پروشنکو: ارتش علی رغم اعلام آتش بس در حالت آماده باش قرار دارد

پروشنکو: ارتش علی رغم اعلام آتش بس در حالت آماده باش قرار دارد

به گزارش سراج24 به نقل از خبرگزاری آناتولی، پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین امروز یکشنبه تصریح کرد: اعلام آتش بس یکجانبه به این معنا نیست که نیروهای امنیتی اوکراین در صورت حمله استقلال طلبان به نیروهای ارتش یا غیر نظامیان اقدام به شلیک آتش نخواهند کرد.
بر اساس این گزارش وی افزود: دولت اوکراین تنها حاضر است با رهبران منطقه ای و محلی مذاکره و گفتگو کند نه با استقلال طلبان. پروشنکو جمعه آتش بس یک هفته ای یکجانبه ای را در مناطق شرقی اوکراین اعلام کرده است.

وی با ارائه طرح 15 ماده ای ظاهرا قصد دارد بحران و تنش های اخیر در اوکراین را پایان دهد ولی دولت روسیه بر این باور است که اعلام این آتش بس بیشتر شبیه یک ضرب الاجل برای استقلال طلبان است.
شورای اروپا از ارائه طرح صلح پروشنکو استقبال کرده و خواستار آغاز هرچه سریعتر مذاکرات شده است. دبیر کل شورای اروپا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: طرح صلح پیشنهادی رئیس جمهور اوکراین گام مهمی در راستای برقراری ثبات و صلح در اوکراین است. چیزی که اهمیت دارد خودداری طرف های مختلف از اعمال خشونت و احترام به حقوق بشر و اجرای قانون است.

افزایش حضور نظامی ناتو در شرق اروپا در شرایطی است که بحران شرق اوکراین و اقدامات روسیه موجب نگرانی شدید کشورهای حوزه بالتیک شده است. آمریکا و اروپا روسیه را به دست داشتن در تحولات شرق اوکراین متهم کرده اند ولی مسکو ضمن رد این اتهامات اعلام کرده است که کشورهای غربی بحران اوکراین را بهانه ای برای افزایش نفوذ نظامی خود در شرق اروپا قرار داده اند.

بحران اوکراین و اقدام روسیه در الحاق کریمه به خاک خود موجب افزایش تنش در روابط روسیه و غرب شده است. آمریکا و اروپا تاکنون تحریم هایی را ضد مقام ها و شرکت های روسی اعمال کرده اند. نشست رهبران کشورهای صنعتی جهان نیز برای نخستین بار  از سال 1997 میلادی بدون حضور روسیه برگزار شده است.

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

فرماندهان نزاجا و نزسا با هم دیدار کردند

نبرد سنگین ارتش سوریه با داعش در جنوب دمشق

0 نظر

ارسال نظر

capcha