حقوق ماهانه و رسمی آل سعود چقدر است؟!

روزانه "یک میلیون بشکه نفت"؛ سهم "5 تن" از شاهزادگان آل سعود

روزانه "یک میلیون بشکه نفت"؛ سهم "5 تن" از شاهزادگان آل سعود

به گزارش « سراج24»، امروزه مسئله فساد مالی و اخلاقی "آل سعود"، از حد شایعات و اخبار پراکنده گذشته، به طوری که با وجود اسناد معتبر و دقیق، این خانواده یکی از ثروتمند‌ترین و همچنین فاسد‌ترین خانواده‌های پادشاهی در دنیا به حساب می‌آید.  
 
از سوی دیگر، وجود ذخایر عظیم انرژی در عربستان (یک چهارم نفت جهان در سیطره آل سعود است)، مسئله فساد در خاندان آل سعود را تشدید کرده است.گستره این فساد تا جایی پیش رفته که گفته می‌شود "امروزه آل سعود، پاسدار سه مکان مقدس هستند؛ کعبه شریف، حرم نبوی و خزانه آل سعود".  
 
مسئله فساد مالی آل سعود از سال ۱۹۷۰ و به طور رسمی رسانه‌ای شد.

در آن زمان، یکی از روزنامه‌های آمریکایی، خبری را منتشر کرد که باعث حیرت جهانیان و به ویژه شهروندان عربستانی گشت.  
 
این روزنامه عربستانی فاش کرده بود که "امیر فهد، شبانه و در یکی از قمارخانه‌های ایالت مونت کارلو آمریکا، مبلغ ۶ میلیون دلار ضرر کرده است".


 
اما شاید اصلی‌ترین سند از فساد مالی و بانکی آل سعود، که تاکنون بسیاری از منتقدان این خاندان به آن استناد می‌کنند، گزارشی است که به صورت محرمانه در سال ۱۹۹۶ توسط سفارت آمریکا در ریاض به واشنگتن فرستاده شد.

این گزارش ابعاد پنهان و حیرت‌آوری از فسادهای مالی این خانواده در عربستان را منتشر کرد، به طوری که تا مدت‌ها موضوع بحث رسانه‌های منطقه‌ای و جهانی بود و آل سعود نیز نتوانستند واکنش جدی به این خبر بدهند.  
 
در این گزارش آمده بود "خانواده آل سعود مخارج نجومی دارند در حالیکه کوچک‌ترین نظارتی به درآمد‌ها و خرج‌های این افراد در عربستان وجود ندارد".  
 
برطبق آمار منتشر شده در این گزارش، هریک از اعضای خانواده آل سعود که بنابر اسناد منتشر شده در "ویکی‌لیکس" بیش از ۷ هزار نفر هستند، ماهانه از ۸۰ هزار تا ۲۷۰ هزار دلار را از سوی وزارت اقتصاد و دارایی عربستان دریافت می‌کنند(این آمار مرتبط با سال ۱۹۹۶ است).  

این گزارش تاکید کرده "درآمد‌ها و حقوق‌ها در کنار وام‌ها و تسهیلات مالی بی‌نظیر بانک‌های عربستانی به این افراد قرار می‌گیرد، تسهیلاتی به طور مثال برای خرید املاک بسیار گران‌قیمت در خارج از عربستان.

تمام این‌ها در حالی‌است که بنابر گفته این گزارش "درآمدهای اصلی خاندان آل سعود از محل‌های دیگری است که در هیچ جا ثبت نمی‌شود".  
 
گزارش سفارت آمریکا در ادامه، پرده از فساد بی‌نظیر نفتی آل سعود برداشته و می‌گوید "طبق گزارش‌های واصله، ۵ یا ۶ نفر از امرای بزرگ آل سعود و نزدیک به شخص پادشاه روزانه درآمدی ۱ میلیون بشکه از ۸ میلیون بشکه نفت صادراتی عربستان را به خود اختصاص می‌دهند"."این امرا سهم نفتی خود را در بازارهای جهانی توسط دلالان نفت و به طور جداگانه به فروش می‌رسانند و بخشی از سود خود را به شخص پادشاه تقدیم می‌کنند".  
 
البته فساد این خاندان محدود به حوزه نفت نیست، چرا که بسیاری از شاهزادگان آل سعود با وجود تسهیلات بی‌پایان مالی و بانکی، اقدام به تجارت‌های گسترده کرده و فعالیت‌های وارداتی پیدا و پنهانی دارند.  
 
در بخشی از این گزارش آمده است "گفته می‌شود امیر سلطان بن‌عبدالعزیز، قبل از مرگش بخش اعظم زمین‌های شهر مکه را غصب کرده بود".


 
گفتنی است؛ موج اعتراض و عصبانیت مردم نسبت به فسادهای مالی آل سعود در بیت‌المال عربستان رو به افزایش است، این اعتراضات باری دیگر و با غصب۴۰۰ هزار متر از اراضی متعلق به بیت‌المال توسط خواهر شاهزاده خالد فیصل و در پی آن اعتراضات مردم منطقه به نمایندگان وی تشدید شد.  
 
وکیل این شاهزاده، در پاسخ به این اعتراضات به یک جمله مشهور از یکی از شاهزادگان سعودی استناد کرده که گفته است "الارض و مافیها و من علیها هی ملک لنا"(زمین و هرآنچه در آن است و هرآنکس که در آن زندگی می‌کند، ملک و دارایی ما به حساب می‌آید!).

این در حالی‌است که ۸۰ درصد مردم عربستان، در کشوری که وسعت آن نزدیک به یک قاره است، از داشتن یک مسکن ساده ناتوان هستند.  
 
به نظر می‌رسد با وجود حاکمیت آل سعود بر عربستان، صرفا فسادهای مالی و اخلاقی از نسلی به نسل دیگر به ارث رسیده و تنها راه نجات مردم این کشور سقوط این خاندان است./باشگاه

اخبار مرتبط

پیش بینی محسن رضایی درباره آینده آل‌سعود

جنایت جدید آل سعود در یمن

شیوه آل سعود برای بازجویی شاهزادگان سعودی

0 نظر

ارسال نظر

capcha