میزان فروش نفت ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های غربی/ تلاش برای ادامه تمرکز بر "ژست نظارتی" دولت اوباما

 میزان فروش نفت ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های غربی/ تلاش برای ادامه تمرکز بر "ژست نظارتی" دولت اوباما

به گزارش «سراج24»، بررسی رویکرد رسانه‌های غربی نشان می‌دهد که این رسانه ها میزان فروش نفت ایران را به شدت زیر نظر دارند و هر گونه تغییر را در این زمینه بدون فوت وقت انعکاس می‌دهند.

در این زمینه خبرگزاری رویترز در گزارشی با انعکاس آمار گمرک کره جنوبی نوشت: "آمار گمرک کره جنوبی حاکی از اینست که واردات نفت خام این کشور از ایران در ماه فوریه نسبت به دوره مشابه سال قبل 104 درصد افزایش یافته که به دلیل افزایش خرید پالایشگاههای این کشور از ایران در آستانه تعطیلی ماه مارس برای تعمیر و بازسازی است."


همچنانکه ملاحظه می شود رویترز در این گزارش علت افزایش واردات نفت کره جنوبی را از ایران دلایل فنی اعلام کرد و در لابه‌لای گزارش خود کوشید این پیام را القاء کند که مشتریان نفت ایران به محدودیت های اعمال شده در چارچوب توافقنامه ژنو متعهد هستند.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز در رویکردی مشابه در گزارشی از یکسو از افزایش میزان فروش نفت ایران خبر داد اما از طرف دیگر به نقل از یک مقام امریکایی کوشید اوضاع را تحت کنترل و این افزایش را نوسان طبیعی نشان دهد.این روزنامه نوشت: "به رغم داده‌های آژانس بین المللی انرژی که نشان می‌دهد فروش نفت ایران در دو ماه گذشته به بالاترین حد خود در یک سال افزایش یافته است یک مقام ارشد آمریکایی روز جمعه گفت: "آمریکا با میزان صادرات نفتی ایران راحت است... در میزان نفت صادراتی به صورت ماه به ماه نوساناتی وجود خواهد داشت. چیزی که ما به آن توجه می کنیم مجموع صادرات طی زمان است... ما از روند کنونی رضایت داریم. ما اگر نگویم دقیق تر از همه شما، دستکم به اندازه شما از نزدیک و با دقت همچنان این روند را تحت نظر خواهیم داشت و اگر احساس کنیم که جای نگرانی وجود دارد اقدام مناسب را در پیش خواهیم گرفت."

نشریه فارن پالسی نیز در مقاله ای در رویکری مشابه پس از بررسی گزارش آژانس بین المللی انرژی درباره افزایش فروش نفت ایران و میزان تعهد مشتریان نفتی ایران به توافقنامه ژنو در جمع بندی نهایی خود نوشت: "مقامات آمریکایی در مجموع بر میزان فروش نفت خام متمرکز شده اند که هدف تحریم ها قرار دارد و بر این باورند دیپلماسی صبرشان نتیجه داده است." یک مقام بلندپایه آمریکایی اعلام کرد: "در حال حاضر، ما با ارقام کنونی مشکلی نداریم."


همچنانکه ملاحظه می شود خبرگزاری های غربی بر اساس رویکرد دولت اوباما به القاء این موضوع می‌پردازند که امریکا همچنان بر میزان فروش نفت ایران و میزان پایبندی مشتریان نفتی ایران  به محدودیت های توافقنامه ژنو نظارت و کنترل دارد و نوسانات مقطعی نباید به منزله عدول انها از تعهدات تحمیلی باشد. اما اینکه چرا امریکا یک چنین ژستی اتخاذ کرده دو احتمال را می توان مطرح کرد: نخست اینکه می خواهد هژمونی جهانی خود را همچنان به رخ بکشد و دوم اینکه جلوی حملات مخالفان موافقتنامه ژنو و در راس آن صهیونیست‌ها را بگیرد./باشگاه


منابع:
http://uk.reuters.com/article/2014/03/15/korea-iran-oil-idUKL3N0M72DN20140315

http://www.foreignpolicy.com/articles/2014/03/14/crude_reality

http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702304914904579438541518657948  
 

اخبار مرتبط

بشار اسد: بازسازی سوریه به ۴۰۰ میلیارد دلار نیاز دارد

سانسور جنایت علیه غزه در رسانه‌های غربی

قول چین به آمریکا برای نخریدن نفت ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha