گزارش «سراج 24» از طرح دو فوریتی مجلس در "حمایت از آمران به معروف"

آمر به معروف و ناهی از منکر به شرط "عدم استفاده از الفاظ رکیک"، در صورت صدمه جسمی مشمول قوانین مربوط به جانبازان و شهدا می‌شود

آمر به معروف و ناهی از منکر به شرط "عدم استفاده از الفاظ رکیک"، در صورت صدمه جسمی مشمول قوانین مربوط به جانبازان و شهدا می‌شود

به گزارش «سراج24»، در گرماگرم دید و بازدیدهای عید بود که خبر شهادت علی خلیلی به گوش رسید. طلبه جوانی که در جریان امر به معروف و نهی از منکر چند تن از اراذل و اوباش شرق تهران صدمه دیده بود.
این شهید در نامه‌ای که چند روز قبل از شهادتش به رهبر معظم انقلاب نوشت، با گلایه از برخی رفتار مسئولین از "مواخذه" شدنش بخاطر امر به معروف و نهی از منکر سخن گفته بود! با اینکه او بهترین سرمایه خود، یعنی عمر و جوانی‌اش را در راه اجرای یکی از احکام اصلی اسلام گذاشت، اما باز هم عده‌ای از بکار بردن نام "شهید" برای وی ابا داشتند!
علی مددخانی هم جانباز بسیجی آمر به معروفی بود که پس از تحمل 19 سال درد جانبازی، فروردین امسال ندای حق را لبیک گفت اما در ابتدای امر مسئولان بنیاد شهید اجازه دفن او را در قطعه شهدای بهشت زهرا(س) ندادند. همسر وی در واکنش به این اقدام به "جوان‌آنلاین" گفت: "بر اساس پرونده ها، همسرم معلول حین خدمت در سپاه محسوب می شود اما هرگز پرونده جانبازی در بنیاد شهید نداشته است."
وی تصریح کرد: "با پیگیری های مسئولان سپاه قرار شد وی در قطعه صالحین دفن شود و آنها در حد بضاعت خویش تلاش های خود را انجام دادند اما شهید مددخانی نزدیک به 20 سال رنج کشیدند و همیشه دوست داشتند در کنار دوستان شهیدشان در قطعه شهدای بهشت زهرا(س) تهران به خاک سپرده شوند".
گذشته از اینکه چه مباحثی درخصوص "شهادت" یا "عدم شهادت" علی مددخانی صورت گرفت اما مسأله تعیین معیار و ملاک برای تعیین آمرین به معروفی که مصداق "شهید" و "جانباز" هستند، همچنان باقی ماند تا اینکه امروز نمایندگان مجلس با تصویب طرح دوفوریتی "حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر" اولین قدم برای حل این معضل را برداشتند.
مواد و تبصره‌های این طرح که قرار است از این پس با تصویب نمایندگان پشتیبان قانونی آمرین به معروف و ناهین از منکر باشد بدین شرح است:

ماده واحده- هرگاه فردی در مقام دفاع از شعائر اسلامی به شرط عدم استفاده از الفاظ رکیک اقدام به امر به معروف و نهی از منکر نماید و به این جهت به او صدمه جسمی و جانی وارد آید، حسب مورد مشمول قوانین و مقررات مربوط به جانبازان و شهدا می‌شود.

تبصره1- چنانچه شخصی نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر مرتکب رفتار مجرمانه ‌ای شود به حداکثر مجازات تعزیری برای همان جرم مقرر در قانون مجازات اسلامی(مصوب 1392) محکوم خواهد شد.

تبصره2- چنانچه جنایتی علیه آمر به معروف و ناهی از منکر واقع شود و اولیای دم یا مجنی علیه از حق قصاص خوند گذشت نمایند، اگر جنایت مزبور موجب اخلال در نظم و امنیت عمومی شده و یا احساسات عمومی را جریحه دار نماید به جنایت ارتکابی مطابق ماده 286 قانون مجازات اسلامی رسیدگی خواهد شد.

تبصره3- درمواردی که نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر جنایت عمدی واقع شود و دسترسی به مرتکب به علت مرگ یا فرار ممکن نباشد و صاحب حق خواهان دیه باشد، دیه مذبور از صندوق تأمین خسارت‌های بدنی پراخت می‌شود.

تبصره4- درصورتی که عمل ارتکابی علیه اطفال، نوجوانان، زنان، اشخاص بیمار و افراد دارای قیم فاقد صلاحیت، محیط زیست، میراث فرهنگی و بهداشت عمومی شود سازمان‌های مردم نهادی که اساسانامه آنها درباره حمایت از آمر ناهی از منکر است می‌توانند مطابق مفاد ماده 66 آیین دادرسی کیفری اقدام نمایند.

امید است با تصویب این طرح دو فوریتی، خلاهای قانونی حمایت و پشتیبانی از کسانی که به خود جرات امر به معروف و نهی از منکر و دفاع از احکام اسلام را می‌دهند از بین رفته و بستر تحقق این فریضه الهی در جامعه فراهم شود.

اخبار مرتبط

تزریق گاز به سانتریفیوژها تیم مذاکره کننده را در موضع قدرت قرار داد

ایران مسیر توسعه را به مذاکرات گره نزده است

اصلاح‌طلبان مسئول ویرانی‌های سیلاب‌های امروزند

0 نظر

ارسال نظر

capcha