«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

سازمان ملل متحد یا سازمان امپریالیست جهانی؟/لزوم ایستادگی وزارت امورخارجه در عدم معرفی گزینه‌ای جدید به جای ابوطالبی

سازمان ملل متحد یا سازمان امپریالیست جهانی؟/لزوم ایستادگی وزارت امورخارجه در عدم معرفی گزینه‌ای جدید به جای ابوطالبی

به گزارش خبرنگار سراج24، پس از آنکه آمریکا از صدور ویزا برای حمید ابوطالبی به عنوان گزینه ایران برای نمایندگی در سازمان ملل متحد خودداری کرد، برخی اخبار در روزهای اخیر در رسانه ها مطرح شده است که دولت در نظر دارد شخص دیگری را به جای ابوطالبی به سازمان ملل معرفی کند.

مخالفت آمریکا برای صدور ویزای حمید ابوطالبی به عنوان گزینه رسمی جمهوری اسلامی ایران برای حضور در سازمان ملل متحد بر خلاف قوانین دیپلماتیک مطرح می‌شود، زیرا از یک سو ابوطالبی برای حضور در سازمانی بین‌المللی قصد عزیمت به آمریکا را دارد و آمریکا نیز بر اساس قانون بین‌المللی باید گزینه ایران را در خاک خود که سازمان ملل در آنجا مستقر است بپذیرد.

از سوی دیگر سازمان ملل متحد نیز باید با اقدامات آمریکا که خلاف قوانین است مقابله کند، زیرا این کشور در ظاهر به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد به شمار می‌رود. اما این سازمان بین‌المللی در مقابل اقدامات غیر قانونی آمریکا سکوت می‌کند که خود می‌تواند نمونه دیگری باشد تا به افکار عمومی دنیا نشان دهد که سازمان ملل در راستای اهداف ملت‌ها قدم بر نمی‌دارد و فقط سعی دارد تا سیاست‌های امپریاست جهانی را محقق کند.

محمد حسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این باره می‌گوید: آمریکا امروز از سازمان ملل به‌عنوان نهادی برای اعمال سیاست‌های خصمانه خود علیه کشورهای غیرهمسو با خود استفاده می‌کند و دولت باید در این زمینه هوشیاری به خرج دهد و در برابر زیاده‌خواهی‌ آنها کوتاه نیاید.

وزارت خارجه ایران نیز باید در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکایی بایستد زیرا در چند ماه اخیر نیز مشاهده کردیم که هر گاه ایران در مقابل آمریکا و سایر کشورهای غربی به نوعی انعطاف به خرج می‌دهد جواب مناسبی را از آنها دریافت نمی‌کند.

به عنوان مثال کاترین اشتون به عنوان مسئول تیم 1+5 وارد ایران می‌شود تا در مورد موضوعات هسته‌ای با مقامات ایران دیدار و گفتگو کند ولی این حضور اشتون به مسائلی همچون حقوق بشر نیز کشیده می‌شود. باز هم با توجه به عدم برخورد جدی از سوی دولت در رابطه با دیدار اشتون با محکومان فتنه 88، اشتون پس از خروج ایجاد فضایی در زمینه حقوق بشر علیه ایران می‌پردازد تا احمد شهید گزارشی خلاف واقع را منتشر کند.

همچنین در قضیه هسته‌ای مشاهده می‌کنیم بنا بر اذعان کاترین اشتون ایران به تمامی مفاد توافقنامه ژنو پایبند بوده است ولی مقامات غربی از این اعتماد تیم مذاکره کننده ایران سوءاستفاده می‌کنند و مدتی پس از توافقنامه تحریم‌های دیگری را علیه ایران با ادعاهای واهی حقوق بشر اعمال می‌کنند.

به گفته احمد بخشایش عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، آمریکایی‌ها به دنبال بهانه هستند تا ایران را تنها عامل شکست مذاکرات هسته‌ای عنوان کنند تا زمینه اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه کشورمان را فراهم کنند لذا با عدم صدور ویزا به حمید ابوطالبی به دنبال فشار روانی و افکار عمومی جهت گرفتن امتیاز بیشتر از جمهوری اسلامی ایران خواهند بود تا اگر ایران مانعی بر اهدافش شد، به یک باره زیر میز مذاکره بزند.

اخبار مرتبط

فیلم| آمریکایی‌ها چرا خاک عراق را ترک نمی‌کنند

نماهنگ| کودکان مظلوم

فیلم| سنا یا ترامپ، کدام یک پیروز جنگ قدرت آمریکا می‌شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha