اعضای کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با «سراج 24» مطرح کردند؛

آمریکا، بعنوان ستون فقرات 1+5؛ مهمترین عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات/ ایران به پیشرفت هسته‌ای خود ادامه می‌دهد

آمریکا، بعنوان ستون فقرات 1+5؛ مهمترین عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات/ ایران به پیشرفت هسته‌ای خود ادامه می‌دهد

سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با «سراج24»  با اشاره به دور ششم مذاکرات وین گفت: طی مذاکراتی که در دوره های مذاکرات ژنو و وین تاکنون برگزار شده طرفین خواسته ها و مطالبات خود را به صورت شفاف برای یکدیگر تبیین کرده اند، لذا اکنون طرفین می دانند از یکدیگر چه می خواهند.

وی اظهار داشت: دولت آمریکا که عضوی از 1+5 است مطالبات و درخواست‌هایی دارد که این درخواست‌ها فرای ان.پی. تی و این سیاست آمریکا موجب شده که میان جمهوری اسلامی و گروه 1+5 فاصله زیادی ایجاد شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مانع اصلی توافق در حال حاضر زیاده خواهی های آمریکایی هاست و این فاصله و اختلافاتی که میان دوطرف وجود دارد با مذاکره پرنخواهد شد.

عضو فراکسیون اصول گرایان مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی دارای خواسته های مشخص و خطوط قرمزی است، ابراز داشت: از این خطوط قرمز ایران عدول نخواهد کرد، اما مطالبات غیرقانونی آمریکا به معنای عدول جمهوری اسلامی از خطوط قرمز خود است و ما هیچ گاه تسلیم این زیاده خواهی ها نخواهیم شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: معتقد هستیم آمریکا به عنوان مانع اصلی مذاکرات، این مذاکرات را با چالشهای جدی مواجه کرده است و تنها راه به نتیجه رسیدن مذاکرات، عدول آمریکا از زیاده خواهی است.

احمد بخشایش، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با «سراج24»  با اشاره به دور ششم مذاکرات وین گفت: آمریکایی ها متاسفانه ستون گروه 1+5 هستند و اگر بتوانیم به یک توافقی دست پیدا کنیم تا فشارهای مختلف از روی جمهوری اسلامی برداشته شود و ساختار تحریمها ترک بردارد، موفقیت بسیار بزرگی برای نظام و ملت ما خواهد بود.

بخشایش با بیان اینکه در جریان مذاکرات هسته ای موارد اختلاف خیلی بیشتر از موارد اشتراک است، گفت: غربیها اکنون نیز فضای سال  1382 را دنبال می کنند؛ در آن سال آقای روحانی بیانیه سعدآباد را امضا کرد؛ غربی ها می خواهند تا آنجا که امکان دارد ایران را از فناوری هسته ای محروم کنند و به دنبال این هستند که ایران غنی سازی نداشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: غربی ها به دنبال این هستند که با افزایش فشار ایران از مطالبات هسته ای خود عقب نشینی کند و غربیها هرگونه عقب نشینی ایران را یک موفقیت بزرگ برای خود قلمداد می کنند.

بخشایش با اشاره به مقاومت جمهوری اسلامی در برابر غربیها گفت: ایران چندین سال است که مقاومت کرده است و غنی سازی را یک حق قانونی برای خود می داند و البته بر ظالمانه بودن تحریمها همیشه تأکید داشته است.

وی با توصیه به دولت و دستگاه دیپلماسی در جریان مذاکرات هسته ای تأکید کرد: دولت باید طوری برخورد کند که اگر توافقی نیز به دست نیامد، غربیها بدانند جمهوری اسلامی مسیر پیشرفت خودر ا طی خواهد کرد و رویکرد مقاومت را همراه با نرمش قهرمانانه دنبال کند و در برابر تصمیمات سخت طرف غربی، موضعگیری سخت و مقتدرانه داشته باشد و دچار تساهل و تسامح نشود.

اخبار مرتبط

اهرم فشار ایران در مذاکرات وین از چه اخباری قوت می گیرد؟/ چیره دستی ایرانیان در استفاده از فضای اطلاعاتی علیه آمریکا

آمریکا هنوز لغو همه تحریم‌های مغایر با برجام را نپذیرفته است/ صحت اطلاعات «منبع آگاه» روشن است

احتمال توافق موقت انتخاباتی در مذاکرات برجامی ۱۴۰۰

0 نظر

ارسال نظر

capcha