گل :

مدل پوتین-مدودف در ترکیه کارآیی ندارد

مدل پوتین-مدودف در ترکیه کارآیی ندارد

به گزارش « سراج24 » به نقل از حریت، "عبدالله گل" ، در اظهاراتی امکان اینکه وی و "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر این کشور، برای ادامه حضور در قدرت از مدل "مدودف-پوتین" استفاده کنند را رد کرده و اظهار داشت : من مدودف اردوغان نیستم.

ترکیه در ماه آگوست سال جاری میلادی شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود مهمترین نامزدی که تا کنون برای این رقابتها مشخص شده اردوغان، است. بر اساس قانون، اردوغان بیش از این نمی تواند در سمت نخست وزیری حضور داشته باشد از همین رو وی در تلاش است تا با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری همچنان حضور خود در قدرت را حفظ کند.

در این میان اخیرا گفته می شود که گل در انتخابات ماه آگوست نامزد نمی شود و قرار است پس از شرکت اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری، گل به عنوان نخست وزیر جدید معرفی شود و سپس در سالهای آتی و با توجه به محدودیتهای قانونی بار دیگر یک جابجایی میان آنها انجام شود یعنی دقیقا همان مدلی که میان "مدودف" و "ولادیمر پوتین" در روسیه انجام شد.

اما عبدالله گل به شدت این موضوع را رد کرده و می گوید: مدل مدودف-پوتین، مدل مناسبی برای ترکیه نیست و من نمی خواهم این نقش را برای اردوغان بازی کنم. در شرایط فعلی من هیچ تصمیمی برای آینده نگرفته و نمی توانم درباره انتخابات ماه آگوست صحبت کنم.

در همین رابطه چندی پیش، "کمال قلیچداراوغلو" رئیس حزب جمهوری خلق که بزرگترین حزب مخالف دولت ترکیه است گفت: درانتخابات ریاست جمهوری سال 2014 ، عبدالله گل را بر اردوغان ترجیح خواهیم داد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر در انتخابات ریاست جمهوری، عبد الله گل و رجب طیب اردوغان هر دو نامزد شوند شما به کدام یک از آنها رای خواهید داد؟ گفت: ما گل را بر اردوغان ترجیح می دهیم.

قلیچداراوغلو در عین حال گفت حزبش برای انتخابات ریاست جمهوری به دنبال معرفی یک نامزد بدون سوابق سیاسی است./مهر

اخبار مرتبط

واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام

استقبال ترکیه از حمله نظامی آمریکا به سوریه

ساخت اولین نیروگاه اتمی در ترکیه توسط روسیه

0 نظر

ارسال نظر

capcha