کلید خوردن مجدد پروژه پارازیت در سازمان محیط زیست

این حنا دیگر رنگی ندارد، به فکر دردهای مردم باشید

این حنا دیگر رنگی ندارد، به فکر دردهای مردم باشید

به گزارش « سراج24» به دنبال انتشار گزارش های متعدد نهادهای مسئول در تکذیب سرطان زا بودن پارازیت ها، ظاهرا معصومه ابتکار شمشیرش را غلاف کرد؛ او که از سال 88 بر طبل بیماری زا بودن پارازیت می کوبید،‌ پس از انتشار گزارش وزارت بهداشت و مرکز تحقیقات سرطان ترجیح داد که بدون عذرخواهی از نگرانی‌های بسیاری که به مردم تحمیل کرد، سکوت کند.

اما گویا این پایان ماجرا نیست؛ زیرا این بار معاون خانم ابتکار دست بکار شد و دوباره کلید طرح ادعاهای سابق را زد.

سعید متصدی، معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری دولت مدعی شد: امواج و پارازیت ها سرطان زا هستند. این سازمان درصدد است با به کارگیری راه های قانونی و همچنین استفاده از تحقیقات داخلی و خارجی این مشکل عمومی را برطرف سازد.

متصدی البته گفت: وقتی پارازیت ها در فضا پخش می شوند سرطان ایجاد می کنند اما اینکه به چه میزان سرطان زایی دارند و چگونه و از کجا در فضا پخش می شوند مسائلی است که باید جدی گرفته شود!

وی در ادامه به تشکیل کمیته بررسی پارازیت ها در سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد و گفت: کمیته بررسی تاثیر پارازیت ها تشکیل شده و نمایندگانی از تمام دستگاه هایی که به نوعی با موضوع پارازیت در ارتباط هستند، در این کمیته حضور دارند.

این ادعا در حالی بیان شده که کمتر از یک ماه پیش،‌ محمداسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به گزارش سازمان جهانی بهداشت، گفت: امروزه ثابت شده است که اشعه‌های الکترومغناطیسی که با عنوان پارازیت از آن یاد می‌شود، سرطان زا نیستند.

به گفته وی "تنها اشعه‌هایی که در بروز سرطان موثر هستند، اشعه یونیزان هستند. این اشعه‌ها شامل اشعه‌هایی که برای تصویربرداری پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌شود."

پیش از او هم، علی گورانی، رئیس اداره پرتوهای وزارت بهداشت از بررسی اثرات پارازیتهای ماهواره ای خبر داد و گفت: براساس بررسیهای صورت گرفته تشعشعات و سیگنالهای ماهواره ای جدای از سایر پرتوها نیست و منطقی نیست که بخواهیم پارازیت را عاملی برای بروز برخی بیماریها عنوان کنیم. گورانی با اشاره به اظهاراتی که از بروز برخی بیماریها مانند ناباروری و یا سقط جنین به دلیل پارازیتهای ماهواره ای حکایت دارد تصریح کرد: بیماری صدها عامل می تواند داشته باشد و تاکنون ثابت نشده است که به طور خاص این سیگنالها باعث به وجود آمدن یک بیماری شده باشد.

و اخیرا هم دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: به طور کلی با بررسی‌هایی که انجام شده، می‌توان گفت که هیچ جای نگرانی از بابت تاثیر پارازیت‌ها بر سلامت مردم نیست و عمدتا سطح آنها در حد استانداردهای بین‌المللی است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: همه جای دنیا پارازیت است. موبایل، ماهواره، سیم‌های برق و صداها پارازیت‌ دارند که می‌توان گفت به طور کلی بخشی از تکنولوژی می‌تواند مضر باشد و باید تاثیر پارازیت‌ها را نیز به عنوان بخشی از تکنولوژی بررسی کرد و وظیفه ماست که اگر میزان پارازیت‌ها خارج از استانداردها باشد را هشدار دهیم که به همین منظور اقدامات لازم انجام شد.

اما در حالی که افکار عمومی پریشان شده از ادعاهای چندین ساله خانم ابتکار و دوستانش، منتظر عذرخواهی آنان هستند، به یک باره معاون وی اقدام به طرح ادعاهای سابق کرده است.

شاید علت این موضع گیری ها را بتوان در بخشی از سخنان رئیس اداره پرتوهای مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت یافت: "اینکه در زمینه پارازیت ماهواره ای موضوع تا این حد پررنگ شده است ابعاد دیگری دارد و مربوط به مسائل بهداشتی نمی شود. چرا که سیگنالها و پارازیت ماهواره ای در همه جای دنیا وجود دارند و مختص ایران نبوده و تنها مربوط به کانالهای ماهواره ای نیست."

پیگیری ادعاهای رد شده و صرف وقت و هزینه زیاد برای آن ها در حالی است که دغدغه های محیط زیستی بسیاری همچون خشک شدن دریاچه ها و تالاب ها،‌ آلودگی هوا، در خطر بودن حیاط وحش و حیوانات در آستانه انقراض و... گویا در میان اولویت های سازمان محیط زیست نیست/جهان

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha