزان فروش نفت/ سقوط صادرات نفت ایران به نصف/ اجرای تعهدات غربی‌ها در توافق ژنو در هاله‌ای از ابهام

به گزارش «سراج24»، با وجود اینکه انتظار می رفت توافق اولیه هسته ای قدرتهای جهانی با ایران به میزان صادرات کشورمان در حوزه محصولات نفتی کمک کند، آخرین آمار ارائه شده توسط اوپک نشان می دهد میزان صادرات محصولات پتروشیمی ایران طی دو سال گذشته به نصف رسیده است.

به گزارش «سراج24»، به نقل از وال استریت ژورنال در گزارش آماری سالانه کشورهای صادر کننده نفت خام آمده است: در آمد ایران از میزان صادرات نفت خود در سال 2013 به رقم 61.92 میلیارد دلار سقوط کرده است . این میزان نسبت به سال 2011، 46 درصد کاهش داشته است . ایران در سال 2011 درآمدی معادل 114.75 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است .

همچنین تحریم های بین المللی که فروش نفت و محصولات پتروشیمی ایران را ممنوع کرده بود ، باعث شده که ایران در سال 2013 نسبت به سال پیش از آن 42 درصد کاهش درآمد داشته باشد . با وجود اینکه ایران در سال 2012 نیز کاهش میزان فروش نفت خام خود را تجربه میکرد ، بالا رفتن قیمت نفت در کل جهان توانست تا حدود زیادی به ایران کمک کند که با میزان کم فروش ، همان میزان درامد را داشته باشد .

با وجود اینکه گفته می شد توافق اولیه هسته ای ایران با قدرتهای جهانی توانسته کمک بزرگی به این کشور برای بالا بردن میزان درآمدهای نفتی اش کند، اما تمام شدن مدت 6 ماهه این توافق و ارائه شدن آمارهای جدید نشان داده که ایران در طول این مدت نتوانسته به میزان مورد انتظار خود درآمد نفتی داشته باشد و در عین حال در طول این مدت تنها به 700 میلیارد دلار از داراییهای خود دسترسی داشته است .

ایران و قدرتهای جهانی برای تمدید 4 ماهه این قرار داد موقت رای داده اند اما باز هم همچنان هیچ تحریمی قرار نیست در طول این مدت برداشته شود و آمریکا تنها تعهد داده است که از تصویب تحریم های جدید توسط کنگره خوددداری کند . یکی از بزرگترین مشکلات بر سر راه رسیدن به توافق نهایی هسته ای مسئله مدت این قرار داد و همچنین برداشته شدن تحریم های نفتی بوده است . با وجود اینکه ایران معتقد است این قرار داد باید دارای بازه زمانی 5 تا 7 سال باشد ، نمایندگان کنگره آمریکا اعتقاد دارند این مدت حداقل باید دو رقمی باشد .همچنین آمریکا بیان کرده که در طول این مدت به یکباره تحریم های مهم و جدی را لغو نخواهد کرد و برداشته شدن تحریم ها به منزله اجرای گام به گام توافق خواهد بود .

یکی از مشکلات اساسی در گفت و گوهای هسته ای نیز به همین مسئله بر می گردد که آمریکا نمی خواهد سازو کاری قطعی برای برداشته شدن تحریم ها در اختیار ایران قرار دهد اما در عین حال خواهان برداشته شدن گامهای ملموس و قطعی برای اثبات صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران است .

بر اساس آخرین توافق ایران و آمریکا ، ایران باید همین روال موجود در توقف و ثابت نگه داشتن فعالیت های هسته ای خود را ادامه داده و آمریکا نیز کمکی 2.4 میلیارد دلاری به اقتصاد ایران خواهد داشت و اجازه می دهد این میزان از درامدهای بلوکه شده ایرانی آزاد شود .

اخبار مرتبط

فیلم| مقایسه درآمد نفتی با سود شرکتهای خارجی از تجارت دخانیات در ایران

آیا این گرانی سرسام آور و کمرشکن همچنان ادامه خواهد داشت؟

دولت دلار چند هزارتومانی دوست دارد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha