هیات نظارت دانشگاه شهید بهشتی شأن اجرایی گرفت؛

پروژه دولتی‌سازی تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه شهید بهشتی کلید خورد

پروژه دولتی‌سازی تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه شهید بهشتی کلید خورد

به گزارش «سراج24»؛ چندی پیش با پیگیری دانشجویان بالاخره انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی با برگزاری انتخابات در 4 دانشکده علوم پایه، حقوق، معماری و روانشناسی احیا شد و پس از آن شورای مرکزی دانشگاه، که دنبال راه اندازی دفاتر خود در دیگر دانشکده ها بود؛ حالا اما با دست اندازی مسئولان دانشگاه، آنچه که برای آن کوشیده اند را در معرض خطر دولتی شدن می دانند نه یک تشکل اسلامی با هویت دانشجویی.


هیات نظارت شأن اجرایی گرفت

ماجرا از این قرار است که پس از کش و قوس های فراوان بالاخره در چهار دانشکده دانشگاه شهید بهشتی، یعنی در دانشکده های علوم پایه، معماری، حقوق و روانشناسی، انجمن های اسلامی دانشجویان شکل گرفت اما برای راه اندازی دفاتر و برگزاری انتخابات شورای مرکزی، در سایر دانشکده ها، مسئولان دانشگاه با ارائه نمایشی وارونه و ناصحیح از آئین نامه تشکل های دانشجویی، عملاً فضا را برای شکل گیری تشکلی با هویت دانشجویی بسته اند و خبرها حاکی از آن است که مسئولان قصد دارند تا تشکلی هم سو با دولت جدید شکل گیرد!

استدلال های مسئولان دانشگاه نیز قابل توجه است که در خوشبینانه ترین حالت ناشی از عدم اطلاع از  آئین نامه تشکل های اسلامی دانشگاهیان و در نگاهی دیگر ناشی از غفلتی قابل تامل برای انحراف تشکل های دانشجویی است.

به نظر می رسد پشت پرده این دست اندازی در فعالیت های دانشجویی و تلاش برای تشکیل تشکلی نزدیک به دولت در دانشگاه شهید بهشتی، حضور نماینده جدید وزیر علوم در دانشگاه، یعنی جواد اطاعت چهره نزدیک به مهدی کروبی و از نمایندگان متحصن مجلس ششم است.

از چندی پیش دانشگاه با بهانه های واهی ( که در ذیل به آن اشاره خواهد شد) مانع برگزاری انتخابات از سوی انجمن در دانشکده ها می شد اما اکنون شواری نظارت شان نظارتی خود را کنار گذاشته و در اقدامی تامل برانگیز اقدام به عضوگیری و به نوعی مجری انتخابات در دانشکده ها شده است.

دبیر تشکیلات انجمن انتخاب شده است

با این که بارحقوقی تشکل های دانشجویی بر عهده شواری مرکزی تشکل های دانشجویی است اما مسئولان دانشگاه با این بهانه که شورای مرکزی دانشگاه دبیر تشکیلات ندارد مانع برگزاری انتخابات در دانشکده های جدید می شوند این در حالی است که پیگیری خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران» حکایت از انتخاب دبیر تشکیلات از سوی شورای مرکزی دانشگاه است.

گفتنی است پیش از این هیات نظارت دانشگاه با برنامه اکران فیلم «چ» از سوی انجمن دانشگاه موافقت کرده بود و از آنجایی که مطابق با آئین نامه تشکل های اسلامی دانشگاهیان، برگزارى سخنرانى، تجمع، راهپیمایى، میزگرد، تریبون آزاد و نصب تابلوهاى تشکلهاى دانشجویى با ارائه مجوز از هیئت نظارت دانشگاه امکان‏پذیر است، قاعدتاً دانشگاه نمی تواند با برگزاری انتخابات از سوی انجمن مخالفت کند چه اینکه دبیر انجمن اسلامی نیز تعیین شده است.

آئین نامه تشکلهای دانشجویی اشاره ای به حضور 100 درصدی اعضا در انتخابات ندارد

از سوی دیگر مسئولان دانشگاه با مغالطه ای آشکار مدعی شده اند که تشکل انجمن اسلامی دانشجویان 3 درصد دانشجویان دانشگاه عضو نداشته و در حالیکه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی اقدام به ارائه مستندات اعضای خود به هیئت نظارت کرده ضمن رد مستندات، استناد خود برای طرح چنین ادعایی را تعداد شرکت کنندگان در انتخابات پیشین انجمن اسلامی دانسته اند و این در حالی است که چنین الزامی  (شرکت تمامی اعضاء در انتخابات) در هیچ کجای آئین نامه تشکل های اسلامی دانشجویی ذکر نشده است.

استدلال مسئولان دانشگاه مبنی بر حضور 3 درصد از جمعیت دانشگاه در انتخابات ها به این معنی است که همه اعضا واجدین شرایط رأی دادن – یا به تعبیری همه اعضای تشکل (مطابق بند 7 از ماده 3 فصل دوم آئین نامه تشکلهای اسلامی حد نصاب تعداد اعضاى تشکل‏هاى دانشجویى با احتساب هیات مؤسس 3 درصد کل دانشجویان آن دانشگاه و حداقل 50 نفر است)- می بایست در انتخابات شرکت کنند حال اینکه چنین چیزی در مشروعیت بخشی هیچ انتخاباتی معنی ندارد چرا که به فرض چنین معیاری در انتخابات ریاست جمهوری هم باید تمام واجدین رای، در انتخابات شرکت کنند! هیچ عقل سلیمی هم نمی پذیرد که در انتخابات های داخل ایران و نه در هیچ کجای دنیا، اگر همه کسانی که شرایط رأی دادن را دارند در انتخابات شرکت نکنند، صلب عضویت حقوق اجتماعی در آن جامعه می شوند و به طور واضح تر در صورتی که تفکرات نماینده وزیر علوم دولت تدبیر و امید در سطح کلان پیاده سازی شود همه ایرانیانی که به هر دلیل در انتخابات شرکت نمی کنند دیگر ایرانی نیستند!!

از سوی دیگر حضور 3 درصد از دانشجویان در انتخابات در حالی در دانشگاه شهید بهشتی مطرح می شود که در دانشگاهی همچون دانشگاه تهران، انتخابات انجمن اسلامی که نزدیکی عیانی با دولت جدید دارد، خارج از دانشگاه تهران (اردوی مشهد) و با حضور تعدادی از اعضا (نه 3 درصد کل دانشجویان دانشگاه تهران) برگزار شد. گفتنی است 3 درصد دانشجویان دانشگاه تهران حدود 1500 نفر خواهد شد حال این که انجمن تهران اردوی تشکیلاتی خود را با تعدادی بسیار پائین تر از این (حدود یک دهم) برگزار کرده است.

بهانه دانشگاه در عدم مجوز انتخابات به انجمن

از سوی دیگر مسئولان دانشگاه مدعی اند که مهلت برگزاری انتخابات دانشکده ها به پایان رسیده است لذا خود اقدام به توزیع فرم و برگزاری انتخابات کرده اند اما این نیز در حالی است که شورای مرکزی از آبان ماه سال گذشته درخواست برگزاری انتخابات را داشته است که مسئولان دانشگاه، هر بار، با دلیل واهیِ عدم انتخابِ جدیدِ نماینده وزیر، با این درخواست دانشجویان مخالفت می کردند.

اشاره مسئولان دانشگاه به ترکیب هیات نظارت دانشگاه متشکل از رییس دانشگاه (رییس هیات)، مسوول نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه و نماینده وزارت علوم است.

به نظر می رسد مسئولان دانشگاه از این نکته غفلت کرده اند که مطابق با بند 2 از ماده 2 بخش اول  دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه تشکلهای اسلامی دانشگاهیان، جلسات هیئت نظارت با حضور ریاست دانشگاه (رئیس هیئت) و حداقل یک عضو دیگر رسمی است؛ و دانشگاه می توانست بر فرض وجود چنین مشکلی _عدم حضور نماینده وزیر_ جلسات خود را تشکیل و مجوز برگزاری انتخابات را برای انجمن صادر کند؛ ضمن اینکه نماینده وزیر، نماینده جایگاه وزیر است و نه شخص حقیقی و نماینده وزیر در دولت قبلی نیز تا هنگامی که تغییر نکرده است جایگاه حقوقی خود را دارد.

چه اینکه آقای تهرانچی نیز حکم ریاست خود را از آقای کامران دانشجو وزیر علوم دولت قبلی دارد و اگر نماینده وزیر تنها با حکم آقای فرجی دانا وجاهت قانونی می یابد، پس به این ترتیب رئیس دانشگاه هم باید شامل این رویه باشد.

به هر ترتیب هر سه دلیل مسئولان دانشگاه شهید بهشتی مبنی بر عدم وجود دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه، عضویت حداقل 3 درصدی دانشجویان دانشگاه در تشکل و عدم وجود شورای عمومی بیشتر شبیه بهانه ای است تا پروژه دولتی سازی تشکل های دانشجویی از این دانشگاه کلید بخورد./خبرنامه دانشجویان ایران

اخبار مرتبط

ضدانقلاب دوگانه می‌سازد

اجرای پروژه‌های فرهنگی به یاد حاج قاسم در کرمان

مسئولان به فکر ترویج انقلاب اسلامی از طریق عملکردشان باشند

0 نظر

ارسال نظر

capcha