رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با «سراج24»

برای اجرای موفق اقتصاد مقاومتی نیازمند آمار درست هستیم

برای اجرای موفق اقتصاد مقاومتی نیازمند آمار درست هستیم

ارسلان فتحی پور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با سراج24 اظهار داشت: از جمله اثرات مهم تورم تضعیف رقابت پذیری کالاهای داخلی در مقابل کالاهای خارجی است که این مسئله موجب افزایش سطح تقاضا برای کالاهای وارداتی و وابستگی بیشتر کشور به واردات می شود همچنین توان صادراتی کشور کاهش می یابد در صورتی که در مسیر اقتصاد مقاومتی بخواهیم گام برداریم مبارزه با رشد بی رویه قیمت ها باید در اولویت باشد.

 

وی تصریح کرد: فساد رشد اقتصادی را کاهش می دهد و موجب تضعیف بخش خصوصی می شود، درآمد های دولت را کاهش و از مسیر اصلی خود منحرف می کند، موجب تخصیص نادرست منابع کمیاب می شود، کارایی قوه قضاییه را تضعیف می کند، اعتماد عمومی به نهاد های عمومی تضعیف شده و موجب تضعیف سرمایه اجتماعی می شود. در اقتصاد مقامتی همدلی و همبستگی بین مردم و مسئولین شرط اساسی است در این اقتصاد به هیچ مصالحه در مواجه با فساد جایگاهی ندارد هر عملی همانند فساد که موجب تخصیص نادرست منابع می شود باید ریشه کن شود.

 

فتحی پور خاطر نشان کرد: در فضایی که رقابت سالم اقتصادی وجود دارد و انحصارات غیر قانونی جایگاهی ندارند و شفافیت اطلاعات وجود دارد بخش خصوصی به طور کارآمد عمل خواهد کرد و سیاست های اصل ۴۴ به نحو درستی اجرا خواهند شد و مردمی کردن اقتصاد و استفاده از نظارت مردمی در اجرای امور میسر خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم در اقتصاد مقاومتی کمترین اشتباه را داشته باشیم به آمار درست احتیاج داریم گفت: انتشار آمار دقیق و به هنگام به عموم موجب تبیین درست وضعیت موجود جامعه توسط تمام صاحب نظران می شود و تمام کارشناسان و تحلیگران جامعه در امر تصمیم گیری به مسئولین تصمیم گیر کمک خواهند کرد. در اقتصاد مقاومتی تصمیمات باید با کمترین اشتباه توسط تصمیم گیرندگان گرفته شود به این منظور باید از تمام ظرفیت کارشناسی کشور استفاده شود که همه این موارد مستلزم تهیه دقیق و به هنگام آمار و اطلاعات و انتشار آنها است.

اخبار مرتبط

سود شرکت های وارد کننده گوشی همراه چقدر است؟

دریافت عوارض از مصرف بنزین به جای افزایش قیمت سوخت

برخی دستگاه‌ها آمار حوزه خود را نمی‌دهند/ اقتصاد مقاومتی مدیریت جهادی می‌طلبد

0 نظر

ارسال نظر

capcha