چرا باید به سنت و سیره پیامبر توجه کنیم؟

چرا باید به سنت و سیره پیامبر توجه کنیم؟


به گزارش سراج24 ، وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا... ، همگی به ریسمان محکم خدا چنگ بزنید و از تفرقه و تشتت و پراکندگی پرهیز کنید، آیه 103 سوره آل عمران که مسلمانان را دعوت به وحدت و پرهیز از تفرقه می‌کند. اصلی که در دنیای امروز و در بین مسلمانان بیش از بیش مورد نیاز است و بر آن تاکید فراوانی می‌شود.

بسیاری از علما و مراجع شیعه نیز در این زمینه و ضرورت حفظ وحدت و یکپارچکی میان مسلمانان تأکید فراوانی دارند.

در آیه دیگری از قرآن کریم آمده است: فَاتَّقُوا اللهَ وَ أصْلِحُوا ذَاتَ بَیْنِکُمْ وَ أطیعُوا اللهَ وَ رَسُولَهُ إنْ کُنْتُمْ ، مُؤمنینَ از مخالفت فرمان خدا بپرهیزید، و خصومت‌هایی را که در میان شما است، به آشتی بدل کنید! و خدا و پیامبرش را اطاعت نمایید اگر ایمان دارید!

در آیه دیگر نیز اشاره دارد: إنَّمَا المُؤمِنُونَ إخْوَهٌ فَأصلِحُوا بَیْنَ أخَویْکُمْ وَ اتَّقُوا اللهَ لَعَلَّکُمْ تُرحَمُونَ) مؤمنان برادر یکدیگرند؛ پس میان برادرانتان آشتی بیفکنید و از خدا بترسید، باشد که بر شما رحمت آرد.

در این بین مسلمانان مشترکات فراوانی دارند، خدای واحد، پیامبر واحد و قبله واحد از جمله مشترکاتی است که تاکید علما بر توجه به این مشترکات و حفظ وحدت در بین آحاد مسلمانان است.

پیامبر اسلام(ص) دارای جایگاه رفیعی نزد مسلمانان است، توجه به روایات و فرمایشات ایشان و سیره وی می‌تواند لزوم توجه به وحدت را بین مسلمانان بیش از پیش روشن کند.

ایشان طبق‌ دستور قرآن‌ کریم‌ همواره‌ منادی‌ وحدت‌ بودند و برای‌ تحقق‌ وحدت‌ و عزت‌ امت‌ اسلامی‌، سخت‌ترین‌ مصایب‌ را تحمل‌ کردند و هرگز تفرقه‌ و تشتت‌ را تأیید نکردند و برای‌ حفظ‌ دین‌، به‌ جهاد در همه‌ عرصه‌ها و حوزه‌های‌ اعتقادی‌ و دینی‌ پرداختند‌ و نسبت‌ به‌ آفات‌ و خطراتی‌ که‌ امت‌ اسلامی‌ را تهدید می‌کرد هشدار می‌دادند.

پیامبر(ص) در توصیه‌‌هایی پیرامون توجه به وحدت فرمود: «ای مردم! بر شما باد به جماعت و بپرهیزید از جدایی. میزان الحکمه، ح 2434

ایشان همچنین در حدیثی دیگر که در کنزالعمّال، ح 20242 آمده است وحدت را مایه رحمت و تفرقه را موجب عذاب دانسته‌اند.

بر این اساس وحدت از اصول مورد تاکید پیامبر اسلام(ص) بود که موجب اقتدار و عزت مسلمانان است.

تشکیل امت واحده از ویژگی‌های دوران پیامبر(ص) بود

در این زمینه مدیر گروه فرهنگ نامه قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، تشکیل امت واحده را یکی از ویژگی‌های دوران پیامبر(ص) عنوان و بیان کرد: یکی از ویژگی‌های و نتایج زحمات پیامبر گرامی اسلام این بود که امتی را که قبل از رسالت ایشان به خون یکدیگر تشنه بودند را با یکدیگر متحد کرد.

حجت الاسلام عیسی عیسی‌زاده ادامه داد: این اتحاد ایجاد شده به قدری قوی بود که هنگامی که پیامبر(ص) غنمیت‌های جنگ را به مهاجرین داد، عده‌ای از انصار در میان جمعیت بلند شده و گفتند حاضرند که مانند گذشته مهاجرین را در خانه خود سکنی دهند.

وی افزود: سئوال اینجا است که آیا بعد از پیامبر(ص) این همه تلاشی که برای ایجاد وحدت صورت گرفت همچنان ادامه یافت؟ و آیا ما هنوز شاهد‌‌ همان وحدت در بین امت اسلامی هستیم؟

این استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: چه شد که بعد از پیامبر، وحدت از جامعه اسلامی رفت و هر چند وقت یکبار گروه‌هایی در امت اسلامی همچون تکفیری‌ها شکل می‌گیرد که با اختلاف افکنی فراوان خون یکدیگر را می‌ریزند.

برگزاری مسابقات بین المللی قرآن برای ایجاد وحدت

وی تاکید کرد: امروز تشنه‌ترین خصوصیت در جامعه اسلامی وحدت و همدلی بین امت اسلامی است که بتوان با بهره گیری از آن اختلافات را کنار گذاشت و از تحقیر و تکفیر یکدیگر دوری کرد.

حجت الاسلام عیسی‌زاده، برگزاری مسابقات قرآن کریم که از کشورهای مختلف در این مسابقات حضور دارند را در راستای ایجاد وحدت بین مسلمین بسیار مهم و مفید توصیف کرد.

وی در ادامه عنوان کرد: با توجه به اتهاماتی که تکفیری‌ها نسبت به شیعه دارند و آن اینکه شیعیان بهای لازم را به پیامبر اسلام(ص) نمی‌دهد و از سنت و سیره او فاصله گرفته‌اند خوب است که ما استفاده ویژه از این ایام داشته باشیم و برای مبری کردن مکتب شیعه از این شبهات و ابهامات در این ایام فعالیت‌های خوبی برای گرامیداشت پیامبر(ص) داشته باشیم.

/خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط

راه نجات جهان، تمسک به قرآن است

افزایش بخش‌های دلنوشته‌های عاشورایی و تفسیر به پویش «باقرآن حسینی بمانیم»

تقدیر فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) از مسابقه قرآنی ترنم

0 نظر

ارسال نظر

capcha