امیرحجت مرادی در گفتگو با «سراج 24»:

ضرورت مدیریت واحد در جهت هدایت تشکل های فرهنگی

ضرورت مدیریت واحد در جهت هدایت تشکل های فرهنگی

امیرحجت مرادی، مدیر عامل موسسه قرآنی تسنیم قرآن و عترت استان گیلان با اشاره به فضای فعلی استان گیلان و تناسب آن با فضای فرهنگی برخواسته از انقلاب اسلامی گفت: فضای فرهنگی استان گیلان امروز فضای مطلوبی از حیث آنچه مشاهده می شود به نظر نمی رسد. استان گیلان از حیث سوابق فرهنگی دارای پیشیه درخشانی است. بررسی تاریخی نشان می دهد یکی از مناطق کهن این مرز و بوم، منطقه وسیع گیلان که بسیار فراتر از محدوده تقسیمات کشوری فعلی است، می باشد. به نظرم نقطه اوج افتخاراتش پذیرش مکتب اهل بیت علیهم السلام است که گوی سبقت را از دیگر مناطق ایران ربوده اند. اما حال و روز امروز ما البته چندان شایسته آن پیشینه و این افتخار بزرگ نیست. اگرچه نکته مهمی که نباید نادیده گرفت آن است که در لایه های زیرین این ظاهر نچندان مطلوب، همچنان پایبندی به آن فرهنگ عمیق وجود دارد که نباید وضعیت نامطلوبی که اشاره شد ما را از این واقعیت که سرمایه و نقطه اتکا ما در اصلاح وضعیت فعلی است، غافل کند.

 

مدیرعامل اتحادیه مردمی تشکلهای قرآنی استان گیلان در ادامه این گفتگو با اشاره به عملکرد تشکل های فرهنگی استان و تناسب این فعالیت ها با فضایی که از آن تعبیر به جنگ نرم می شود گفت: تشکل های فرهنگی استان تلاش زیادی برای حضور موثر در عرصه جنگ نرم دارند که از این جهت متناسب است، منتهی اینکه منجر به اثرگذاری نمی شود به دلیل این است که فرماندهی واحدی در جهت هدایت اینها و انسجام شان و نیز حمایت و پشتیبانی و مهم تر سیاستگذاری وجود ندارد.

 

مرادی در ادامه با اشاره به فعالیت ها و برنامه های تشکلهای فرهنگی مردمی در سطح گیلان عدم سیاست گذاری صحیح و بی توجهی به مسائل اساسی را از مهمترین ضعف های این تشکلها برشمرد و گفت: تشکل های فرهنگی مردمی استان هریک به تناسب موضوع فعالیت خود تلاش هایی دارند، اما به نظرم به دلیل عدم سیاست گذاری صحیح و بی توجهی به مسائل اساسی هر یک به صورت جزیره ای مستقل عمل می کنند و همپوشانی لازم را ندارند و از این جهت دچار روزمرگی نیز می باشند.

 

این فعال قرآنی گیلانی در پاسخ به سوال سراج پیرامون مهمترین معضل فرهنگی گیلان که حل آن باید در اولویت برنامه های مجموعه های فرهنگی استان قرار گیرد، با اشاره به سست شدن نهاد خانواده در جامعه گفت: می شود از سست شدن پایه های نهاد خانواده در جامعه و رفتن قبح بی حیایی و نه بی حجابی که از آثار آن است به عنوان معضل که به سمت بحران می رود ، نام برد. اما به نظرم می بایست کارگروهی متشکل از صاحب نظران دینی و اجتماعی و فرهنگی که دغدغه های جبهه فرهنگی انقلاب را دارند و با پیشینه و فرهنگ استان آشنا هستند، در خصوص مهمترین معضلات استان مطالعه و سندی را تنظیم نمایند تا بر مبنای آن برنامه ریزی های بعدی صورت پذیرد.

 

وی در ادامه در زمینه حل این معضل که از آن تعبیر به بحران کرد، ضمن طرح پیشنهادی گفت: همانگونه که در ابتدا عرض کردم لایه های زیرین استان همچنان عمیقا به باورهای دینی معتقد است اما به دلیل اینکه نخبگان و هادیان دینی ما به وظایفشان عمل نمی کنند تهاجم فرهنگی دشمن توانسته است ضرباتی را بر این پیکر وارد کند.

