با تهدید و حبس، زوج‌ها بچه‌دار نمی‌شوند

با تهدید و حبس، زوج‌ها بچه‌دار نمی‌شوند
به گزارش سراج24،احمدرضا ایزدی با انتقاد از تصویب کلیات "طرح افزایش نرخ باروری و پیگیری از کاهش رشد جمعیت" در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اجرای اینگونه مجازات‌ و مصوبه‌ها بسیار سختگیرانه است و سیاست‌گذاران بهتر است به جای تصویب چنین طرح‌هایی با اعمال برنامه‌های تشویقی، خانواده‌های جوان را به سمت فرزندآوری سوق دهند.
 
وی با بیان اینکه تهدید زوج‌های جوان به دو تا ۵ سال حبس برای اقدام به سقط جنین، عقیم سازی، وازکتومی و توبکتومی و اعمال ممنوعیت‌ها برای تبلیغات راجع به تحدید موالید در کاهش فرزندآوری منجر به افزایش نسل جوان نمی‌شود ادامه داد: در تمامی کشورها بر اساس سیاست‌های جمعیتی، برنامه‌هایی برای افزایش یا کاهش شمار مردم تدوین می‌‌شود بنابراین تدوین طرح‌های اینچنینی پذیرفته شده است اما باید بدانیم افزایش یا کاهش جمعیت با زور و تهدید امکان‌پذیر نیست.
 
این استاد دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: افزایش جمعیت و تمایل به فرزندآوری پیش از آنکه تابع قانون و مقررات کشور باشد تابع خواست زوج‌هاست به‌طوری‌که پدر و مادر باید تصمیم بگیرند چند فرزند و باچه میزان فاصله سنی داشته باشند.
 
مشکلات اقتصادی نباشد، زوج‌ها مایل به فرزندآوری‌اند
 
ایزدی مهم‌ترین عامل افزایش تعداد فرزندان را رشد اقتصادی خانواده‌ها دانست و ادامه داد: بسیاری از خانواده مایلند فرزندان بیشتری داشته باشند اما شرایط اقتصادی به آنان اجازه‌ اتخاذ چنین تصمیمی نمی‌دهد بنابراین نه تنها باید علاوه بر فرهنگ‌سازی از سیاست های تنبیهی کاسته شود بلکه باید در قالب اقدام‌های اثرگذار، مشکلات اقتصادی زوج‌ها را رفع و شرایط فرزندآوری را برای‌شان فراهم کنیم.
 
وی با انتقاد از پرداختن نمایندگان مجلس و سیاست گذاران به مسایل خانواده ها گفت: سیاست های تنبیهی در مورد افزایش جمعیت کشور به هیچ وجه پاسخگو نیست و از این روش نمی توان به خواست مسئولان رسید زیرا با اجرای مکانیسم‌های زور و اجبار نمی ‌توان مادران را به سمت بارداری سوق داد.
 
وی با یادآوری نمونه‌های شکست خورده این طرح در کشورهای اروپایی بیان کرد: کشور یونان نیز سال‌ها قبل با اجرای سیاست‌هایی مانند کشور ما خواست جمعیت کشور را افزایش دهد در حالی‌که پس از چند سال به همان نقطه آغازین طرح رسید و عملا در اجرای این خواسته ناموفق شد.
 
ایزدی با تاکید بر اینکه باید تدوین و اجرای سیاست‌های بلند مدت فرزندآوری را به جای کوتاه مدت مد نظر قرار داد افزود: اجبار در افزایش جمعیت به صورت کوتاه مدت جوابگو نخواهد بود بلکه با اجرای سیاست‌های تشویقی و در بلند مدت طرح‌ها اثرگذار می‌شوند. 
 
این استاد دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: اجرای سیاست‌های تنبیهی و اجباری برای افزایش جمعیت به رشد آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق، رواج روزافزون کودکان خیابانی و بی‌سرپرست و سقط جنین‌های غیرقانونی دامن می‌زند و در آینده به جای تربیت فرزندانی اثرگذار، جمعیتی هنجارشکن در پی خواهد داشت.
 
 
منبع: آنا

اخبار مرتبط

قبح زدایی از تجرد دختران، کوبیدن آب در هاون

0 نظر

ارسال نظر

capcha