«سراج 24» گزارش می دهد:

چرا حامیان دولت به فکر نام جدید برای فراکسیونشان در مجلس هستند؟/ فرار فراکسیون اعتدال از لقب وکیل الدوله

چرا حامیان دولت به فکر نام جدید برای فراکسیونشان در مجلس هستند؟/ فرار فراکسیون اعتدال از لقب وکیل الدوله

به گزارش سراج24، تشکیل فراکسیون اعتدال در مجلس که با هماهنگی نزدیکان دولت شکل گرفته ، با واکشنهای متفاوتی از سوی ناظران سیاسی و رسانه ها مواجه شده است . حامیان دولت یازدهم که تا دیروز به حامیان دولت قبل در مجلس وکیل الدوله می گفتند ، امروز خود به همین نام خوانده می شوند و به نظر می رسد تشکیل فراکسیون اعتدال با هر نام جدیدی که باشد به مشکلی اساسی برای حامیان دولت در مجلس نبدیل شده است .

مهمترین مشکل فراکسیون اعتدال ، از نظر بنیانگذاران آن همچون محمد رضا تابش ، هم نام بودن آن با شعار تبلیغاتی دولت یازدهم است و به همین دلیل این گمانه را به وجود می آورد که طیف خاصی از نمایندگان در مجلس به دنبال اجرای بی چون و چرای خواسته های دولت در پارلمان هستند . با این حال نگاهی به لیست اسامی افرادی که با این فراکسیون همکاری کرده و یا در لیست اعضای آن هستند نشان می دهد که بیشتر این نمایندگان از حامیان سر سخت دولت بوده و بعید هم نیست که این فراکسیون به فراکسیون وکیل الدوله ها تبدیل شود . افرادی چون علی مطهری، مسعود پزشکیان، غلامرضا تاجگردون و علیرضا محجوب از جمله افرادی هستند که در وهله اول گفته شده در این فراکسیون عضو هستند.

این فراکسیون همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید که شعار «اعتدال» را مطرح می‌کرد روی کار آمد و ابراهیم نکو، نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی درباره علت تشکیل فراکسیون اعتدال می‌گوید: «قرار است این فراکسیون با حضور نمایندگان حامی دولت تشکیل شود.»

بانیان اصلی تشکیل این فراکسیون در مجلس حمایت از برنامه‌های دولت را فلسفه تشکیل فراکسیون اعتدال می‌دانند اما خودبه این مسئله معرفند که اگر با نام اعتدال فعالیت خودرا آغاز کنند به وکیل الدوله بودن متهم می شوند . این واژه در دولت پیشین به نمایندگانی گفته می شد که از اقدامات دولت حمایت می کردند اما فراکسیون اعتدال که می داند در دولت جدید نیز می توان چنین لقبی به نمایندگان حامی دولت داد ، سعی دارد با تغییر نام خود این ذهنیت و نام وکیل الدوله بودن را از خود دور کند .

عابد فتاحی نماینده ارومیه در مجلس و بنیانگذاران این فراکسیون نیز  در پاسخ به این سوال که نام فراکسیون در ‌‌‌نهایت چه خواهد بود؟ ابراز کرد: بر روی نام فراکسیون همچنان بحث وجود دارد، زیرا در ابتدا نام اعتدال مطرح بود و شبهه‌ای به وجود آمد که این فراکسیون حامی دولت است و بدون قید و شرط از اقدامات و سیاست‌های دولت پشتیبانی می‌کند.

وی ادامه داد: پس از آنکه از نام اعتدال صرف نظر شد پیشنهاد نام گذاری با عنوان صدای ملت مطرح گشت که بخاطر اینکه پیش از آن تلاش‌هایی برای نام گذاری فراکسیونی دیگر با این نام مطرح شده بود، این نام نیز منتفی شد. اراده ملت گزینه جدید است، اما این نام نیز قطعی نشده است.

در همین راستا نمایندگان پیشنهاد نامهای مختلفی را به اعضای اصلی و بنیانگذاران این فراکسیون داده اند؛ فراکسیون صدای ملت از جمله این پیشنهادات است . به نظر می رسد قرار است اسامی دیگری  نیز به لیست این افراد اضافه شود .  

با این حال نگاهی به نام نمایندگانی که گفته می شود در این فراکسیون حضور خواهند داشت و اهدافی که این فراکسیون برای خود در نظر گرفته است ، نشان می دهد نام این فراکسیون هر چه باشد حمایت صد در صد و قطعی از تمام فعالیت های دولت مهمترین شاخصه این جمع خواهد بود و انتقادهای زیاید را روانه این گروه خواهد کرد .

اخبار مرتبط

رئیس مجلس شورای اسلامی وارد یاسوج شد

امام خامنه ای: فتح خرمشهر تغییر یک معادله‌ی تلخ به یک معادله‌ی شیرین بود/امروز هم می‌توان بر مشکلات غلبه کرد

تهران شهرداری قوی می‌خواهد / ‌دولت شهرداری را رقیب خود نداند

1 نظر

1393/02/13 - 05:24

مگرچه اشکالی دارددولت درمجلس حامی داشته باشد تاجلوی تمامیت خواهان رابگیرد

علی

ارسال نظر

capcha