چرا «شیار ۱۴۳» از گردونه اکران عید فطر بازماند

چرا «شیار ۱۴۳» از گردونه اکران عید فطر بازماند

به گزارش سراج24، پس از آنکه شیار ۱۴۳در نوبت طلایی اکران های سال 1393، یعنی اکران عید نوروز، به نمایش در نیامد ،سخن از نمایش این فیلم در نوبت اکران عید فطر به میان آمده بود و این در حالی است که با تکمیل پازل اکران فیلم های عید سعید فطر، متأسفانه هیچ نامی از فیلم محبوب مخاطبان جشنواره سی و دوم یعنی شیار 143 در فهرست احتمالی دیده نمی شود.

حاشیه های به وجود آمده برای فیلمی که اثر برگزیده جشنواره فجر شده و بارها در اکران های خصوصی مورد تحسین اهالی سینما، منتقدان و تماشاگران قرار گرفته است، بار دیگر این پرسش را در اذهان پدید می آورد که چرا آثار ارزشی و دغدغه مندی همچون «شیار ۱۴۳» با وجود مقبولیت و محبوبیت و حتی دریافت سیمرغ بهترین فیلم مردمی جشنواره فجر راهی به فصول طلایی اکران پیدا نمی کنند؟

«شیار ۱۴۳»فیلمی است که چه به لحاظ مضمون انسانی و جهانشمول کار و چه به لحاظ بازخورد مثبت مخاطبان جشنواره، می‌تواند اثری باشد که هر دو طیف مخاطب عام و خاص سینما را به یک اندازه راضی کرده و گیشه پررونقی هم داشته باشد. این اثر سینمایی از آن دست فیلم‌هایی نیست که سینماداران علاقه‌مند به فیلم‌های شانه تخم‌مرغی به آن انگ مخاطب خاص را بزنند و از آن فیلم‌هایی هم نیست که مخاطبان حرفه‌ای سینما آن را اثری تجاری و متعلق به سینمای بدنه بدانند.

این فیلم یک نقطه قوت اصلی دارد و آن هم اینکه منطبق بر مسئله‌ای انسانی ساخته شده و به همین دلیل می‌تواند در دل هر مخاطبی فارغ از خط و خطوط سیاسی رخنه کرده و  روح او را برای ساعتی درگیر داستان کند.

پس باید هر چه زودتر تکلیف اکران این فیلم را مشخص کرد. این آسیب سینمای ماست که فیلم‌هایی که منطبق بر آمار جشنواره در رده‌های آخر فهرست فیلم‌های پرفروش بودند به واسطه تهیه‌کنندگان متنفذی که دارند، زودتر از «شیار۱۴۳» قرارداد اکرانشان بسته شود اما هنوز زمان قطعی اکران این اثرمشخص نباشد. این منصفانه نیست که «شیار ۱۴۳»که جزو یکی، دو فیلم نسبتاً پرمخاطب بازار فیلم ایران در کن بوده در بلاتکلیفی آشکار به سر ببرد و به جای آن فیلم‌هایی که از همین حالا هم می‌توان گفت حتی هزینه‌های تولید خود را نیز باز نمی‌گردانند، جای خود را در فهرست اکران عید سعید فطر ثابت کرده باشند.

این یک رویه غلط در سینمای ما بوده که همواره سینماگران مستقل برای اکران آثارشان باید با ده‌ها دردسر روبه‌رو باشند و در نهایت نیز به اکران در زمان‌های مرده یا در گروه‌هایی مانند «هنر و تجربه» تن دهند.

مدیران شورای صنفی نمایش اگر واقعاً به حرف‌هایی مبنی بر انداختن طرحی نو پایبندند، بیایند و هر چه زودتر تکلیف اکران این فیلم مردمی را مشخص کنند.

به گزارش "رویکرد"، شایان ذکر است در جشنواره فیلم فجر که در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ برگزار شد شیار ۱۴۳تنها فیلمی بود که پس گذشت چند روز خسته کننده در جشنواره، تماشاگران را وادار کرد تا باچشمانی خیس ، به احترامش بایستند و تشویق کنند و این در حالی بود که آثار سینماگران همیشه مدعی همچون داریوش مهر جویی ،مسعود کیمایی، و کیومرث پور احمدو... با کمترین اقبال مردمی مواجه و حتی بعضی رسما از سوی تماشاگران"هو " شدند.

شیار ۱۴۳که با بی مهری هیئت انتخاب جشنواره ، از رسیدن به بخش مسابقه جشنواره باز مانده بود، کارگردان "فیلم چ" را هم تحت تاثیر خود قرار داده بود.

منبع:رویکرد

اخبار مرتبط

امام جمعه تنگستان بوشهر از عوامل سریال گاندو تشکر کرد

ساخت «سلمان فارسی» در جلفا ادامه دارد

قصه عاشقانه ای که به کربلا رسید

0 نظر

ارسال نظر

capcha