سرلشکر صفوی در همایش تبیین اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای:

عمق بخشی به دفاع از انقلاب در فراتر از مرزهای ایران نتیجه تدابیر رهبر انقلاب است

عمق بخشی به دفاع از انقلاب در فراتر از مرزهای ایران نتیجه تدابیر رهبر انقلاب است

به گزارش سراج24، همایش تبیین اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای صبح امروز در سالن اجتماعات باقرالعلوم دانشگاه صنعتی مالک اشتر با حضور سرلشکر سیدیحیی صفوی، سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار شیرازی رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا و جمعی از فرماندهان عالی‌رتبه نظامی برگزار شد.

سرلشکر صفوی دستیار و مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا در این همایش با بیان اینکه از نظر من هدف اساسی و غیرقابل تغییر هر حکومتی حفظ بقای ملی، نظام سیاسی، استقلال، تمامیت ارضی و منافع و ارزش‌های حیاتی خود است گفت: در این میان مجموعه‌ای از تهدیدات می‌تواند این اهداف اساسی را با خطر جدی روبه‌رو کند.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه هم‌اکنون هویت تهدیدات دگرگون شده است، اظهار داشت: از تهدیدات جنگ سایبری، جنگ نرم تا تهدیدات زیست‌محیطی و اقتصادی جزو تهدیداتی است که می‌تواند ارزش‌های یک کشور را مورد هدف قرار دهد.

وی افزود: ممکن است این تهدیدات ارزش‌های حیاتی یک نظام را تغییر دهد و یا ممکن است باعث سقوط آن نظام سیاسی شده و یا در امنیت ملی و تمامیت ارزی این کشورها رخنه کند.

دستیار و مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا راهبرد امنیت ملی در شرایط بین‌المللی را یکی از راهبردهایی دانست که می‌تواند ارزش‌های یک ملت را در سطح ملی و بین‌المللی ارائه دهد و در برابر تهدیدات خود را حفظ کند.

سرلشکر صفوی با اشاره به اندیشه‌های راهبردی دفاعی رهبر معظم انقلاب دیپلماسی دفاعی را یکی از مهمترین محورهای این اندیشه خواند و افزود: اولین اصلی که رهبری در زمینه دیپلماسی دفاعی دارند نفی سلطه‌گری، سلطه‌پذیری و مقابله با امپریالیسم جهانی است؛ براساس نظر رهبری شاخص سیاست خارجی ایران نفی سلطه‌گر و رابطه هوشمندانه در حوزه سیاست خارجی است.

وی اصل دوم در اندیشه دفاعی رهبر انقلاب در زمینه دیپلماسی را دفاع از کیان اسلام و مسلمانان با تاکید بر وحدت جهان اسلام عنوان کرد و افزود: رهبری در فرمایشات خود تاکید دارند که جمهوری اسلامی دست برادری به سمت همه کشورهای مسلمان دراز می‌کند.

دستیار و مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا اصل حمایت از مظلومان جهان را اصل بعدی در اندیشه‌های دفاعی رهبر انقلاب در زمینه دیپلماسی خواند و افزود: اصل استمرار نه شرقی نه غربی اصل دیگری است که رهبری در زمینه دیپلماسی دفاعی بر آن تاکید دارد.

سرلشکر صفوی ادامه داد: اصل ششم در اندیشه دفاعی رهبری و دیپلماسی دفاعی خودباوری ملی و خوداتکایی و دفاع هوشمندانه در برابر تهدیدات جدید است و این تهدیدات از مولفه‌های جدید مانند تهدیدات سایبری، زیست محیطی و غیره تشکیل می‌شود.

وی در ادامه برداشت‌های خود از اندیشه‌های دفاعی رهبر انقلاب را بیان کرد و اظهار داشت: اندیشه‌های دفاعی رهبری مبتنی بر قرآن، عترت، تجارب تاریخی صدر اسلام، منطقه و ایران است که به همراه عشق به جهاد و شهادت و الهام‌بخشی به کشورهای جهان شکل گرفته است.

دستیار و مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا تاکید بر قدرت درون‌ساز و وحدت درونی و برآورد تهدیدات آینده را یکی از شاخصه‌های مهم در تدابیر دفاعی رهبری دانست و افزود: تلفیق قدرت نرم با قدرت سخت و پشتوانه‌سازی دفاعی با فعال‌سازی مولفه‌های قدرت یکی از محورهای این اندیشه دفاعی است.

سرلشکر صفوی اندیشه‌های دفاعی رهبری را مبنای دکترین دفاعی ایران و راهنمایی برای ملل مسلمان برای رسیدن به استقلال، آزادی و جدایی از استبداد داخلی و خارجی خواند و افزود: یکی از ثمرات اندیشه‌های رهبری عمق‌بخشی دفاع از ایران و انقلاب به فراتر از مرزهای ایران و بالا بردن قدرت بازدارندگی در برابر تهدیدات آمریکا و صهیونیست‌ها است.

وی با اشاره به اقدامات آمریکا و صهیونیست‌ها در سطح منطقه گفت: شکست راهبردهای غربی، عربی و رژیم صهیونیستی در تحولات فعلی منطقه غرب آسیا و مشخصا سوریه، لبنان و عراق را باید در انعکاس اندیشه‌های رهبری جست‌وجو کنیم.

سرلشکر صفوی ادامه داد: از نظر من تدابیر دفاعی رهبر انقلاب مهمترین رکن اقتداربخشی و ظرفیتی برای تامین امنیت ملی ایران است.

دستیار و مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه تدابیر رهبری در مقیاس بین‌المللی می‌تواند به عنوان تدابیر دفاعی برای دفاع از امت اسلامی انتخاب شود اظهار داشت: قدرت و توان ایران ضامن امنیت خلیج فارس و موثر در تامین امنیت جهانی است.

سرلشکر صفوی با تاکید بر اینکه ما به دنبال صلح مبتنی بر عدالت در جهان هستیم ادامه داد: ایران اسلامی قدرتمند و توان دفاعی آن در جهت وحدت جهان اسلام و دفاع از بلاد اسلامی بوده و توان دفاعی ایران مبتنی بر عزم ملت ایران و موقعیت ژئوپلتیک کشورمان است.

وی در ادامه با اشاره به مصادیقی از اندیشه‌های دفاعی رهبر معظم انقلاب از ابتدای انقلاب تاکنون تصریح کرد: در ابتدای جنگ دو خط سیاسی در شورای عالی دفاع وجود داشت؛ یک خط می‌گفت باید برای مقابله با عراق با آمریکا کنار بیاییم تا آمریکا عراق را از کشور ما بیرون کند که این خط، خط رئیس‌جمهور وقت بود.

وی ادامه داد: خط دوم که خط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و نماینده امام در شورای عالی دفاع بود می‌گفت ما با پشتیبانی مردم عراق را بیرون می‌کنیم.

دستیار و مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا ابراز امیدواری کرد تا برخی اسناد قابل انتشار شورای عالی دفاع منتشر شود تا آشنایی با اندیشه‌های دفاعی رهبری به شکل بهتری صورت گیرد.

سرلشکر صفوی در ادامه با اشاره به حمله عراق به کویت و همچنین حمله کشورهای غربی به عراق برای بیرون راندن این کشور از کویت گفت: رهبر انقلاب هم اشغال کویت را محکوم کردند و هم حمله آمریکا به کویت را محکوم نمودند؛ مواضع رهبری در جنگ دوم خلیج فارس بسیار خردمندانه بود.

وی با اشاره به وقوع دو جنگ بزرگ افغانستان و عراق در پیرامون ایران را یادآورشد و افزود: تدابیر رهبری باعث شد کشور ما در این دو جنگ امن بماند بوش پسر؛ در کتاب خاطرات خود نوشت که ما می‌خواستیم بعد از عراق و افغانستان به سراغ ایران بیاییم.

دستیار و مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا با تاکید بر اینکه دنیایی از حکمت در پشت تدبیر رهبری در آن زمان بود تصریح کرد: کمر آمریکایی‌ها در این دو جنگ شکسته شد.

سرلشکر صفوی ادامه داد: پیش از انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری آمریکا نتانیاهو دیداری با اوباما داشت و مطالبی را راجع به ایران به او گفت؛ اوباما دست نتانیاهو را گرفت و به بیمارستانی بود که مجروحان جنگی و تلفات نظامی آمریکا در افغانستان در آنجا نگهداشته می‌شدند در آن زمان رئیس‌جمهور آمریکا به نتانیاهو گفت ما دیگر با این تلفات در هیچ جنگی وارد نخواهیم شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تدابیر آمریکایی‌ها برای دو کشور افغانستان و عراق بسیار پیچیده بود.

فارس گزارش داد،  صفوی در ابتدای سخنان خود سلام رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا را به تمامی اندیشمندان، صاحبنظران و برگزارکنندگان این همایش ابلاغ کرد.

 

اخبار مرتبط

قدرت موشکی ایران توان دفاعی بومی شده است/ آمریکا حرف‌های بی‌منطق و غلط می‌زند

معادلات جهانی نشان می‌دهد آمریکا دیگر قدرت جهانی نیست/ باید به قدرت درون‌ساز متکی باشیم/ مرزهای حاکمیتی به فضای مجازی انتقال یافته است

برهم زدن برجام برای آمریکا گران تمام می‌شود/ تأثیر ائتلاف ایران، روسیه و حزب‌الله در نبرد سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha