جنجال "آپارتاید"

خشم صهیونیست‌ها از دولتمردان واشنگتن

خشم صهیونیست‌ها از دولتمردان واشنگتن

به گزارش « سراج24 » میخوانیم که چگونه دو یار قدیمی بر سر ادای یک واژه به دشمن هم تبدیل شدند را بررسی کنبم:

روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: "جان کرى" وزیر خارجه آمریکا طى یک جلسه خصوصى در واشنگتن هشدار داد که در صورت به شکست رسیدن تلاش ها براى دستیابى به صلح میان فلسطین و اسراییل، اسراییل به یک دولت آپارتاید تبدیل خواهد شد.


دلیل ناامیدى کرى شکست ٩ ماه گفتگوهاى صلح با میانجیگرى آمریکا است.  

این اظهار نظر طى نشست کمیسیون سه جانبه در واشنگتن ارایه شد.  کمیسیون سه جانبه یک سازمان غیردولتى متشکل از متخصصان و مقامات رسمى ایالات متحد، اروپاى غربى، روسیه و ژاپن است. جریان این نشست توسط وبسایت دیلى بیست ضبط و منتشر شده است.   

جان کرى امیدوار است که تغییر در رهبرى فلسطین و رژیم صهیونیستى شرایطى مناسب‌تر براى صلح و در نهایت توافق بر سر تشکیل کشور فلسطینى را رقم  بزند.

سپس، هنگامیکه موجى از انتقادات پیرامون این اظهارنظر بوجود آمد، جان کرى ضمن ابراز پشیمانى گفت: اگر مى توانستم به گذشته بازگردم از واژه "آپارتاید" استفاده نمى کردم.  

گذشته از عذرخواهى، اظهارنظر کرى بیانگر تغییر یک تغییر قابل ملاحظه است، چرا که تاکنون هرگز یک مقام ارشد ایالات متحد از واژه آپارتاید براى توصیف سیاست‌هاى رژیم صهیونیستى استفاده نکرده است. جان کرى اولین مقام آمریکایى است که این واژه جنجالى را درباره موجودیت اسراییل بکار مى برد.   


*** رژیم صهیونیستی خواهان برکناری کری شد


کمیته اضطرارى براى اسراییل، به ریاست "ویلیام کریستول" نو محافظه کار بانفوذ، گفت: "جان کرى" با بکار بردن واژه آپارتاید، باعث افزایش ترس از این رژیم مى شود. حتى باراک اوباما هم در طول تبلیغات انتخاباتى خود در سال ٢٠٠٨ میلادى، بکار بردن این واژه را محکوم کرد. دیگر کاخ سفید مجبور به رفع و رجوع خرابکارى کرى نیست. زمان آن رسیده که جان کرى از مقام وزارت خارجه آمریکا کنار رود یا در صورت نیاز اوباما وى را از کابینه اخراج کند.   

با وجود اینکه خطر شکست اسراییل در حرکت بسوى ایجاد کشور فلسطین توسط سیاستمداران این رژیم با واژه هایى مشابه کلمات جان کرى توصیف شده، مقامات آمریکایى در مورد پیروى از این روند محتاط بوده اند. تنها "جیمى کارتر"، رییس جمهور سابق آمریکا، با استفاده از این واژه براى عنوان کتاب خود، فلسطین: صلح یا آپارتاید، که در سال ٢٠٠٦ به چاپ رسید، جنجال هایى را براه انداخت. او گفته بود که از سیاست‌های آپارتاید گونه اسراییل در کرانه باخترى رود اردن انتقاد کرده است و در مورد رفتار دولت اسرائیل با شهروندان فلسطینی تبار خود که بر اساس قانون از حقوق برابر برخوردارند صحبت نمی‌ کرده است.

با این حال، نوشتن اینکه ادامه کنترل و استعمار رژیم صهیونیستى بر خاک فلسطین، مانع اصلی دستیابی به صلحی فراگیر در سرزمین مقدس شده است، خشم راستگرایان اسراییل و طرفداران این کشور در آمریکا را بر انگیخته بود. جناح راست افراطی در اسرائیل از جمله حزب خانه یهودی به رهبری نفتالی بنت، تاسیس کشوری مستقل برای فلسطینی‌ ها را رد می‌ کند و خواهان ضمیمه شدن بخش‌ های وسیعی از کرانه باخترى به خاک اسراییل است.


اظهارنظر کرى بازتاب دهنده هشدارهاى اخیر دیپلمات هاى غربى به اسراییل است که در صورت شکست گفتگوهاى صلح این رژیم بیش از پیش منزوى خواهد شد.  

****  اسراییل از اتحاد فلسطینیان وحشت دارد


بر اساس ابتکار دیپلماتیک جان کری، واشنگتن امیدوار بود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستى، و محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، تا روز سه شنبه ۲۹ آوریل (نهم اردیبهشت) چارچوب مذاکرات نهایی صلح را مشخص کنند ولی با بالا گرفتن اختلافات در پی ائتلاف دو جناح فلسطینی فتح و حماس، اسراییل پنجشنبه گذشته اعلام کرد گفتگوهای صلح را متوقف می‌ کند. به نظر می‌ رسد وزیر امور خارجه آمریکا تا حد زیادی از بی‌ نتیجه ماندن تلاش‌ های نه ماه گذشته‌ اش آزرده شده باشد.

کرى مى گوید: راه حل براى دو ملت، به وضوح باید به عنوان تنها آلترناتیو موجود در نظر گرفته شود، چرا که یک کشور واحد  یا به شکل گیرى رژیم آپارتاید منجر مى شود که در آن فلسطینیان به عنوان شهروندان درجه دو محسوب خواهند شد و یا این رژیم ظرفیت‌هاى اسراییل را براى باقى ماندن به عنوان کشورى یهودى نابود خواهد کرد.   


وقتى این فکر و این واقعیت را که این نتیجه نهایى خواهد بود در ذهن شما شکل مى گیرد، مى فهمید که رسیدن به این راه حل چقدر حیاتى است.

***  روابط دو همپیمان رو یه تاریکی گذاشته


کرى پس از به بن بست رسیدن گفتگوهاى صلح، روابط خوبى با برخى مقامات ارشد رژیم صهیونیستى نداشته است. چنانکه در ماه ژانویه گذشته، موشه یعلون، وزیر دفاع رژیم صهیونیستى، وى را متوهم و مسیحانه خواند.  

جان کری در صحبت‌ هایش که حالا به رسانه‌ ها درز کرده بنیامین نتانیاهو را مسئول ناکامی گفتگوهای صلح دانسته و گفته است که هیچ یک از دو رهبر برای اتخاذ تصمیم‌ های دشوار آماده نبودند. او همچنین از شهرک سازی‌ های اسرائیل در اراضی فلسطینی‌ ها انتقاد کرد. جان کری گفته است: از وقتی که مذاکرات را شروع کردیم، ساخت ۱۴ هزار واحد مسکونی جدید در شهرک‌ های یهودی نشین اعلام شده است. برای هر رهبری مشکل است که در چنین شرایطی مذاکره کند. وى هشدار داد که شکست در روند صلح خاورمیانه می‌تواند از سرگیری خشونت‌ها را در پی داشته باشد.


جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز این موضوع را تایید کرده است، هرچند او یادآور شده است که زیپی لیونی، وزیر دادگستری اسرائیل و ایهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل نیز در گذشته در مواردی از این لغت استفاده کرده‌ اند.

به گفته این سخنگو، منظور کری این بوده که اگر اسرائیل می‌ خواهد اکثریت یهودی در کشور را حفظ کند به جز تاسیس کشوری مستقل برای اعراب فلسطینی چاری دیگری ندارد!!!

**** ناکامی گزینه دو کشور در حل مسئله فلسطین


در شرایط فعلی گزینه راه حل دو کشور به خاطر مخالفت رژیم صهیونیستی ناکام مانده است و این مخالفت روز به روز تقویت می‌شود.


در عمل نیز این گزینه که بارها از سوی مقامات غربی و حامیان منطقه ای آنها تکرار می شود با چالشهای بنیادینی روبرو شده است. برای مثال مذاکره‌ کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که رژیم صهیونیستی با ادامه شهرک‌ سازی‌ های خود ثابت کرده است که خواهان تحقق صلح با فلسطینی‌ ها نیست.

صائب عریقات، مذاکره‌ کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: اظهارات اخیر شیمون پرز، رئیس جمهور اسراییل مبنی بر این که به رسمیت شناختن این رژیم ضرورتی ندارد، بسیار مهم و نشان‌ دهنده این است که به رسمیت شناختن اسراییل به عنوان کشور یهودى از جمله مسایل ضروری برای تحقق صلح نیست.

عریقات تاکید کرد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر این رژیم از طریق درخواست برای به رسمیت شناختن اسراییل به عنوان کشور یهودى تلاش می‌‌کند تا در روند صلح کارشکنی کند و وی همواره با شروطی غیرقابل قبول سعی در از بین بردن روند سیاسی دارد.

وی خاطرنشان کرد: اسراییل ثابت کرده که تنها به دنبال شهرک‌ سازی است و برای ناکام گذاشتن راه‌ حل تشکیل دو کشور و نه برای تحقق صلح تلاش می‌‌کند.


 اگر تشکیلات خودگردان فلسطین تمام شروط رژیم صهیونیستی را پذیرفته و اجرا کند، این رژیم شروط جدیدی را از نوع دست نیافتنی و غیر ممکن دیگری در مقابل تشکیل کشور فلسطین وضع خواهد کرد. اسحاق رابین پنجمین نخست وزیر اسراییل آرزو کرده بود که یک روز صبح از خواب بیدار شود و ببیند که غزه در دریا غرق شده است!

اسراییل حساسیت بیمارگونه ای نسبت به فلسطینیان و کشور آینده آنها دارد، از این رو مجموعه ای از شروط دشوار را برای مقابله با تشکیل این کشورایجاد کرده است، این رژیم تشکیل کشور فلسطین ولو کشوری بدون حاکمیت و اختیارات را مغایر و متضاد با وجود خود و عامل اصلی پایان بخشیدن به وجودش می داند. به همین خاطر برغم همه قوانین بین المللی قدس شرقی را به قدس غربی الحاق کرده و این شهر مقدس اسلامی را پایتخت یکپارچه و ابدی اسرائیل نامیده است. رژیم صهیونیستی به شدت با حق بازگشت فلسطینیان و حتی بازگشت برخی آوارگان، بر اساس قاعده ای که شامل خانواده های آنها نمی شود، مخالفت می‌کند.


اسراییل در نوامبر سال ١٩٦٧ میلادى، بیت المقدس شرقی را به بیت المقدس غربی الحاق کرد و از این تاریخ به بعد آن را پایتخت یکپارچه و غیر قابل تجزیه خود می داند، از این رو با مطرح کردن این موضوع در میز مذاکرات موافقت نمی کند. شاید در آینده ای نزدیک و در صورت تصویب این قوانین در پارلمان این موضوع به همه پرسی گذاشته شود که در این صورت نیز مذاکره در مورد هر یک از این دو مورد غیر ممکن خواهد بود./باشگاه
منابع:

http://www.usnews.com/news/politics/articles/2014/04/28/kerry-criticized-for-israel-apartheid-comment

http://www.foreignpolicy.com/articles/2011/09/14/think_again_the_two_state_solution

http://www.theguardian.com/world/2014/apr/28/israel-apartheid-state-peace-talks-john-kerry

http://www.nytimes.com/2013/09/15/opinion/sunday/two-state-illusion.html?pagewanted=all&_r=0
 

اخبار مرتبط

کره‌شمالی و آمریکا به توافق رسیدند

توصیه مسکو به واشنگتن درباره غوطه شرقی

اتهامات جدید آمریکا علیه ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha