«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

بررسی حماسه سیاسی حضور مردم در انتخابات 24 خرداد/پیام مردم به جهانیان تأیید صحت انتخابات/محاکمه سران فتنه در افکار عمومی

بررسی حماسه سیاسی حضور مردم در انتخابات 24 خرداد/پیام مردم به جهانیان تأیید صحت انتخابات/محاکمه سران فتنه در افکار عمومی

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24، 24 خرداد 92 تکرار حماسه ای بود که بسیاری از دشمنان قصد جلوگیری از آن را داشتند و طوری برنامه ریزی کرده بودند تا در بهترین حالت ممکن، یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران نیز به شرایط دهمین انتخابات ریاست جمهوری گرفتار شود. اما برخلاف طراحی دشمنان، کاندیداها و تمامی هوادارانشان در انتخابات اخیر، عقلانیت به خرج دادند و برخلاف حوادث سال 88، نشاط و شیرینی حماسه سیاسی سال 92، مهر تاییدی شد بر صحت و سلامت انتخابات و علاقه مردم به نظام جمهوری اسلامی.

در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، حسن روحانی برخلاف برآوردها و پیش بینی ها، پیروز رقابت های میدان شد و سایر کاندیداها نیز این نتیجه را پذیرفتند و به کاندیدای پیروز تبریک گفتند. حماسه 24 خرداد 92 از چند منظر قابل بررسی است از جمله:

ـ تایید صحت و سلامت انتخابات در ایران: برخلاف ادعاهای کاندیداهای شکست خورده در سال 88 که بر اساس توهمات ذهنی خود مدعی تقلب در انتخابات شده بودند، در سال 92 بدون آنکه سیستم انتخابات تغییری کند، مردم پای صندوق های رای حاضر شدند و بعضا آنانکه مدعی تقلب در انتخابات دهم ریاست جمهوری شده بودند نیز مردم را به حضور پای صندوق های رای دعوت کردند؛ چراکه می دانستند تنها راه به پیروزی رسیدن کاندیدای آنان از مسیر صندوق رای است نه آشوب های کف خیابانی که نتیجه ای جز خسارت و تشدید افراط در کشور ندارد.

ـ درس اخلاق و تحمل شکست خود و پیروزی رقیب: مساله دیگری که در انتخابات دهم ریاست جمهوری کاملا مشهود بود، اخلاق مداری و دوری از افراط و خشونت کاندیداهای دیگر در برابر کاندیدای پیروز بود. چنانکه تمامی کاندیداها به حسن روحانی پس از پیروزی وی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری تبریک گفتند و بدون دعوت هواداران خود به کف خیابان و ایجاد آشوب و فتنه و اغتشاش، نتیجه را پذیرفتند و اگر اعتراضی هم داشتند تنها از مسیر قانونی پیگیری کردند نه قانون گریزی. اخلاق مداری و قانون گرایی کاندیداهای اصولگرا در برابر کاندیدای پیروزی که هوادارانش عمدتا از میان اصلاح طلبان بودند، درسی بود برای آینده که همواره در هر انتخاباتی، کاندیداها بتوانند شکست خود و پیروزی رقیب را تحمل کنند و بدون آنکه تشنه قدرت باشند، خدمت به مردم را در مناصب دیگر انتخاب کنند.

ـ وحدت و دوری از اختلاف: تفاوت سلیقه همواره در میان مردم و جریانات سیاسی وجود داشته و دارد اما انتخابات یازدهم ریاست جمهوری ثابت کرد که اگر مردم متحد روی ریل وحدت و اجتناب از اختلاف در مسائل اساسی، حرکت کنند، پیروزی های بزرگی را در سطوح داخلی و خارجی به دست می آورند. این همان چیزی است که ضدانقلاب و دشمنان داخلی و خارجی مدام در پی آسیب رساندن به آن هستند و می دانند که اگر وحدت و یکپارچگی در ایران حاکم باشد و مردم در عین اختلافات سلیقه، اما روی مسائل اصلی گرفتار حواشی نشوند، بسیاری از موانع را پشت سر خواهند گذاشت از جمله تحریم ها و سلسله قطعنامه هایی که غرب برای مهار انقلاب اسلامی به کار گرفته است. نظام سلطه با توجه به تجربه سال 88 و شرایط داخلی ایران پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری که شیرینی خاصی برای دشمنان داشت، تمام تلاش خود را به کار بست تا حماسه سیاسی سال 92 هم دستخوش فتنه و آشوب شود، اما سال گذشته هواداران کاندیداهای اصولگرا که منافع ملی را همواره بر منافع حزبی و جریانی ترجیح می دهند، با حفظ وحدت با کسانی که اختلاف نظر داشتند، دشمنان را در رسیدن به اهدافشان ناکام گذاشتند.

محکوم بودن سران داخلی فتنه 88: حماسه 24 خرداد سال 92 به همان اندازه که سلامت انتخابات در کشور را ثابت کرد و برای ملت و دولت جمهوری اسلامی تاثیرگذار و مثبت بود، از طرف دیگر ثابت کرد که سران داخلی فتنه در سال 88 به مردم دروغ گفته اند و بدون آنکه تقلبی در سال 88 رخ داده باشد،‌ آنان تحمل شکست خود را نداشته و از همین بابت قصد موج سواری روی احساسات مردم را داشته اند. بنابراین خون هایی که در آن سال ریخته شد و اغتشاشاتی که رقم خورد و خساراتی که در کشور به بار آمد، همه سند محکومیت سران داخلی فتنه است.

انتخابات سال 92 البته جدای از این مباحث، برای اصولگرایان نیز درسی بزرگ داشت و آن اینکه تکثر و پافشاری بر مواضع و ادعای عمل به تکلیف بدون در نظر گرفتن نتیجه، عاقبت خوشی برای اصولگرایی ندارد. هر چند که مجموع آراء کاندیداهای منتسب به جبهه اصولگرایی در مقابل کاندیدایی که مطلوب اصلاح طلبان بود چندان رقم پایین تری را نشان نمی دهد اما تعدد و تشتت آراء اصولگرایان مانع پیروزی آنان در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری شد و این شاید عبرتی بزرگ باشد برای این جبهه سیاسی – انقلابی تا در انتخابات های بعدی با حفظ وحدت و تمرکز روی یک نفر بتوانند بر رقبای خود پیروز شوند.

   انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تفاوت میان اعتراضات اخیر آمریکا با فتنه 88

۹ دی روز تجلی ایستادگی به پای آرمان‌های انقلاب اسلامی بود

تصحیح سیاست دشمن ساختن از دوست!

0 نظر

ارسال نظر

capcha