نماینده سابق پارلمان مصر:

همکاری ایران و مصر می‌تواند معادلات منطقه‌ را به نفع جهان اسلام تغییر دهد

همکاری ایران و مصر می‌تواند معادلات منطقه‌ را به نفع جهان اسلام تغییر دهد

به گزارش سراج24، "محیی الدین الغندور"، نماینده سابق پارلمان مصر با بیان اینکه از سرگیری روابط و توسعه مناسبات میان ایران و مصر در بخش گردشگری می‌تواند افق‌های جدیدی را به روی هر دو کشور بگشاید، اظهار داشت: آنچه در این میان بیش از هر چیزی حائز اهمیت است غنی بودن دو کشور از آثار تاریخی و میراث گرانبهای گذشتگان است که غالبا همه اقشار اعم از گردشگر و غیرگردشگر را بی‌اختیار به سمت خود جذب کرده و به وجد می‌آورد.

وی به امضای یک توافق‌نامه در زمینه توسعه صنعت گردشگری میان ایران و مصر اشاره کرد و گفت: انتظار می‌رود توافق‌نامه‌ای که با هدف مقدمه‌سازی برای برقرای روابط دوجانبه در همه عرصه‌ها به امضای مقامات دو کشور ایران و مصر رسیده بود، همچنان از سوی دو کشور جدی گرفته شود.

نماینده سابق پارلمان مصر با تاکید بر اینکه آغاز روابط دو کشور با مقوله سیاحت از دوراندیش بودن مقامات ایرانی و مصری حکایت دارد، خاطر نشان کرد: تلاش‌هایی که مقامات ایرانی و مصری در راستای توسعه مناسبات دوجانبه آغاز کرده‌اند شایسته تقدیر بوده و لازم است به شکل جدی مورد پیگیری قرار گیرد.

الغندور از دو سرزمین ایران و مصر به عنوان دو کشور بکر برای پژوهشگران و باستان‌شناسان ایرانی و مصری نام برد و توضیح داد: تا پیش از این، بازدید دانشمندان و پژوهشگران دو کشور از سرزمین‌های یکدیگر به یک رویا تبدیل شده بود؛ اما اکنون و پس از سرنگونی حسنی مبارک روابط دو کشور بهبود یافته ولی نیازمند تقویت جدی است.

وی با تاکید بر اینکه از سرگیری روابط و توسعه مناسبات میان دو کشور ایران و مصر از همه نظر بسیار ضروری است، خاطر نشان کرد: توسعه مناسبات مصر و تهران می‌تواند به عنوان دیپلماسی هر دو کشور تلقی شده و این دو سرزمین تمدن‌ساز را به چشم‌اندازهای روشنی از پیشرفت و شکوفایی رهنمون سازد.

نماینده سابق پارلمان مصر با اشاره به اینکه مصر هم اینک کشوری است که به بازساری و آبادانی نیاز دارد، اظهار داشت: در این زمینه، استفاده از علم و تکنولوژی یک کشور منطقه‌ای مانند ایران برای مصر یک نیاز اساسی است؛ زیرا تکیه بر امکانات و تکنولوژی یک کشور منطقه‌ای می‌تواند بسیاری از نیازهای مصر به کشورهای فرامنطقه‌ای و به ویژه آمریکا را مرتفع سازد.

االغندور با تاکید بر اینکه مصر در دوران گذار کنونی در همه ابعاد و عرصه‌ها به داشتن رابطه با کشور ایران نیاز دارد، خاطر نشان کرد: کشوری مانند ایران آنقدر غنی و پر بار است که رفته رفته می‌تواند در همه امور به یاری مصر بشتابد و جای خالی آمریکا را برای این کشور پر کند.

وی با توضیح اینکه تهران و قاهره در سایه توسعه مناسبات حتی می‌توانند نسبت به تغییر معادلات جهان اقدام کنند، اظهار داشت: تاثیر این دو سرزمین به قدری است که در صورت انتخاب مسیر مشارکت و همکاری می‌توانند بسیاری از معادلات منطقه‌ای و جهانی را به نفع جهان اسلام تغییر دهند.

نماینده سابق پارلمان مصر به چشم انتظاری عده زیادی از اتباع ایرانی و مصری نسبت به توسعه ارتباطات کشورهایشان اشاره کرد و گفت: شمار بسیار زیادی در بخش‌های علمی، سیاسی، اقتصادی و سایر بخش‌ها به امید بازدید و سرمایه‌گذاری در دو کشور لحظه شماری می‌کنند و خواهان از سر گیری هر چه سریعتر این روابط هستند.

الغندور به پیشرفت‌های شگرف ایران اسلامی در زمینه‌های تکنولوژی نفت، گاز، پتروشیمی و سدسازی اشاره کرد و گفت: توسعه روابط و مناسبات اقتصادی در این عرصه‌ها می‌تواند زمینه‌های همکاری‌ اقتصادی دو کشور را گسترش داده و مصر را از دانش دانشمندان ایرانی بهره‌مند سازد.

وی شتاب بخشیدن به توسعه و سازندگی مصر را یکی از نیازهای اساسی و امروزی این کشور عنوان کرد و افزود: تبادل سرمایه‌گذار یکی از راه‌های اصلی گسترش فعالیت‌های اقتصادی در دو کشور است و این مهم جز با تدبیر و چاره‌اندیشی مقامات تهران و قاهره محقق نخواهد شد.

نماینده سابق پارلمان مصر در ادامه از اشتراکات دو کشور ایران و مصر در برخورداری از منابع آبی فراوان یاد کرد و اظهار داشت: ایران اسلامی به همت و عزم و اراده ملی توانسته است با بهره‌گیری از توان متخصصان داخلی در زمینه سدسازی به خودکفایی برسد؛ لذا این کشور می‌تواند نسبت به انعقاد قراردادهای سرمایه‌گذاری در مصر اقدام کرده و آب‌های این کشور را برای تولید انرژی ذخیره‌سازی کند.   

الغندور از کشور مصر به عنوان یک ظرفیت بسیار عالی برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران ایرانی نام برد و گفت: هم اینک مصر در دوران آبادانی و سازندگی به سر می‌برد و آبادانی یک کشور بدون استفاده از دانش و تخصص همسایگان محقق نخواهد شد.

وی نیاز به گندم، سیمان و فولاد را از ضروری‌ترین نیازهای مصر در دوران کنونی برشمرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید این سه محصول نیز به خودکفایی رسیده و قادر است بخش اعظم گندم، سیمان و فولاد مورد نیاز مصر را تامین کند و به این وسیله بر رونق صنایع داخلی خود بیفزاید.

نماینده سابق پارلمان مصر با تاکید بر اینکه فرصت‌های اقتصادی و تجاری بسیاری فراروی دو کشور ایران و مصر قرار دارد، خاطر نشان کرد: از مقامات مصری انتظار می‌رود بار دیگر به فهرست نیازهای اساسی کشور و توانمندی‌های ایران اسلامی نگاهی بیندازند و نداشته‌های خود را با داشته‌های جمهوری اسلامی ایران جبران نمایند.

الغندور در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح آخرین اوضاع کشور مصر پرداخت و توضیح داد: هر آنچه در مصر به وقوع می‌پیوندد، یک موضوع داخلی بوده و لازم است با هوشیاری و درایت مقامات داخلی رفع و رجوع شود؛ به عبارت دیگر، آنچه در مصر رخ می‌دهد به هیچ وجه نباید امنیت ملی و تمامیت ارضی این کشور را تحت الشعاع قرار دهد.

وی اقدامات ارتش مصر در برکناری "محمد مرسی"، رئیس جمهور سابق این کشور را اقدامی بجا و مناسب ارزیابی کرد و گفت: اقدامات ارتش دقیقا با اراده و خواست ملت، طبق قانون اساسی مصر و در راستای تامین امنیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشور به انجام رسیده است.

نماینده سابق پارلمان مصر، ظلم و ستم محمد مرسی به ملت را اصلی‌ترین عامل موثر در برکناری وی دانست و تاکید کرد: دوران ظلم و ستم بر ملت مصر به سر آمده و این ملت دیگر اجازه نمی‌دهد هر فردی که بخواهد در راس قدرت مصر قرار بگیرد و هر کاری بخواهد در حق ملت و کشور انجام دهد.

/تسنیم

اخبار مرتبط

ولیعهد عربستان وارد لندن شد

چرا بن سلمان برای نخستین سفر خود قاهره را برگزید

جزئیات حمله به کلیسای «مارمینا» مصر

0 نظر

ارسال نظر

capcha