یادداشت سیاست روز/ قاسم غفوری

بازی جدید عربستان

بازی جدید عربستان

به گزارش « سراج24»، خاندان آل سعود که در درون با جنگ قدرت میان شاهزادگان و در عرصه جهانی نیز با شکست های گسترده ای مواجه شده در حوزه اجتماعی و مردمی نیز شرایط نابسامانی را سپری می کند. مردم عربستان از سه سال پیش برای احقاق حقوق خویش اعتراض های مسالمت آمیزی را آغاز کرده اند که پاسخ آل سعود به آنها سرکوب و بازداشت بوده است. عفو بین الملل از وجود 30 هزار زندانی سیاسی در زندان های آل سعود خبر داده اند.

بررسی کارنامه سه ساله عرصه داخلی عربستان به ویژه منطقه شرقیه و عوامیه، نشانگر ناتوانی آل سعود در برابر اعتراض های مردمی است که با سانسورهای گسترده خبری و حمایت های غرب به دنبال پنهان سازی آن است. این حقیقت زمانی آشکارتر می شود که ریاض ابزارهای جدید سرکوب مردم را به کار گرفته است. بخشی از این تحرکات را تصویب قانون مبارزه با تروریسم تشکیل می دهد. براساس این طرح هر فردی که به حمایت از گروه های تروریستی در داخل و خارج عربستان بپردازد به 20 سال زندان محکوم می شود.

هر چند که ریاض با این اقدام به دنبال کم رنگ نشان دادن نقش خود در سوریه و ناامنی های منطقه است اما در ورای آن طرح سرکوب مردم را نیز اجرا می سازد.

نکته قابل توجه در این عرصه پخش تصاویر و اعتراف های افرادی است که ادعا می شود از سوریه به عربستان بازگشته اند. آل سعود چنان عنوان می کند که در عرصه مبارزه با تروریسم قرار دارد و با این ادعا نیز سرکوب مردم را اجرایی می سازد. نکته دیگر در سرکوب گری جدید آل سعود را قرار دادن نام اخوان المسلمین در لیست گروه های تروریستی تشکیل می دهد. ریاض با این اقدام از یک سو تلاش دارد تا دخالت های خود در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا را توجیه نماید و از سوی دیگر با نام مبارزه با اخوان سرکوب مردم را اجرایی می سازد. همزمان با عربستان کشورهای مصر، بحرین، امارات نیز اخوان را در لیست تروریست ها قرار داده اند تا مهر تاییدی باشد بر سرکوب گری های آل سعود به نام مبارزه با اخوان.

چالش های جدید میان قطر و عربستان نیز در حالی روی داده که آل سعود از این ماجرا نیز برای اهداف داخلی بهره می گیرد. آنها با ادعای مقابله با دخالت های قطر برآنند تا سرکوب و بازداشت مردم را توجیه نمایند. مجموع این تحرکات هر چند که در ظاهر قدرت آل سعود را نشان می دهد اما رویکرد آنان به ابزارهای جدید سرکوب نشانه ای به ناتوانی آنان در برابر اراده مردم است که جوسازی رسانه ای و تحرکات حاشیه ای به دنبال پنهان سازی آن می باشند.

اخبار مرتبط

تفریح سگی رؤسای جمهور آمریکا+تصاویر

حمله به نفتی ها با بطری+عکس

شغل فراموش شده ایرانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha