دو سیاستمدار زن که در یک هفته غنی سازی ایران را به رسمیت شناختند

دو سیاستمدار زن که در یک هفته غنی سازی ایران را به رسمیت شناختند

به گزارش « سراج24»، با وجود آن که تحولات اوکراین و دخالت آشکار غرب در این کشور، صدر اخبار هفته گذشته را به خود اختصاص داده بود؛ اما خبرهای مرتبط با ایران هم کم نبود. مهم ترین این خبرها اذعان دو سیاستمدار زن آمریکایی و آلمانی؛ یعنی وندی شرمن و آنگلا مرکل به حق غنی سازی ایران بود. مروری بر این خبرها خواهیم داشت:

 

* برنامه هسته ای ایران، تحریم ها

 

رؤیای آمریکا علیه ایران/ شرمن: بعید است آرزویم محقق شود: تمایل داشتم ایران به هیچ وجه غنی سازی نکند؛ اما این انتظار بعید است محقق شود.

 

واکنش عراقچی به سخنان شرمن/ آمریکا بار دیگر اعتراف کرد: عباس عراقچی در حاشیه اجلاس اکو در تهران با خبرنگاران گفت که وجود برنامه جامع غنی‌سازی برای ایران موضوعی است که "آمریکایی‌ها و اخیرا خانم شرمن نیز بر آن صحه گذاشته‌اند."

 

جزئیاتی از مذاکرات گام نهایی ایران و 5+1 در وین:  در وین سه موضوع مورد توجه هیات ایرانی قرار داشت: «اول اینکه هیچ موضوعی خارجی از توافق نباید طرح شود. دوم اینکه هیچ موضوعی غیر از موضع هسته‌ای نباید مطرح شود و سوم اینکه قطعنامه‌ها غیرقابل اجرا هستند.»

 

سومین وزیر اروپایی در تهران/ ظریف: ادامه مذاکرات هسته ای تا رفع همه بهانه ها: آقای ظریف می گوید ایران به مذاکرات هسته‌ای تا زمان "از میان برداشته‌ شدن تمامی بهانه‌هایی که به وضع تحریم‌ها منجر شده" ادامه خواهد داد تا "شرایط برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم شود."

 

شرط و شروط اسراییل برای 1+5 درباره ایران: «ایران نباید هیچ گونه حق غنی سازی اورانیوم را داشته باشد، اما متأسفانه در مذاکرات، ایران حق غنی سازی را بدست آورده است.»

 

مدال صهیونیست ها بر گردن خانم صدراعظم/ ایران، محور گفتگوها: تانیاهو پیش از دیدار با مرکل با تکرار ادعاهای خود علیه ایران گفت: برنامه هسته ای ایران بزرگترین تهدید برای امنیت جهانی است.

 

نتانیاهو بزرگ ترین تهدید علیه بشریت را معرفی کرد!: نتانیاهو ضمن ابراز نگرانی از مذاکرات هسته‌ای با ایران گفته بود که "ایران همه‌چیز می‌گیرد و تقریبا هیچ چیز نمی‌دهد."

 

جمهوری خواهان دست بردار نیستند/ موضوع بسیار حساس در سنای آمریکا!: خبرگزاری رویترز (reuters) نوشت: قانون گذاران آمریکایی به دنبال احیای لایحه تحریم های جدید ایران هستند که چندی پیش متوقف شد.

 

روحانی: تحریم های ظالمانه را بر می داریم: «از آن طرف هم باید بگوییم که تحریم‌های ظالمانه را باید برداریم… نه این‌که مستاصل شده باشیم٬ بلکه وقتی یک نفر به شما ظلم می‌کند٬ شما باید با آن ظلم مقابله کنید تا ظلم از بین برود.»

 

افزایش صادرات غیر نفتی، در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی: فروش محصولات لبنی ایران که در عراق، پاکستان و مالزی و دیگر کشورها به فروش می رسد، طی ده ماه گذشته از نه میلیون به پانزده میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

 

بازگشت اروپایی ها به ایران/ گذشته را جبران کنید: توافق مقدماتی ژنو و لغو پاره‌ای تحریم‌ها، شرکت‌ها و صنایع اروپایی را مترصد بازگشت به بازار ایران کرده است. بیش از همه، شرکت‌های هواپیمایی و کمپانی‌های خودروسازی اروپایی به صرافت حضور در ایران افتادند.

 

افزایش سفر به ایران پس از توافق ژنو/ گزارشی از ایران: «پس از انتخاب رئیس جمهور جدید ایران و توافق ژنو، فضا تغییر کرده است و تقاضای توریست های بین الملل برای سفر به ایران به شدت افزایش پیدا کرده است.»

 

 

 

 

مرکل: ایران می تواند غنی سازی کند/ بمب اتم ایران اروپا را هم تهدید می کند!: نتانیاهو: «اگر ایران واقعا خواستار انرژی اتمی برای مصارف غیرنظامی‌ است، نیازی به غنی‌سازی و سانتریفیوژ ندارد» مرکل: ما غنی‌سازی را به سطوح پایین محدود کرده‌ایم، اما غنی‌سازی انجام می‌شود و معتقدم که موفق بوده‌ایم.

 

غنی سازی ایران متوقف نمی شود/ مروری بر اختلاف نتانیاهو- مرکل: «مسلم است که اختلاف دید در مورد نحوه اجرای مذاکرات وجود دارد. ما تصمیم گرفته ایم که این راه را برویم، غنی سازی با درصد پایین انجام می شود اما متوقف نمی شود.»

 

سناتور منندز: ما ایران را به این مرحله رساندیم/ هدف ما و اوباما یکی است: «باعث تاسف است که چنین اظهاراتی مطرح می‌شود. این نه به نفع دولت ماست و نه به نفع هدف نهایی ما که همان جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.»

 

اظهارات تهدیدآمیز جان کری علیه ایران: ما ابتکار عمل را به دست گرفته و اقدامات و تلاش های خود را به این سمت سوق دادیم که دریابیم آیا قبل از آغاز جنگ و اعمال گزینه نظامی، راه حل مسالمت آمیزی وجود دارد؟

 

خبری که فشار بر ایران را افزایش می دهد: سناتورهای جمهوری خواه آمریکا برای به جریان انداختن دوباره لایحه ای که تحریم های جدیدی را به ایران تحمیل می کند، تلاش می کنند. سناتور میچل مک کونل، رهبر اقلیت جمهوری خواه سنا، گفته بود: ما چندین ماه تلاش کردیم تا لایحه تحریم های جدید ایران را به گفتگو و رای بگذاریم. وی این لایحه که توسط کرک و منندز ارائه شده را "موضوع بسیار حساس زمان حاضر" خوانده است.

 

اظهارات هسته ای ظریف در هندوستان: تهران مایل است به نگرانی‌های بین‌المللی در مورد فعالیت‌های اتمی‌اش پاسخ بگوید اما برنامه هسته‌ای خود را "بی‌کم و کاست" نگه خواهد داشت و هیچ تأسیساتی را تعطیل نخواهد کرد.

 

رویترز مدعی شد؛ عدم انتشار گزارش جدید آژانس علیه ایران: رویترز می‌گوید که در صورت انتشار اسناد جدید جمع‌آوری شده توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران است، ممکن است توافقنامه نهایی در مورد برنامه هسته ای ایران حاصل نگردد.

 

درخواست اسرائیل از آژانس/ گزارش جنجالی رویترز تکذیب شد: رویترز نوشت: پس از اینکه اسرائیل خواهان انتشار عمومی گزارش آژانس با تمامی اطلاعات آن شد، آژانس بین المللی انرژی هسته ای اعلام کرد که این سازمان، هیچ گزارشی درمورد تحقیقات ایران برروی بمب اتمی آماده نکرده است.

 

ما تنها از ایران می ترسیم/ موشک های ایرانی تمام اسرائیل را پوشش می دهد: "یعالون" وزیر جنگ رژیم صهیونیستی می گوید: چیزی که تنها امروز موجب نگرانی و وحشت اسرائیل می شود نظام ایران است و اسرائیل امروز بیش از گذشته از این امر احساس نگرانی می کند.

 

 

 

 

* عراق از ایران اسلحه خریده است؟

 

عصبانیت آمریکا از معامله تسلیحاتی ایران و عراق: به نوشته رویترز، مبلغ این قرارداد 195 میلیون دلار است و در اواخر ماه نوامبر، چند هفته پس از بازگشت نوری المالکی، نخست وزیر عراق از واشنگتن منعقد شده است. این معامله به دنبال عدم تمایل آمریکا برای تجهیز عراق به تسلیحات پیشرفته صورت گرفته است.

 

علت تمایل مالکی به سلاح های ایرانی/ واکنش آمریکا: جن پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته، اگر این گزارش صحیح باشد، موجب افزایش نگرانی های جدی خواهد بود. وی مدعی شده که هرگونه فروش سلاح ایران به دیگر کشورها نقض تحریم های سازمان ملل می باشد.

 

واکنش دو مقام برجسته عراقی به خبر خرید سلاح از ایران: آمریکا به عراق فشار آورده و خواهان توضیح مقامات عراقی دراین باره شده است. واشنگتن مدعی است، چنین معامله ای تحریم های آمریکا و سازمان ملل علیه برنامه هسته ای ایران را نقض می کند.

 

آمریکا: عراق خرید سلاح از ایران را رد کرد: کارنی به خبرنگاران گفته است دولت آمریکا هرگونه خرید یا انتقال اسلحه از ایران را نقض تحریم‌هایی می‌داند که علیه تهران وضع کرده است.

 

بی بی سی: دهن کجی ایران به آمریکا «ایران هیچ فرصتی را برای دهن کجی به آمریکا از دست نمی دهد.»

 

ادامه واکنش ها به خبر رویترز در مورد ایران و عراق: خبرگزاری رویترز می‌گوید متن قراردادی را که اواخر ماه نوامبر، بعد از سفر نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق به آمریکا امضا شده، مشاهده کرده است. مک‌کین گفته باید دوباره درباره قرارداد فروش بالگردهای بوئینگ آپاچی به عراق بحث و تصمیم‌گیری شود.

 

 

 

 

* دادگاه محمد مرسی و اتهامی غیر قابل باور

 

 اتهامی تاریخی علیه رئیس جمهور یکساله/ بی بی سی: اتهامات باور ناپذیرند: محمد مرسی و یارانش متهم هستند که از طریق ایمیل اطلاعاتی به ایران منتقل کرده اند؛ حال آنکه وی در دوران ریاست جمهوری اش به ایران روی خوش نشان نداد و حتی در سفر چند ساعته به تهران، به عقاید میزبانش کنایه زد و علیه سیاست هایش سخن راند. این تناقض ها اتهامات علیه او را باورپذیر نکرده است.

 

محمد مرسی متهم به افشای اسرار مصر به ایران شد: دادستانی مصراعلام کرد که مرسی و این افراد اسناد و اطلاعات بسیاری را به یک کشور خارجی به شکل سری تسلیم کرده و به سپاه پاسدارن نیز تعداد زیادی از گزارشات امنیتی را جهت متزلزل ساختن امنیت و استقرار کشور داده اند!

 

محمد مرسی به همراه متهمانی از حماس و حزب الله محاکمه می شود: مرسی و همراهان وی به اتهام حمله به زندان ها، تماس با سازمان های بیگانه، توهین به دادگاه و کشتن معترضان محاکمه می شود.

 

 

 

* خبرهای دیگر

 

 پذیرایی دولت استرالیا از ایرانی ها با اسلحه/ یکی به داد ما برسد/ ویدئو پناهجویانی که گمان می کنند زندگی بهتری آن طرف مرزها در انتظارشان است به استرالیا سفر می کنند؛ اما دولت استرالیا آن ها را در اردوگاه هایی در گینه نو زندانی می کند. در جدیدترین اتفاق در درگیری پلیس استرالیا و مردم محلی با پناهجویان، یک پناهجوی ایرانی کشته شد.

 

ایران و قطر به هم نزدیک می شوند: ظریف در دیدار با همتای قطریش در تهران: به رغم برخی اختلافات با مسئولان قطری اما در زمینه لزوم حل بحران در سوریه از طریق راه غیر نظامی با قطر اشتراک نظر داریم.

 

بازتاب انتقادات تند مشاور روحانی از صدا و سیما در سایت های فارسی زبان: انتقادات مشاور رسانه ای رئیس جمهور از صدا و سیما در سایت هایی همچون بی بی سی فارسی، رادیو فردا و دویچه وله بازتاب داشت.

 

ذوق زدگی صهیونیست ها از اظهارات ضد ایرانی نخست وزیر ایتالیا: مشکل اصلی خاورمیانه، ایران است و تا زمانیکه این مشکل حل نشود کسی نمی تواند مشکلات موجود میان اسرائیل و فلسطینیان را حل کند.

اخبار مرتبط

آسوشیتدپرس: سخنان حقوق بشری روحانی، تلاش برای جذب لیبرال‌ها در آستانه انتخابات است

پشت پرده برجام از زبان وندی شرمن

آمریکا ژاندارم منطقه نیست که بخواهد برای دیگران تعیین تکلیف کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha