مهدی قزلی در گفت وگو با «سراج24»:

نیروهای جوان و مستعد باید در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی شناسایی شوند/ ادبیات داستانی انقلاب سردمدار ندارد

نیروهای جوان و مستعد باید در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی شناسایی شوند/ ادبیات داستانی انقلاب سردمدار ندارد

مهدی قزلی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و نویسنده جوان و انقلابی کشورمان در گفت و گو با خبرنگار سراج24 به بررسی حال و روز ادبیات انقلاب پرداخت که در زیر بخشی از این گفت و گو را می خوانید:

سراج24: وضعیت فعلی ادبیات داستان انقلاب را چطور ارزیابی می کنید؟

ادبیات داستانی ما در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی دچار چند مشکل است. یک مشکل از طرف فضای مسئولین و مسئولیتی است که کمتر به این بخش اهمیت می دهند و بعضا صرفا نگاهی گزارشی دارند به فعالیت ها و نگاه ها معطوف به تولید است؛ دلیلش هم این است که متاسفانه در حوزه کتاب برنامه ریزی خاصی انجام صورت نپذیرفته. بخش دیگر مشکلات نیز به برخی از نویسنده های انقلابی باز می گردد. متاسفانه برخی از نویسندگان ما پرتوقع و تنبل شده اند. پرتوقع به معنای عام منظورم نیست اما متاسفانه بعضی از نویسنده ها با اینکه انقلابی محسوب می شوند اما روحیه انقلابی ندارد و کارایی شان کارایی یک آدم انقلابی نیست. البته عدم سیاست گذاری های صحیح مسئولان نیز در بخشی از این کم روحیه بودن و حضور نویسندگان انقلابی بی تاثیر نیست و باید بگوییم که متاسفانه ما در یک دور باطل افتاده ایم. از یک سو مدیریت فرهنگی مشکل دارد و از سوی دیگر نویسنده روحیه ندارد و همین دور کار را به اینجا رسانده است.

در واقع جریان ادبیات انقلابی خیلی خواب آلود و کند شده. یک دیللیش این است که ادبیات دولتی شده و همه حس می کنند که سازمان های دولتی هستند و دیگر نیازی به فعالیت آنها نیست. در حالیکه این تفکر اشتباه است.

 ما به دمیده شدن یک روح جدیدی و بهره گیری از استعدادهای جوان در حوزه ادبیات انقلاب احتیاج داریم به کسانی که انرژی شان از درون می جوشد اتفاقات بیرونی و این جریان باید راه بیفتد.

نکته دیگر اینکه متاسفانه حوزه ادبیات داستان انقلاب سردمدار ندارد. شعر انقلاب بعد از جلسات شعر که با حضور مقام معظم رهبری در نیمه شعبان به راه افتاد، جان تازه ای گرفت اما واقعیتش این است که هیچ فرد محوری در حوزه داستان وجود ندارد که عده ای حول آن جمع شوند و برای ادبیات داستان فکری بکنند. حتی ما حلقه های درست و حسابی هم در این حوزه نداریم. یعنی اگر ده نفر در یک گوشه ای دور هم جمع می شوند آنها هم باید بنشینند و فکر کنند و داستان بنویسند و با هم به این نتیجه برسند که فلان حوزه کمبود دارد و در فلان موضوع کار کنند اما این اتفاق هم نمی افتد.

سراج24: یعنی شما معتقدید برای بهبود شرایط باید یک سردمدار و تشکلی راه بیفتد تا فعالیت های پراکنده و متفرقه را هدایت کند؟

بله اما نباید این تشکل دولتی باشد و به همین دلیل است که می گویم باید به سراغ جوان ترها برویم. البته بعضا تشکل هایی شکل گرفته اما سازمان ها و قرارگاه های فرهنگی و بزرگتر باید از تشکل های کوچکتر حمایت کنند.

این حمایت به این معنا نیست که از ابتدا چنین تشکل هایی را متولد کنند چون به این شکل وابستگی کامل بوجود می آید. حمایت باید مادی و معنوی شود و حمایت های مادی نیز حمایت باید هدفدار صورت پذیرد. برای نمونه حمایت های مادی می توان معطوف به تولید باشد.

یکی از عواملی که ما در حوزه ادبیات داستانی کم داریم، مجله است. البته تلاشهایی شده و چند مجله نیز به چاپ رسیده منتهی خیلی خشک است و جذابیتی برای مخاطب ندارد و پیام ساز نشده. گویا یک کار فاخر است و تنها قرار است گزارشش ارائه شود. به نظرم یافتن نیروهای جوان در تشکیلات جبهه فرهنگی انقلاب از اهمیت بالایی برخوردار است.

اخبار مرتبط

هر زمان کشور به شهدا نیاز داشت، خودشان رخ نشان دادند/ غواص ها آمده اند فرمایش رهبر را تکمیل کنند که اگر راه امام را گم کنید سیلی می خورید

عملکرد جاسوسی بسیاری از شبکه های اجتماعی روشن شده است

ویژگی‌های "بنیانگذار هسته‌های هنرمند انقلابی" به روایت محقق/ در صحنه فرهنگی باید به جانبازان فرهنگی کمک کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha