سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

تعطیلی سفارت سوریه به معنای قطع روابط دیپلماتیک با سوریه نیست

تعطیلی سفارت سوریه به معنای قطع روابط دیپلماتیک با سوریه نیست

به گزارش «سراج24»، «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه خود درباره اخبار مربوط به اقدام واشنگتن در بستن سفارت و کنسولگری سوریه در این کشور گفت، این اقدام به این مفهوم است که آمریکا دیگر برای پرسنل سفارتخانه سوریه امتیازات دیپلماتیک، مصونیت یا حمایت از آنها قائل نیست. این بیانیه آمریکا فعالیت‌های کنسولگری‌های افتخاری در «تروی»، «میشیگان» و «هوستن» و تگزاس و واشنگتن به حالت تعلیق درمی آید.

وی ادامه داد: همانطور که در بیانیه 10 مارس آمده است، سفارت سوریه در واشنگتن هفته گذشته در وب‌سایت خود اعلام کرد که دیگر خدمات کنسولی ارائه نمی دهد. به طور قطع، این با تعطیلی سفارت متفاوت بود اما ما احساس کردیم که همانطور که بیانیه گفته است، این یک گام ضروری بود که ما باید برمی‌داشتیم.

جن ساکی تصریح کرد که همانطور که بیانیه سفارت سوریه آمده است، و علاوه بر گام‌های سفارت‌ سوریه، اقدامات دولت این کشور نیز در این تصمیم واشنگتن موثر بوده است و به طور قطع جنایات دولت اسد نیز در نظر گرفته شده است اما آنها ارائه خدمات کنسولی به شهروندان را متوقف کرده بودند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد، علیرغم اختلافات، آمریکا روابط دیپلماتیک با دولت سوریه را ادامه می‌دهد و تصریح کرد: تنها سه کشور وجود دارند، که ما روابط دیپلماتیک با آنها نداریم و آن کشورها، کوبا، ایران و کره شمالی است و بنابراین ما روابط دیپلماتیک خود با سوریه را قطع نمی‌کنیم. ما هنوز به روابط آتی با مردم سوریه امیدواریم. پس ما در این مرحله قطع روابط دیپلماتیک نیستیم و موضوع فقط بسته شدن سفارت است.

ساکی در خصوص تعداد پرسنلی که می‌بایست آمریکا را ترک کنند گفت که تعدادشان محدود است و دیپلمات‌ها و خانواده‌هایشان تا 31 مارس (11 فروردین) مهلت دارند تا کارهای خود را تکمیل کنند. کارکنان اجرایی تا 30 آوریل (10 اردیبهشت‌ماه) مهلت دارند تا مأموریت خود را قبل از خروج از آمریکا به پایان برسانند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد که سفارت سوریه در آمریکا تعطیل شده است و دیگر کارکنان این سفارتخانه بعنوان دیپلمات به رسمیت شناخته نمی‌شوند.

جن ساکی گفت طبق توافقات واشنگتن با سازمان ملل دیپلمات‌های منسوب به سازمان ملل، آمریکا میزبانی این دیپلمات‌ها و هیأت سوری در نیویورک را ادامه می دهد.

وی ادامه داد که آزادی تردد «بشار جعفری» سفیر سوریه در سازمان ملل را به یک شعاع چهل کیلومتری دور نیویورک محدود است. یک یادداشت دیپلماتیک به بشار جعفری حدود دو هفته پیش فرستاده شده که در آن محدودیتهای اعمال شده علیه او توضیح داده شده اند./فارس

اخبار مرتبط

واشنگتن بار دیگر ایران را به اشاعه تسلیحاتی در منطقه متهم کرد

نظامیان آمریکا در منبج می‌مانند

ایران و سوریه محور سفر تیلرسون به اروپا

0 نظر

ارسال نظر

capcha