آرانی مطرح کرد:

وضعیت بورس تهران تا ۴۰ روز آینده

وضعیت بورس تهران تا ۴۰ روز آینده

به گزارش «سراج24»؛ دکتر شایان آرانی کارشناس بازار سرمایه درباره دلایل منفی شدن شاخص بورس در هفته های اخیر گفت : این روند ادامه اصلاحاتی است که از 2 ماه پایانی سال 92 آغاز شده بود و کماکان نیز ادامه دارد .

وی توضیح داد : شواهد نشان میدهد در دوسال گذشته شاخص بورس بی رویه و بدون منطق رشد کرده بود و اگر این رویه ادامه پیدا میکرد موجبات نگرانی بیشتری را برای بورس فراهم می آورد.

وی ادامه داد : بازده واقعی بورس نصف بازدهی است که بازار سرمایه در 10 ماه گذشته رشد کرده است و همین مسئله یکی از عوامل نگران کننده ای است که باید مسئولان به آن توجه کنند .

وی در ادامه پیش بینی کرد: شاخص تا 40 روز آینده یعنی اواخر اردیبهشت ماه با روند کاهشی مواجه شود ،البته با شیب ملایم .

شایان آرانی در ادامه روند کنونی بازار را نگران کننده ندانست و گفت : شاخص باید بیش از این ها پایین می آمد ،که روند مذکور نیز ادامه دهنده اصلاحات مورد نظر در شاخص بازار سرمایه است .

وی خطاب به سهامداران گفت : سهامداران نگران سرمایه های خود نباشند ؛ چرا که با اصلاح شاخص ، قیمتها در سال 93 واقعی تر خواهند شد . وی بازار سرمایه را بازاری سودآور و پربازده عنوان کرد و افزود : بورس مکانی برای سرمایه گذاری میان مدت است نه کوتاه مدت ، بنابراین سهامداران از افت و خیز روزهای اخیر نگران نباشند .

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر غیرعادی نبودن نوسانات شاخص در هفته های اخیر گفت : کسانی که در دوسال اخیر پولشان را در بازار سرمایه ، سرمایه گذاری کرده اند، آن قدر سود کرده اند که تنزل چند هفته اخیر تاثیری در روند تغییر دارایی هایشان ایجاد نمیکند .

گفتنی است از ابتدای سال 93 شاخص بورس بازدهی منفی سه درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده و روزگذشته هم با عقب‌گرد بیش از 670 واحدی به کانال 76 هزار واحد بازگشت.

در معاملات روز گذشته بورس نمادهای بزرگی همچون پالایش نفت بندرعباس، مخابرات، هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، گسترش نفت و گاز پارسیان، هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تأمین، گروه مپنا، ایران خودرو، صنعتی و معدنی چادرملو و بانک تجارت بیش از 410 واحد تأثیر منفی بر شاخص گذاشتند.

با احتساب بازدهی منفی 0.87 درصدی که روز شنبه نصیب سرمایه‌گذاران شد، در مجموع از ابتدای سال سه درصد بازدهی منفی شده است./تسنیم

اخبار مرتبط

دلیل گرانی سیب زمینی چیست!؟

بورس انرژی میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه میعانات گازی می‌شود

عرضه ۶۹۵۰ تن عایق رطوبتی و قیر در تالار صادراتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha