تا شب نشده این دعا را پشت سر هم بخوانید

تا شب نشده این دعا را پشت سر هم بخوانید
به گزارش سراج24، شرح حدیث آقا مجتبی تهرانی را در ادامه می خوانید.
 
متن حدیث: از حضرت علی بن موسی‌ا‌لرضا(ع) روایت شده که فرمودند: «پیغمبر اکرم(ص) فرموده است ماه رجب ماه خداوند است که رحمت الهی در آن ریزش می‌کند؛ و ماه شعبان ماهی است که در آن خیرات منشعب پراکنده می ‌شود و شیوع می ‌یابد؛ و در روز اول ماه رمضان شیاطین در غل و زنجیر کشیده می ‌شوند و در هر شب ماه مبارک رمضان هفتاد هزار نفر از بندگان (گناهکار) خدا آمرزیده می‌ شوند.»
 
 
 
شرح حدیث: در اولین روز ماه مبارک رمضان، گمراه کنندگان از شیاطین ‌به غل و زنجیر بسته می‌ شوند. مغلول کردن یعنی قفل زدن. خداوند گمراه کنندگان از شیاطین را مهار می ‌کند. یعنی خداوند جلوی مانع ایجاد
 
کردن شیاطین را در ماه مبارک رمضان می ‌گیرد. این برای روز بود. در شب چطور؟ خداوند هر شب هفتاد هزار نفر را مورد آمرزش قرار می ­دهد.
 
 
 
این سه ماه رجب، ‌شعبان و ‌رمضان مورد عنایت الهی هستند. به حسب ظاهر ما در آخرین لحظات ماه شعبان هستیم. امام هشتم(ع) در روایت دیگری ‌می فرماید این دعا را در پایان ماه شعبان زیاد بگویید: «خدایا اگر در
 
آنچه از ماه شعبان گذشت من را مورد مغفرتت قرار ندادی، ‌در این مابقی‌اش من را مورد آمرزش قرار بده.» چرا باید این کار را بکنی؟ برای اینکه خودت را خالص کنی، ‌پاک کنی، ‌تر و تمیز کنی؛ چون می خواهی وارد بشوی در ماه رمضان. ماه رمضان ماه ضیافت الهی است. خدا تو را دعوتت کرده، ‌می‌ خواهی بروی سر سفره‌اش بنشینی، ‌پس خودت را تطهیر کن.
 
 
 
انسان وقتی می ‌خواهد برود مهمانی چه‌کار می ‌کند؟ خودش را تر و تمیز می ‌کند. اینجا میزبان خداست،‌ میهمان عبد است. باید عبد تطهیر و تزکیه کند. و آن تزکیه هم، ‌تزکیه نفس و درونی است. امام هشتم (ع) هم می فرماید که اگر عداوتی از کسی در دلت هست بیرون کن. همه اینها جنبه ‌های درونی دارد.
 
 
 
لذا به دوستان سفارش می کنم، این چند لحظه‌ای که از ماه شعبان باقی مانده این دعا را زیاد تکرار کنید: «اللَّهُمَّ إِنْ لَمْ تَکُنْ قَدْ غَفَرْتَ لَنَا فِی مَا مَضَی مِنْ شَعْبَانَ فَاغْفِرْ لَنَا فِیمَا بَقِیَ مِنْهُ»، «خدایا اگر در آنچه از ماه شعبان گذشت من را مورد مغفرتت قرار ندادی، ‌در این مابقی‌اش من را مورد آمرزش قرار بده.»
 
تا شب نشده این را پشت سر هم بگویید. ان‌شاءالله خداوند عنایتی کند و با یک روح باصفا و تطهیر شده و تزکیه شده، وارد ماه مبارک رمضان شوید.
 
 
 
منبع: جام نیوز

اخبار مرتبط

تشریح برنامه‌های حرم مطهر امام رضا(ع) در دهه اول محرم

کتاب «زیست نامه مادر امام رضا(ع)» در صف انتشار

آقامجتبی تهرانی: اعمال انسان در دنیا گُم نمی‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha