از عصبانی شدن روس ها تا افشای مکالمات تلفنی آقای نخست وزیر

از عصبانی شدن روس ها تا افشای مکالمات تلفنی آقای نخست وزیر

به گزارش « سراج24»، در هفته گذشته، با آنکه تحولات اوکراین در صدر اخبار جهان بود اما رسانه ها از سوریه و تحولات میان آمریکا و افغانستان نیز غافل نبودند.

 

اوکراین

 

در هفته ای که گذشت، پارلمان اوکراین با استیضاح یانوکوویچ، رئیس جمهور این کشور، رای به تشکیل دولت انتقالی دادند؛ دولتی که رهبری آن به یکی از نزدیکان، تیموشکنو، نخست وزیر سابق اوکراین و یکی از رهبران مخالفان که پس از برکناری یانوکوویچ، به رای مجلس از زندان آزاد گردید، سپرده شد.

 

این تحولات که به معنی شکست روسیه در برابر غرب بود، با خشم مسکو و مواضع تند مقامات روسی مواجه شد.

 

اما در این میان ساکنان شبه جزیره کریمه، با برپایی تظاهرات علیه دولت موقت و تاکید بر حفظ روابط با روسیه، خواهان جدایی از اوکراین شدند. این اعتراضات به اشغال شاختمان های دولتی از سوی افراد مسلح شد.

 

 

سوریه

 

اوضاع در کشور جنگ زده سوریه همچنان بحرانی است. سازمان ملل هفته گذشته اعلام کرد به زودی سوریه که دومین کشور جهان در پذیرش پناهجو بود، با پیشی گرفتن از افغانستان، به اولین کشور پناهنده زا تبدیل خواهد شد. چنین اوضاعی موجب شد تا بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، در انتقادی شدید از جامعه جهانی، ناکامی ها در حل بحران سوریه را شرم آور بخواند.

 

در همین حال، در میدان جنگ نیز ارتش سوریه علاوه بر پیشروی های خود، موفق شد در یک حمله غافلگیرانه، 170 تروریست سوری را به هلاکت برساند.

 

 

افغانستان

 

دعوای آمریکا و افغانستان بر سر امضای توافقنامه امنیتی ادامه دارد. گرچه فرماندهان نظامی آمریکا همچنان با تهدیدات تلویحی، تلاش می کنند مقامات افغان را مجبور به امضای توافقنامه کنند، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز وارد میدان شد و در تماسی تلفنی با حامد کرزی، نسبت به عدم امضای توافقنامه امنیتی هشدار داد.

 

 

جاسوسی های آمریکا

 

با گذشته ماه ها از آغاز افشاگری های اسنودن از برنامه جاسوسی آمریکا علیه جامعه جهانی، گویا این رسوایی بزرگ آمریکا تمامی ندارد.

 

روزنامه گاردین در جدیدترین افشاگری خود اعلام کرد که نهادهای اطلاعاتی آمریکا و انگلیس، تصاویر وب کم های کاربران سایت یاهو را، حتی اگر جزء مظنونان نباشند، ذخیره سازی می کنند.

 

ادامه این افشاگری ها، مقامات آمریکایی را به تکاپو انداخته تا با تصویب قوانین جدید، به نوعی بر این رسوایی بزرگ سرپوش بگذارند.

 

 

لبنان

 

رژیم صهیونیستی، در هفته گذشته با حمله هوایی به یکی از پایگاه های حزب الله در مرز سوریه، بر تنش ها در این منطقه افزود. حزب الله لبنان با تائید این حمله اعلام کرد که کسی در این بمباران آسیب ندیده و اقدام تجاوزکارانه اسرائیل تنها خسارت مالی بر جای گذاشته است. حزب الله تاکید کرد این اقدام رژیم صهیونیستی بی پاسخ نخواهد ماند.

 

در پی بیانیه حزب الله لبنان، مقامات صهیونیستی، ارتش اسرائیل را به حالت آماده باش درآوردند.

 

 

ترکیه

 

در ترکیه نیز افشاگری مکالمات تلفنی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور، ادعای دخالت مقامات عالی رتبه ترکیه در فساد مالی را بیش از پیش تقویت کرد./جام

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

روسیه در حال ساخت زیردریایی بدون سرنشین است

مسکو: به حمایت کامل از برجام ادامه می‌دهیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha