لحن روسیه تغییر کرد/ عصبانیت پوتین از بازی غرب

لحن روسیه تغییر کرد/ عصبانیت پوتین از بازی غرب

به گزارش « سراج24»، با وجود آن که مخالفان در اوکراین قدرت را به دست گرفت ه اند و رئیس جمهور هم فراری است؛ اما اوضاع این کشور همچنان تنش آلود است. درگیری میان طرفدارن اروپا و طرفداران روسیه می تواند این کشور را به مرز تجزیه شدن بکشاند. مقامات روسی نیز از اینکه کشورهای غربی آنها را فریب داده اند و زیر توافق زده اند، به شدت عصبانی شده اند.

 

به نوشته سایت بی بی سی فارسی(bbc persian) در پی برکناری رییس جمهوری سابق اوکراین روسیه لحن خود را علیه رهبری تازه این کشور تندتر کرده است.

 

دمتری مدودف، نخست وزیر روسیه گفته است دولت موقت در کیف با "شورش مسلحانه" روی کار آمده و وزیر امور خارجه روسیه نیز گفته است مخالفان تحولات تازه، به ویژه در مناطق روس زبان با سرکوب روبرو هستند.

 

 پیشتر وزیر کشور موقت اوکراین اعلام کرده بود دستور بازداشت ویکتور یانوکویچ رییس جمهوری سابق کشور صادر شده است.

 
روسیه گفته سفیرش را برای مشورت های بیشتر به کشور فراخوانده است.

ناآرامی ها در اوکراین در ماه نوامبرگذشته زمانی آغاز شد که آقای یانوکویچ یک توافق تجاری مهم با اتحادیه اروپا را برای نزدیک تر شدن به روسیه رد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری های روسیه، آقای مدودف گفته است کشورهای غربی که رهبری تازه اوکراین را پذیرفته اند مرتکب اشتباه شده اند.

 

به گفته آقای مدودف "مشروعیت تعداد قابل توجهی از ارگان‌های قدرت محل تردید است، اما برخی شرکای غربی ما شکل دیگری فکر می کنند. مشروع دانستن حاصل یک شورش مسلحانه کوتاه فکریست."

 

 

 

نخست وزیر روسیه گفته است: "ما نمی دانیم ماجرا چیست، اما خطری واقعی منافع ما و شهروندانمان را تهدید می کند."

وزیر امور خارجه اوکراین در واکنش به اظهارات آقای مدودف درباره شهروندان روسیه در اوکراین، گفته های او را بی اساس خوانده است.

 

با این همه وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه تندی تحولات اوکراین را "تغییر قدرت به زور" خوانده و رهبران موقت کشور را متهم کرده که قوانینی را با هدف "محدود کردن روس ها و اقلیت های قومی" تصویب کرده اند. با این همه جزییات بیشتری درباره این قوانین محدود کننده ارائه نشده است.

 

غرب در برابر روسیه

 

روز یکشنبه پارلمان اوکراین موقعیت زبان روسی را با لغو قانونی که آقای یانوکویچ تصویب کرده بود کاهش داد.

 

در همین حال کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای گفتگو درباره حمایت اقتصادی و سیاسی از رهبران تازه اوکراین به این کشور سفر کرده است.

اوکراین با احتمال ورشکستگی روبروست و احتمال دریافت وامی که روسیه وعده اش را پیشتر داده بود کمتر و کمتر می شود.

 

 

خانم اشتون از میدان استقلال، محل درگیری خونبار پلیس و معترضان دیدار کرده و با الکساندر تورچنیوف، رییس جمهوری موقت اوکراین دیدار کرده است.

روز دوشنبه فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه نیز در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس خواستار گذار سیاسی مسالمت آمیز در اوکراین شده است.
 

در بیانیه ای که دفتر آقای اولاند منتشر کرده بر "اهمیت اطمینان از اتحاد و استقلال ارضی" در کشور تاکید شده است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و انگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز پیام های مشابهی را در روزهای گذشته به آقای پوتین رسانده اند.

 
روز دوشنبه آمریکا اعلام کرد آماده حمایت مالی از اوکراین است و می تواند کمک تکمیلی خود را در کنار وام صندوق بین المللی پول به اوکراین بدهد.

پیشتر وزیر کشور موقت اوکراین اعلام کرد ویکتور یانوکویچ، رییس جمهوری تحت تعقیب و فراری سابق اوکراین آخرین بار روز یکشنبه در بالاکاوا در جزیره کریمه دیده شده است.

 
جزیره کریمه منطقه ای خودمختار است که اکثریت ساکنان آن تبار روس دارند.

رهبران موقت اوکراین امیدوارند بتوانند روز سه شنبه دولت متحد تازه ای شکل بدهند.

 


یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین که روز شنبه از زندان آزاد شد حدس و گمان ها درباره نخست وزیر شدن خود را رد کرده است. حزب او که "سرزمین پدری" نام دارد می گوید خانم تیموشنکو قرار است برای دوره ای درمانی به آلمان برود.

 

کریما و مناطق دیگری که ساکنان طرفدار روسیه دارد شاهد اعتراضاتی علیه سقوط آقای یانوکویچ بوده اند. این اعتراضات نگرانی هایی را درباره تکه تکه شدن اوکراین توسط جدایی طلبان مطرح کرده است.

 

وزیر کشور اوکراین گفته است ۸۸ نفر که اغلب معترضان علیه آقای یانوکویچ بوده اند ولی شامل نیروهای پلیس هم می شدند در درگیری های هفته گذشته کشته شده اند.

 


در همین حال خانه ویلایی ویکتور یانوکویچ رییس جمهوری برکنار شده اوکراین در دست معترضان است و تصاویری که به گفته مخالفان نشانه تجمل بیش از حد و فساد رییس جمهوری سابق است در رسانه های مختلف منتشر شده است.

 
به گفته داریوش رجبیان خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به کیف این خانه ویلایی مجلل با محوطه ای فراخ، با فرمان مجلس اوکراین ملی اعلام شده و اکنون درهای آن برای بازدید به روی مردم عادی باز است.

 

 
تصاویری از چندین مجموعه موتورسیکلت و ماشین لوکس، یک قایق تفریحی، دست شویی های طلا و تالارهای مجلل در این ویلا منتشر شده و مخالفان آقای یانوکویچ می گویند سبک زندگی او نشانه میزان فساد دولت سابق است.

 

داریوش رجبیان می گوید غواصان در دریاچه ای کنار خانه ویلایی ویکتور یانوکوویچ به دنبال اسناد محرمانه می گردند. به گفته این خبرنگار بی بی سی فارسی تصاویر ویدیویی عملیات جستجو در شبکه های تلویزیونی محلی پخش شده است و گفته می شود آقای یانوکوویچ و گروه همراهش قبل از ترک کیف برخی از اسناد محرمانه را به دریاچه ریخته اند.
 

هزاران نفر از مردم هنوز در میدان استقلال کیف مستقرند.

اخبار مرتبط

روسیه در حال ساخت زیردریایی بدون سرنشین است

مسکو: به حمایت کامل از برجام ادامه می‌دهیم

بشار اسد: بازسازی سوریه به ۴۰۰ میلیارد دلار نیاز دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha