سردار سلامی:

فقدان عقل استراتژیک علت افول قدرت آمریکا

فقدان عقل استراتژیک علت افول قدرت آمریکا

به گزارش سراج24 به نقل از روابط عمومی سپاه؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیستمین همایش سراسری هادیان سیاسی سپاه، هندسه قدرت در جهان را بر اساس سه پدیده روندها، راهبردها و رویدادها بیان کرد و در تشریح آن گفت: روندها یعنی تحولات دامنه‌دار یک موضوع در بستر زمان که نشان‌دهنده نرخ زمان تحولات یک پدیده است و راهبردها بیانگر نیات و مقاصد استراتژیک قدرت‌های مؤثر و رویدادها آن چیزی است که واقع می‌شود.
 
وی با اشاره به شکل‌گیری نظام دو قطبی و جنگ سرد پس از جنگ‌ جهانی دوم افزود: در این زمان هندسه قدرت بر اساس مدل هسته‌ ـ پیرامون شکل گرفت و این در عالم واقع قابل رویت و برآورد بود و به‌تدریج در اثر وقوع رخدادهای جدید تغییر کرد.
 
سردار سلامی انقلاب اسلامی را یک رویداد مهم و برجسته در تغییر موازنه قدرت در دوره جنگ سرد و یک شوک ژئوپلیتیک در دهه پایانی جنگ سرد دانست و ادامه داد: این انقلاب در یک ظرف زمان، محدود نشد، بلکه روندساز بود و علیه جهان کفر دومینوی سیاسی ایجاد کرد.
 
جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی از یک نظام فکری منسجم که برای همه مسائل طرح‌ و برنامه داشته، ریشه گرفته است، تصریح کرد: این انقلاب توانست از حصار زمان و مکان عبور کند، به عبارت دیگر اگر چه نهادهای آن کهنه می‌شوند، اما نابود نمی‌شوند چون پیام‌های انقلاب پیام‌هایی آسمانی بود که مورد پذیرش جهانیان قرار ‌گرفت.
 
وی انقلاب را روند ساز خواند و گفت: انقلاب اسلامی هندسه قدرت بین‌الملل را تغییر داد تا بدان جا که پس از وقوع این انقلاب، تمام جنگ‌ها و درگیری‌ها در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) به نوعی در ارتباط با آن رخ داده است.
 
جانشین فرمانده کل سپاه بیداری اسلامی را یکی دیگر از روندهای انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: این بیداری اسلامی در جهان اسلام به‌تدریج روزنه‌های نفوذ و تنفس غرب را قطع خواهد کرد.
 
سردار سلامی فروپاشی قدرت‌های بزرگ را ناگهانی دانست و یادآور شد: قدرت‌های بزرگ هر چقدر بزرگ‌تر باشند سقوط آنان ناگهانی‌تر و پیش‌بینی آن دشوارتر است و شاید تنها کسی که توانست این پیش‌بینی را بکند امام(ره) بودند که سقوط شوروی را پیش‌بینی کردند.
 
وی قدرت کنونی آمریکا را رو به کاهش خواند و تصریح کرد: قدرت وقتی شروع به جریان گرفتن و دینامیزم کند از اعتبار آن کاسته می‌شود به‌گونه‌ای که الآن آمریکا که از این قدرت استفاده می‌کند از ابهت و اعتبار آن کاسته شده و گرفتار بحران است و آمریکا امروز در اثر درگیری در جنگ رو به افول است.
 
جانشین فرمانده کل سپاه علت افول قدرت آمریکا را فقدان عقل استراتژیک دانست و تأکید کرد: علت افول آن، نبود یک تدبیر راهبردی سازنده‌ای است که بخواهد این قدرت را بر اساس عدالت به کار گیرد. زیرا این قدرت خلاف سنت‌های الهی عمل می‌کند و آمریکا در صحنه و به‌کارگیری قدرت، فاقد عقل استراتژیک است.
 
وی نظام‌هایی را که بر ارزش‌های الهی تنظیم نشوند ویران‌کننده انسان‌ها و فاقد تحرک خواند و افزود: قدرتی مانند جمهوری اسلامی که هندسه الهی دارد در میدان‌های رقابت با آمریکا برنده و برتر است.
 
سردار سلامی تحولات سوریه را رقابت دو مدل الهی و غیر الهی توصیف کرد و بیان داشت: در تحولات سوریه ما رقابت این دو مدل قدرت را می‌بینیم که بدون حضور فیزیکی بلکه با انتقال الگوها و الهامات، یک نظامی می‌تواند در مقابل تمام دنیا بایستد پس این سنت الهی است که همواره مؤمنان در پیکار با کفار به رغم قلت پیروز می‌شوند.
 
وی قدرت نرم جمهوری اسلامی را مبتنی بر فطرت انسان و غالب بر قدرت سخت خواند و ادامه داد: امروز حتی روشنفکران آمریکا به وضوح اذعان می‌کنند که هر جا می‌خواستیم دموکراسی پیاده کنیم از دل آن اسلام بیرون آمد و جمهوری اسلامی این روش را آزموده و موفق بوده است.
 
جانشین فرمانده کل سپاه در پایان خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی این ظرفیت و زیرساخت را در جهان اسلام فراهم کرده است که هر کجا آمریکایی‌ها وارد می‌شوند، در چالش‌های فراوانی قرار می‌گیرند و گسترش بیش از حد آن یک ضعف برای آمریکا است که ضعف‌های این کشور را تشدید می‌کند.

اخبار مرتبط

فیلم| رای دادن امام خمینی در روز 12 فروردین

۱۲ فروردین؛ روز شکست سنگین لیبرالیسم از اسلام سیاسی

همه ظرفیت‌های سپاه را از روز نخست شیوع بیماری کرونا به صحنه آوردیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha