۱۰ سال از افشای رسوایی آمریکا در زندان ابوغریب گذشت

 ۱۰ سال از افشای رسوایی آمریکا در زندان ابوغریب گذشت

به گزارش «سراج24»؛ سیمور هرش خبرنگار چیره دست و بنام آمریکایی که به فاش کننده رسوایی های اخلاقی و فجایع انسانی نیروهای اشغالگر آمریکایی علیه زندانیان عراقی در زندان ابوغریب بغداد معروف شده است، بعد از گذشت 10 سال از آن رویداد تکان دهنده بین المللی بازهم حقایقی را درباره آمریکا بازگو کرد و گفت: آمریکا از آن رسوایی درس عبرت نگرفت و هیچ درسی از عراق فرانگرفت و فاجعه انسانی زندان ابوغریب را آمریکایی ها ممکن است در هرجای دیگری بار دیگر تکرار کنند.

در طول مصاحبه صدای سیمور هرش کمی دچار لرزش می شود، اما وی برای مخفی کردن این مساله هر از چندگاهی این لرزش را با خنده ای مختصر چاشنی می کند، هنوز درون هرش از عمق فاجعه نقض حقوق بشر نظامیان آمریکایی در زندان ابوغریب بغداد با بازداشتی های این کشور می لرزد.

سیمور هرش با تصاویری که از داخل این زندان ها و مراحل شکنجه و بازجویی ها از زندانیان عراقی در ابوغریب تهیه شده بود و خود اقدام به انتشار آنها کرده بود، صحنه های مربوط به عریان کردن شهروندان عراقی از سوی نظامیان اشغالگر آمریکایی را به یاد می آورد و از نحوه توهین جنسی، شکنجه زندانیان وبه صف کشیدنشان در پس یکدیگر همچون سگ ها و در کنار این فجایع انسانی عکس گرفتن نظامیانی که برای آزادی انها آمده بودند، اما اکنون با افتخار و لذت جستن از این عمل عکس می گرفتند، سخنانی را بر زبان می‌راند.  

سیمور هرش برنده چندین جایزه معروف حرفه خبرنگاری در جهان هرگز دویست نداشت درباره زندان ابوغریب و فجایعی که 10 سال قبل در آن روی داد سخن بگوید، اما سرانجام با اصرار شبکه دویچه وله آلمان حاضر شد تنها با این شبکه بار دیگر فجایعی که نیروهای اشغالگر آمریکایی در زندان ابوغریب بغداد مرتکب شده بودند را مجدداً بازگو کند.

سخنان سیمور هرش برگرفته از گزارش محرمانه معروف به گزارش تاگوبا است این گزارش نتیجه بازرسی های سری ارتش آمریکا در خصوص نقض حقوق زندانیان است و علت انتخاب این نام برای این گزارش به دلیل نام ژرنالی است که در تهیهی این گزارش نقش اساسی داشته و وی ژنرال انتونیو تاگوبا بوده است.

متن ذیل مشروح گفت وگوی شبکه دویچه وله آلمان با سیمور هرش است:

دویچه وله: آیا از رسوایی شکنجه غافلگیر شدید؟

سیمور هرش: خیر، چرا که در واقع این امر مساله تازه ای نبود، چرا که چند ماه قبل از فاش شدن رسوایی ابوغریب سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر نظیر دیدبان حقوق بشر در خصوص وضع رقت بار زندان های عراق و شرایط بد انها گزارش هایی را منتشر کرده بودند، اما بنا به دلایلی خیلی به این گزارش ها توجه نمی شد، حتی رسانه ها هم به این گزارش ها توجهی نکردند، چرا ؟ چرا که رسانه ها به ادله و شواهدی در این رابطه نیاز داشتند، آنها عکس و سند می خواستند، این اسناد در ان زمان در دست نبودند.

دویچه وله: شما چگونه این اسناد را به دست آوردید؟

سیمور هرش: من نسخه ای از گزارش تاگوبا را به دست اوردم، ژنرال تاگو مردی شجاع و شریف بود، بعد از این بود که وظیفه اش به پایان رسید، او در ان زمان توانست حقایقی را در باره زندان ابوغریب به دست آورد.

دویچه وله: شما سال هاست که به انجام تحقیقاتی در خصوص جنایات جنگی همت داشته اید، آیا بع عقیده شما آمریکا و دولت این کشور از زندان ابو غریب درس عبرت گرفته است؟ آیا بهبودی در این رابطه حاصل شده است؟

سیمور هرش: مساله بهبود بخشیدن نیست، ما خوب می دانیم جنگ ها عامل رویدادن بسیاری از فجایع انسانی هستند، سخن گفتن در این زمینه واقعیت ها را تغییر نمی دهد، ما هزاران سال از جنگ های فجیع را پشت سرنهاده ایم، نزاع های وحشیانه ای بودند، تنها راه برای توقف این فجایع انسانی توقف جنگ ها و نزاع هاست، اما به نظر نمی رسد ما در جهت تحقق این مساله به پیش می رویم.

دویچه وله: بنابراین شما عقیده دارید آمریکا از ابوغریب درس عبرت نگرفت؟

سیمور هرش: نه من این را نمی گویم، من می گویم مفهوم جنگ به خودی خود باعث بروز فاجعه های انسانی می شود، من در جنگ بودم و دیدم یک نظامی برای وطنش نمی جنگد، بلکه ممکن است به خاطر هم رزمش بجنگد، هم رزمی که زخمی یا کشته شده است، این رزمنده اکنون می خواهد انتقام دوستش را بگیرد، این بازی عشق و جنگ است، در این چنین حالتی تمام قواعد و اصول دیگر رعایت نمی شوند، از این رو رزمنده از هرکسی که به دستش برسد انتقام خواهد گرفت، این طبیعت جنگ است.

دویچه وله: بنابراین ممکن است فاجعه ابوغریب امروز هم بار دیگر تکرار شود؟

سیمور هرش: البته این امکان دارد، حوادثی نظیر آن چه در زندان ابوغریب روی داد ممکن است در تمام جنگ ها بار دیگر تکرار شوند، حتما لازم نیست بار دیگر شاهد پدیده عریان کردن و آزار و اذیت جنسی باشیم، چرا که این مسائل به نظر می رسند غیر عادی هستند، اما تجاوزها در هر زمانی روی می دهند، بسیاری از جنایات جنگی هم روی می دهند، رزمندگان در طول جنگ این امور را فرا می گیرند، آنها فرا می گیرند که به نیروی دشمن به دید یک انسان ننگرند.

دویچه وله: حتی در دوره باراک اوباما هم شما تغییری را در سیاست آمریکا نمی بینید؟

سیمور هرش: اگر چه من وی را باهوش تر و آگاه تر از جورج بوش می بینم، اما سیاست خارجی همانی است که بوده، آمریکا اگر 30 سال قبل اجازه می داد روس ها در افغانستان به جنگشان ادامه دهند، اوضاعش به مراتب بهتر از وضع فعلی می بود، اشتباه در پایان دوره ریاست جمهوری کارتر روی داد زمانی که امریکا تصمیم گرفت در برابر دخالت روس ها در افغانستان بایستد، می بینید اکنون نیز اوباما جنگ ضد تروریسم را ادامه می دهد، من هنوز واقعا ً نمی دانم چرا آمریکا هنوز مردم را مخفیانه با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین قتل عام می کند، بخصوص این که اگر بدانیم آمریکا با این اقداماتش تاکنون هیچ ثمره ای ندیده مگر این که شمار دشمنانش را افزایش داده است.

دویچه وله: بعد از رسوایی شکنجه در زندان ابوغریب در 10 سال قبل، آمریکا با موجی از انتقادها و اعتراض ها روبه رو شد، آیا امریکایی ها هنوز به ان رخداد دراماتیک توجهی دارند؟
سیمور هرش: مساله پایان یافته است، بخصوص برای جوانان خاتمه یافته است، چرا که آننها مسائل اندکی را از جنگ عراق به یاد دارند، حال این که این جنگ تنها چند سال قبل به پایان رسید، به طور حتم شماری از گزارش ها در رابطه با زندان ابوغزیب باقی خواهند ماند، اما در خصوص درس عبرتی که آمریکایی ها از این ماجرا گرفته اند باید بگویم بسیار ناچیز است.

دویچه وله: در مقابل توجه بسیاری در خصوص شکنجه از سوی سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا که در 6000 هزار صفحه تهیه شده صورت گرفته است، گزارش که قرار است به زودی از سوی باراک اوباما منتشر شود، این گزارش که تاکنون جنبه سری دارد، فاش شده است که ارتش در بازجویی های خود از شیوه های غیر قانونی و شکنجه استفاده می کند؟، آیا این گزارش تغییری را ایجاد خواهد کرد؟

سیمور هرش: در این باره بسیار تردید دارم، به طور حتم این گزارش فقط برای جلب توجه انظار عمومی مفید خواهد بود، اما اطلاعات جدیدی را در بر نخواهد داشت. مضافا بر این آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا که تهیه کننده این گزارش است در حین تدوین آن به رایانه های کمیته ویژه کنگره امریکا هم در ارتباط بوده است، زیاد معتقد نیستم این گزارش در تفسیر فلسفه جنگ آمریکا تغییری ایجاد کند، چرا که مشکل در جنگ هاست.

دویچه وله: اما ایا این گزارش در خصوص بحث های عمومی مربوط به شیوه های شکنجه ای که از سوی دولت آمریکا مورد استفاده  قرار می گیرد تاثیر گذار باشد؟

سیمور هرش: در کوتاه مدت صداهای اعتراضی شنیده خواهد شد برخی از این صداها تند هم خواهند بود، واکنش هم خواهد داشت اما کنگره این اقدامات امریکا را محکوم خواهد کرد، و تاکید خواهد کرد این رفتارها بسیار هولناک بوده است، اما این همه باعث پیگرد قانونی عاملان این اقدامات نخواهد شد، حتی در نحوه نگرش آمریکا به این قضایا هم تاثیر نخواهد گذاشت، من به اندازه کافی در این جهان زندگی کردم، از این رو می گویم متوجه شدم نمی توان طبیعت جنگ را تغییر داد، ما شکنجه را براساس شناختی که از ان داریم تعریف می کنیم من کسانی را در سرویس اطلاعات مرکزی امریکا می شناسم که هنوز رویدادهای صورت گرفته در ابوغریب را شکنجه نمی دانند.

دویچه وله: تنها چندی پیش بود که نشریه آمریکایی " نیویورک تایمز " نوشت که دولت عراق زندان ابوغریب را تتعطیل کرده است آیا امروزه ما همه چیز لازم را در خصوص آن چه که در 10 سال قبل در این مکان گذشت را می دانیم؟

خیر هنوز مسائل بسیاری وجود دارد که ما از آنها بی اطلاع هستیم، بسیاری از معماهای سر به مهر هستند که هنوز نتوانستم به پاسخی مناسب برای آنها دست یابم، چه تعداد از مسئولان و فرماندهان امریکایی از آن چه در ابو غریب و شیوه هایی که در آنجا مورد استفاده قرار می گرفتند اطلاع داشتند؟ هنوز برای این سوال پاسخی نیافته ام.

اخبار مرتبط

هویت شاهزادگان بازداشت شده فاش شد

انتقال وزیر سعودی از زندان به جلسه دولت!

آزادی دو پسر پادشاه سابق عربستان در قبال پرداخت پول

0 نظر

ارسال نظر

capcha