 

امیرحجت مرادی در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون میزان اثرگذاری مجموعه های فرهنگی در سطح جامعه و در گستره جغرافیایی استان گیلان گفت: مجموعه های فعالی که در استان هستند به نظرم در بهترین شرایط از اثرگذاری متوسطی برخوردارند.

 

وی در ادامه با اشاره به عمده ترین دلایل این اثرگذاری کم گفت: مجموعه های ما با یک روزمرگی در کارها و نیز آفت برنامه های کلیشه ای مواجه اند همانگونه که عرض کردم ما در استان نیاز به یک مرکز سیاستگذاری و فرماندهی برای هماهنگی و انسجام بخشی به فعالیت ها و حمایت و پشتیبانی داریم که به نظرم هنوز نتوانسته ایم به این مرحله برسیم . تلاش هایی هم که اخیر با همین هدف صورت پذیرفته گاها سمت سوی یک فعالیت موازی داشته تا یک مرکز سیاستگذار یا ستاد پشتیبان و انسجام بخش که این هم مسئله مهمی است.

 

مرادی در ادامه با اشاره به اهمیت هم افزایی در بین تشکل های فرهنگی در سطح استان گفت: اولا تشکل های فرهنگی می باسیت کنار هم بنشینند و با هم گفتگو کنند. به نظرم این بسیار مهم است. اصلا هیچ کاری هم نکنند، یعنی نگوییم خب بنشینیم که چه بشود. مثلا بعد گفتگو یک برنامه بزرگ، یک تجمع فلان با حضور و مشارکت همه تشکل ها برگزار کنیم و… خیر! فقط گفت وگو و گفت وگو! چه اشکالی دارد که در کنار هم بنشینیم و درخصوص مهم ترین مسائل گفتگو کنیم. به نظرم این موجب خواهد شد در آینده، زمینه های لازم برای هم پوشانی ها و هماهنگی ها به وجود آید.

 

مرادی در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون میزان تناسب جهت گیری مجموعه های فرهنگی استان با رهنمودهای مقام معظم رهبری و سمت و سویی که ایشان مشخص می کنند، گفت: جهت گیری ما درست مثل دستگاه های دولتی است، البته آنها کلا شعار می دهند، ما کمی کمتر، اما خروجی کارهایمان تقریبا شبیه هم است.

 

مرادی در ادامه ضمن ارائه راهکارهایی برای افزایش سطح بازدهی مجموعه های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: باید آسیب ها و موانع را از زوایای مختلف بررسی کرد. مجموعه های جبهه فرهنگی انقلاب نیازهای متعددی دارند. یک بخش از نیازها ارتقابخشی در سطح بینش و تلقی گردانندگان مجموعه ها نسبت به وظایفشان در قبال کلیت این جبهه به عنوان بخشی از یک پازل که برای نیل به آرمان انقلاب اسلامی تلاش می کند، می باشد که نیاز به مرکزی سیاستگذار اینجا معنا پیدا می کند.

بخش دیگر، پشتیبانی و حمایت از فعالیت های تشکل های این جبهه است که مرکز سیاستگذار و ستاد فرماندهی باید آن را در دستور کار قرار دهد. توجه به این مسئله کمتر از سیاستگذاری نیست. متاسفانه گاهی به این مسئله بی توجه می شویم. حمایت از برنامه ها می تواند میزان تشویق مجموعه ها و هدفمند شدن آنان در حرکت در مسیر سیاست ها را فراهم کند. متاسفانه گاهی مجموعه سیاستگذار به سمت اجرا به مثابه یک تشکل عمل می کند.

اخبار مرتبط

کارگاه آموزشی فتوشاپ پیشرفته استان گیلان

دومین دوره اجرای طرح شتاب، تولید نرم‌افزار و بازی موبایل

سامانه اینترنتی مطالبات موسسات قرآنی کشور راه‌اندازی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha