اهالی فرهنگ در گفت و گو با «سراج24»:

تفکرات فرهنگی «نمازی» می تواند راهگشای مشکلات سینما باشد/ حاج «حمید نمازی» از شهرت فراری بود

تفکرات فرهنگی «نمازی» می تواند راهگشای مشکلات سینما باشد/ حاج «حمید نمازی» از شهرت فراری بود

جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی این روزها عزادار است و در غم از دست دادن حاج «حمید نمازی» یکی از سرداران این جبهه نشسته و به اذعان اکثر کارشناسان سال ها به طول خواهد انجامید تا بتواند جایگزین مناسبی برای این سردار خاموش جبهه فرهنگی، بیابد.

به همین مناسبت گروه فرهنگی سراج24 با برخی چهره های فرهنگی و اهالی جبهه فرهنگ انقلاب اسلامی در رابطه با شخصیت و شاخصه های اخلاقی این سردار بزرگ به گفت و گو نشسته است که در زیر می تواند بخشی از این گفت و گوها را مشاهده نمایید:

اگر ایده های «حمید نمازی» در سینما اجرا شود، بخش عمده مشکلات سینمای امروز حل می شود

جمال شورجه کارگردان سینمای ایران در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی سراج24، با اشاره رحلت حاج حمید نمازی گفت: در مورد رفتن ایشان غافلگیر شدیم، هر چند این غافلگیری از کم توجهی ماست که همیشه مرگ هست و ما هر روز که بیدار می شویم باید تعجب کنیم اما قسمت اینگونه بود و پیمانه عمر چنین عنصر مفید، فعال و ساعی در حوزه فرهنگ تمام شده بود و از پیش ما رفت و این فقدان برای جامعه هنری خصوصا فرهنگ انقلاب، محسوس است و ما خلائ اش را احساس می کنیم.

وی با بیان اینکه صحبت کردن در خصوص مرحوم نمازی سخت است، تاکید کرد: ایشان در سال های اخیر یکی از فعالان جدی عرصه فرهنگ بود که بصورت خاموش و کاملا بی سر و صدا فعالیت می کرد و نقاط کور حوزه های فرهنگی را به خوبی می شناخت.

این کارگردان سینما با اشاره به مشاوره های تخصصی حاج حمید نمازی در عرصه هنر مخصوصا هنر هفتم، یادآور شد: ایشان در این اواخر در حوزه سینما ورود کرده و سی دی هایی تهیه کرده بودند که به نظر من خیلی مفید بود و خودم هم چندین نسخه اش را بین مدیران و مسئولین پخش کردم که بتوانند از آنها استفاده بکنند و معتقدم که اگر این سی دی ها که برای از مبدا سینما تا مباحث اکران، برنامه و ایده داشت، اجرایی شود و مدیران ما آن را کاربردی و عملیاتی بکنند، بخش عمده ای از مشکلات ما در سینما رفع خواهد شد.

شورجه به رابطه نزدیک خود و مرحوم نمازی اشاره کرد و بر همین اساس افزود: بنده هر کجا احساس کمبود می کردم و هر کجا که احساس می کردم برای فهم و درک پاره ای از مباحث به مشکل برخورده ام با ایشان مشورت می کردم و او با مهربانی و خلق نبوی اش از من پذیرا می شد و واقعا نقاط کور و گره های ما را حل و فصل می کرد. او از پیش ما رفت و ما باید راهش را ادامه بدهیم.

وی با اشاره به تربیت نیروهای جوان توسط حاج حمید نمازی خاطرنشان کرد: چنین وجود نازنینی نیروهای بسیار زیادی تربیت کرده و قطع و یقین بیرق و علم ایشان زمین نخواهند ماند. خوشا به حال ایشان که با عقبه بسیار خوبی این دنیای فانی را ترک کردند و امیدوارم که با خوبان و صلحا و صالحین محشور شوند.

حاج حمید کار را «خالص لوجه الله» انجام می داد / «حمید نمازی» از شهرت فراری بود

اما مجید قلی زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم که سابقه دوستی سی و چند ساله با مرحوم نمازی داشت، در گفت و گو با سراج24، با اشاره به ویژگی های بارز ایشان، گفت: حاج حمید بیش از چهل سال از عمرش را برای ترویج ارزش های انقلاب و باورهایی که خودش عمیقا در وجودش نهادینه کرده بود، گذاشت.

وی بر همین اساس ادامه داد: یک خصلت خاصی که حاج حمید داشت این بود که کار را «خالص لوجه الله» انجام می داد و در این مدت سی و پنج سالی که بنده ایشان را می شناسم، به شدت از ریا و خودنمایی پرهیز می کرد.

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه اگر بخواهیم موضوعات فرهنگی را بررسی کنیم، حتما رد پای حاج حمید را می بینیم، تاکید کرد: اما این ردپا خاموش است چراکه به شدت از شهرت و از اینکه در صحنه بیاید فراری بود و خیلی تلاش می کرد کاری که انجام می دهد خالص باشد.

قلی زاده با بیان این نکته که بارها و بارها در مباحث مختلف فرهنگی و به صورت بسیار دقیق، چه در صدا و سیما و چه در مطبوعات اظهارنظر کرد اما هیچ گاه نامش را نیاورد، تصریح کرد: بیشتر سعی می کرد آن محتوایی که می خواهد ارائه کند، محتوایی باشد که اولا بتواند خط صحیح مسایل فرهنگی را به همه بشناساند و دوما انحرافات را گوشزد کند.

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه بیشترین تخصص حاج حمید در شناخت انحرافاتی بود که در زمینه های مختلف فرهنگی دشمن ما سعی می کرد آنها را القا کند، اظهار داشت: حاج حمید آنها را خوب شناخته بود و خوب کالبدشکافی می کرد و به خوبی راهکارش را می دانست و به سرعت راجع به این موضوعات کار کرد اما هیچگاه نام خودش را به میان نیاورد و این به نظرم آن خصیصه ای بود که در وجود ایشان نهادینه شده بود که کار را تنها برای رضای خدا انجام دهد و مراقب بود که ذره ای در کارش ریا وارد نکند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار از وضعیت جسمانی کارگردان سریال موسی (ع)

دومین سالگرد فوت پرمخاطب‌ترین سینماگر ایرانی/ چرا «یوسف پیامبر» بهترین باقیات صالحات فرج‌الله سلحشور است؟/ سرنوشت «موسی(ع)» چه می‌شود؟

توجه به هنرمندانی از جنس «سلحشور» برای اجرای مفاهیم مهم/ دور شدن از هر گونه ریخت و پاش های تولیدی/ توجه به اثربخشی ساخته های سینمایی و تلویزیونی

0 نظر

ارسال نظر

capcha