دست های چدنی در پس دستکش مخملی با پیام نوروزی اوباما

اوباما:زمینه دستیابی به راه‌حل عملی برای برنامه هسته‌ای ایران وجوددارد

اوباما:زمینه دستیابی به راه‌حل عملی برای برنامه هسته‌ای ایران وجوددارد
باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی ویدئویی فرارسیدن عید نوروز و سال نو را به مردم ایران تبریک گفت.
 
اوباما در پیام نوروزی خود خطاب به ایرانیان گفت: "درحالی که شما و خانواده‌های‌تان دور میز نوروز جمع می‌شوید می‌خواهم بهترین آرزوهایم را برای این بهار جدید و سال نو تقدیم کنم".
 
"مانند همیشه این تعطیلات فرصتی است برای قدردانی از نعمت‌های‌تان و تعمق در امیدهای‌مان برای سال پیشِ‌رو".
 
اوباما در پیام ویدئویی خود بدون اشاره به ادعاها و تهدیدات آشکار علیه ایران در ماه‌های اخیر ادعا کرد: "همان‌طور که هرسال به‌عنوان رئیس‌جمهوری این کار را کرده‌ام می‌خواهم از این فرصت برای سخن گفتن مستقیم با مردم و رهبران جمهوری اسلامی ایران استفاده کنم. من از زمان آغاز ریاست جمهوری‌ام فرصتی را به حکومت ایران ارائه داده‌ام که اگر به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند رابطه‌ای نو بین دو کشورمان می‌تواند وجود داشته باشد و ایران می‌تواند بازگشتن به جایگاه راستینش میان جامعه ملل را آغاز کند".
 
رئیس جمهوری آمریکا در این پیام به کارشکنی‌های این کشور و همچنین هم‌پیمانان غربی خود در مسیر مذاکرات ایران و گروه 1+5 اشاره‌ای نکرد و مدعی شد: "سال قبل زمانی که شما ــ مردم ایران ــ دکتر حسن روحانی را به عنوان رئیس‌جمهور جدیدتان برگزیدید، صدای خودتان را به گوش رساندید. او در مبارزات انتخاباتی‌اش به تقویت اقتصاد ایران، بهبود زندگی مردم ایران و تعامل سازنده با جامعه جهانی تعهد داد. او با حمایت قوی شما انتخاب شد. من پاییز گذشته با رئیس‌جمهور روحانی گفت‌وگو کردم. این اولین گفت‌وگوی یک رئیس‌جمهور آمریکا و یک رهبر ایرانی از سال 1979 بود".
 
اوباما که در ماه‌های اخیر همنوا با صهیونیست‌ها به تهدید ملت ایران پرداخته است، در این پیام مدعی شد :"من احترام عمیقم را برای مردم ایران به رئیس‌جمهور روحانی منتقل کردم، همان‌طور که او احترامش را برای مردم آمریکا ابراز کرد و من به وی گفتم ما می‌توانیم به اختلافات جدی میان حکومت‌های‌مان بپردازیم، بی‌اعتمادی را کاهش دهیم و حرکت فرای تاریخ دشوارمان را آغاز کنیم".
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در حالی که روند مذاکرات میان ایران هسته‌ای و گروه 1+5 با استقبال اروپا و کشورهای مختلف جهان روبه‌رو شده است و کاخ سفید علاوه بر ایران برخی از کشورها را تهدید می‌کند، اوباما مدعی شد: "از آن زمان ما پیشرفت کرده‌ایم. جامعه جهانی سال‌ها نگران بوده است که برنامه اتمی ایران می‌تواند به دست یافتن ایران به سلاح هسته‌ای منجر شود که تهدیدی برای منطقه و دنیا است. حکومت ایران بر اساس توافق اولیه‌ای که در ماه نوامبر به آن دست یافتیم پذیرفته است بخشهای کلیدی برنامه اتمی‌اش را محدود کند".
 
اوباما بدون اشاره به سخنان اخیر مقامات آمریکایی درباره نحوه انتقال پول‌های بلوکه شده ایران، همچنین ادعا کرد: "ایالات متحده به‌همراه شرکای جهانی‌مان تسهیلاتی را درمورد تحریم‌ها برای ایران فراهم می‌کند. اکنون ما با امید به یافتن راه‌حلی جامع که نگرانی‌های دنیا را در مورد برنامه هسته‌ای ایران برطرف کند، مشغول گفت‌وگوهای فشرده‌ای هستیم. همان‌طور که قبلاً گفته‌ام هیچ توهم و ابهامی ندارم، این کار دشوار خواهد بود، اما من به دیپلماسی پایبندم چرا که معتقدم زمینه برای یک راه‌حل عملی وجود دارد. بالاترین مقامات ایران، ازجمله رهبر ایران آقای خامنه‌ای، گفته‌اند که ایران در حال ساخت سلاح هسته‌ای نیست. پس چنانچه ایران گام‌هایی معنی‌دار و قابل تأیید بردارد که به دنیا ضمانت دهد برنامه هسته‌ای‌اش تنها برای مقاصد صلح‌آمیز است، در این صورت ایران به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای دسترسی خواهد داشت".
 
رئیس جمهوری آمریکا در ژستی عوام‌فریبانه ادعا کرد:  "ما به‌طریقی صلح‌آمیز، با دیپلماسی به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های صلح و امنیت بین‌المللی پرداخته‌ایم. یک توافق جامع بر سر مسئله هسته‌ای و ایرانی که حقوق جهانی را در داخل و خارج حمایت می‌کند کمک می‌کند تا ایران در مسیر جدیدی که بسیاری از ایرانیان خواهان آن هستند حرکت کند. به‌هرحال در طول تاریخ شما استعدادها و نبوغ ایرانیان به دستاوردهای عظیمی در عرصه ادبیات و هنر، علوم و فناوری منجر شده است. اما دشواری‌های اقتصادی که بسیاری از ایرانیان در سالهای اخیر متحمل شده‌اند ــ به‌دلیل انتخاب‌های رهبران ایران ــ کشور شما و دنیا را از مهارت‌های فوق‌العاده و مشارکتی که شما می‌توانستید ارائه دهید محروم کرده است".
 
اوباما در پیام ویدئویی خود ادعاهای گذشته خود را با لفاظی جدید مطرح کرد و مدعی شد: "و شما شایسته بهتر از این هستید. اگر ایران به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند ما می‌دانیم که مسیر گفت‌وگو و اعتماد و همکاری بیشتر به کجا می‌انجامد".
 
وی در ژستی فریبنده و به‌اصطلاح دلسوزانه ادعا کرد: "این به‌معنای فرصت‌های بیشتر برای ایرانیان برای تجارت و ایجاد روابط با سایر نقاط دنیا خواهد بود. این به‌معنای رشد اقتصادی و شغلهای بیشتر برای ایرانیان، به‌خصوص برای جوانان ایرانی خواهد بود که آرزو دارند در این دنیا اثرگذار باشند. این به‌معنای فرصت‌های بیشتر برای دانشجویان ایرانی خواهد بود که بتوانند به کشورهای خارجی سفر کنند و مشارکتی جدید بنا کنند که به شما کمک می‌کند توان باورنکردنی‌تان را بشناسید. به‌طور خلاصه امسال، پیشرفت دیپلماتیک واقعی می‌تواند به گشودن فرصت‌های جدید و سعادت برای مردم ایران برای سال‌های آتی کمک کند. این پیامی است که مردم ایران سال گذشته پای صندوق‌های رأی فرستادند. امیدوارم که کل حکومت ایران نیز این پیام را بشنود، زیرا برای اولین بار در سال‌های بسیار فرصتی داریم که مسیری جدید را آغاز کنیم".
 
"اگر ایران این فرصت را غنیمت شمارد این نوروز می‌تواند نه‌تنها آغازی برای یک سال جدید، بلکه فصلی جدید در تاریخ ایران و نقش این کشور در دنیا از جمله یک رابطه بهتر و ریشه‌دار در منافع و احترام متقابل با ایالات متحده و مردم آمریکا باشد".
 
"سپاسگزارم و عید شما مبارک".

اخبار مرتبط

ابلاغ ۷ مصوبه بر زمین مانده‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی/ لغو اجرای سند ۲۰۳۰ ابلاغ شد

هرگونه اقدام احمقانه علیه ایران، با پاسخ قاطع مواجه می‌شود

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

1 نظر

ارسال نظر

capcha