نایب‌رئیس مجلس خبرگان:

دانشگاه‌ جایگاه پناه‌گیری سیاسی نیست

دانشگاه‌ جایگاه پناه‌گیری سیاسی نیست

به گزارش سراج24، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در مراسم محفل انس در دانشگاه تهران گفت: برای بررسی اینکه بدانیم روشنفکر کیست آن را باید از دیدگاه قرآن بسنجیم و ببینیم قرآن چه کسانی را روشنفکر می‌داند.

وی ادامه داد: روشنفکری در کشور ما به اعتراف کسانی که در این عرصه کار کرده‌اند تولدی صادراتی داشته است و از غرب همراه با منافع و ضررهایی به کشور صادر شده است.

خاتمی گفت: با این وجود انقلاب روشنفکری را جهت داده و روشنفکری دینی را احیا کرده است. چرا که قبل از انقلاب حتی نماز خواندن یک جهاد محسوب می‌شد اما پس از انقلاب و در دوران جنگ می‌دیدیم که متخصصان ما در تیررس گلوله دشمن مجروهان را درمان می‌کردند.

امام جمعه موقت تهران گفت: از نگاه قرآن اولین ویژگی روشنفکر این است که علم و دانش‌اش را در خدمت اعتقادش به کار بگیرد. در ابتدای انقلاب زمانی که صحبت از دانشگاه اسلامی شد برخی‌ها معتقد بودند اصطلاحات علمی با اسلام منافاتی ندارد در حالی که جهت‌ها فرق می‌کند و استادی که خدا را باور دارد در تدریس خود نشانه‌های خدا را می‌بیند.

وی با اشاره به اینکه روشنفکر قرآنی علمش را در اختیار اعتقادش می‌گذارد گفت: اگر استادی ملحدانه و منکرانه حرف بزند و ذات مقدس و ارزش‌ها را انکار کند روشنفکر است اما از نوع غربی چرا که روشنفکر قرآنی لاابالی نیست.

خاتمی تصریح کرد: فردی که روشنفکر غربی است کسی است که به اعتقادات مردم پشت پا می‌زند و همه‌چیز را مسخره می‌کند این در حالی است که محیط باید پاک باشد و در چنین محیط‌هایی باید متعهد پرورش داده شود.

وی تصریح کرد: استادان و پزشکان بسیجی باید به بسیجی بودن خود افتخار کنند و اگر کسی اظهارنظر غلطی به ولایت کرد بسیجی بودن خود را نشان دهند و طوری نباشد که بی‌دین‌ها به راحتی تظاهر کنند و ما به دین خود بترسیم و مرهون جبر باشیم.

نایب‌رئیس مجلس خبرگان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ماهواره اشاره کرد و گفت: امروز ماهواره مسئله‌ای نیست که خطرش بر اهلش پوشیده باشد ما این ابزار را خطرناک نمی‌دانیم اگر مصارف الهی را منتشر کند ،آنچنان که مجمع جهانی اهل بیت این کار را کرده و بنده نیز عضو آن هستم.

خاتمی اشاره کرد: ما با رادیو و تلویزیون مخالف نیستیم بلکه با محتوای آن مخالف بوده‌ایم و امروز محتوای برنامه‌های ماهواره‌ای مأموریت اعتقادزدایی، اخلاق‌زدایی، عفت‌زدایی و انقلاب‌زدایی را دنبال می‌کند.

امام جمعه موقت تهران گفت: کسانی که با فیلترینگ مخالفت می‌کنند حتماً ماهواره را نشناخته‌اند چرا که برنامه‌های ماهواره‌ای بیگانه روشن هستند که با مأموریت خاص می‌آیند و ما وظیفه داریم حدود اسلامی را اجرا کنیم و تا جایی که می‌شود آن را حفظ کنیم.

خاتمی گفت: اینکه بگویند چون سفره گناه جمع نمی‌شود ما هم آن را رها کنیم نمی‌شود. ما وظیفه داریم دسترسی به شبکه‌های ماهواره‌ای آلوده آسان نباشد. این تکلیف شرعی ما است و مصداق نهی از منکر است.

خاتمی داشتن دانش واقعی، دانش الهی، انس با قرآن و عبرت‌آموزی را از ویژگی‌های روشنفکر قرآنی عنوان کرد و گفت: نباید دانشگاه‌ها جولانگاه گروه‌ها شده و با نگاه سیاسی اداره شوند و دانشگاه جای پناه‌گیری سیاسی نیست.

بیست و نهمین محفل انس اعضای تیم‌های اضطراری سازمان بسیج جامعه پزشکی و امداد و درمان دوران دفاع مقدس شامگاه پنجشنبه در دانشگاه تهران برگزار شد.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

مردم باید حاکمیت را در بهبود بخشیدن شرایط کمک کنند

فیلم| کلید کار در مدرسه است نه دانشگاه!

فیلم| آیا دانشگاه‌های ما غرب‌ زده‌اند یا علم‌مان غربی است؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha