هشدار به فروشندگان آتی سکه

هشدار به فروشندگان آتی سکه

به گزارش « سراج24»، رویدادهایی که طلا از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون پشت سر گذاشته، قیمت این فلز را نزدیک به ۱۰ درصد افزایش داده است. این در حالی است که یکی از مدیران وزارت بازرگانی چین به عنوان بزرگ‌ترین کشور واردکننده طلا در جهان، به تازگی طی اظهارنظری اعلام کرده است که طی سه ماه آینده به علت کاهش ارزش دلار در برابر سایر ارز‌های جهانی و عدم مقاومت ارزش دلار در برابر افزایش صعودی بهای طلا، در بازارهای جهانی شاهد افزایش قیمت طلا خواهیم بود.

وی همچنین گفت: چین از ماه‌‌های گذشته اقدام به خرید طلا از بازارهای جهانی کرده و به هیچ عنوان تا سال ۲۰۲۰ اقدام به فروش طلای خود نمی‌کند. از آنجا که لی‌پینگ بازار جهانی طلا را از سه ماه آینده صعودی می‌داند، بر این باور است که شرایط کنونی برای خرید طلا مقرون به صرفه است. البته برخی تحلیلگران بازار معتقدند که شاید این صحبت‌ها به این دلیل باشد که چین قصد بالا بردن قیمت‌ها را دارد تا بر خلاف آنچه اعلام می‌کند، اقدام به فروش طلای خود در شرایط صعود قیمت کند. در همین حال صندوق SPDR هم در هفته گذشته ۳ تن طلا خریداری کرده است. این مساله نشان می‌دهد که بازیگران بازار طلا به صعود بهای اونس در هفته پیش رو خوشبین هستند.

تحرکات اونس طلا در هفته گذشته نشان‌دهنده افت ۶/۰ درصدی قیمت این فلز در بازارهای بین المللی طی روز جمعه (۱۳۲۲ دلار) در مقایسه با بهای آغازین روز هفته میلادی گذشته (۱۳۳۱ دلار) بود. این در حالی است که قیمت طلا در طول معاملات روز پنج‌شنبه هفته گذشته در بیشتر مواقع در سطح ۱۳۱۱ دلار و حتی کمتر از آن نوسان می‌کرد. به این ترتیب قیمت ثبت شده در پایان معاملات روز جمعه، در مقایسه با آن، حدود یک در صد افزایش را نشان می‌دهد. به این ترتیب دیروز در بازار آتی سکه شاهد افزایش بهای سکه‌ها به میزان بیش از یک درصد بودیم. صعود سررسیدهای جاری سکه از ۱۱ تا ۱۸ هزار تومان روز گذشته در حالی بود که سکه نقدی تا میانه معاملات این روز تا ۷۰۰۰ تومان افزایش قیمت داشت. در این میان دلار در بازار آزاد هم کمی بر قیمت افزوده بود و در محدوده ۲۹۵۵ تومان دادوستد می‌شد.

طبق آخرین اطلاعیه بورس کالای ایران، از پایان جلسه معاملاتی امروز وجه تضمین اولیه مورد نیاز برای این بازار با افزایش ۲۰ هزار تومانی، دو میلیون تومان در نظر گرفته شده است. به این ترتیب و با توجه به صعود روز گذشته قیمت ها، باز هم احتمال کال مارجین شدن فروشندگان آتی وجود دارد. در شرایطی که ۲۰ هزار تومان بر وجه تضمین افزوده می‌شود، در بازار صعودی، حرکت بازار به اندازه ۱۴ هزار تومان در خلاف جهت بازیگران آن، به کال مارجین شدن آنها خواهد انجامید.

کسانی که در شهریور ماه امسال، برای سکه بیش از یک میلیون تومانی در صف خرید، کال مارجین شدند و اقدام به بستن پوزیشن کردند و همین طور کسانی که با افزودن پول به حساب خود در موقعیت شان باقی ماندند، در حال حاضر بیشتر تحت فشار کال مارجین شدن قرار دارند. در حال حاضر فروشندگان آتی به دلیل زیاد شدن اختلاف سررسیدها، موقعیت فروش را در سررسیدهای دور این بازار قرار داده‌اند. تعداد قراردادهای باز و همین طور تعداد قراردادهای معامله شده سررسید شهریور روز گذشته به تنهایی با سایر سررسیدها برابری می‌کرد. به عبارت دیگر هم سفته بازان و هم نوسان گیران در سررسید شهریور فعال هستند چراکه قیمت این سررسید نه برای آربیتراژور خریدار و نه فروشنده جذاب نیست که به خرید و فروش بین این سررسید و سکه نقدی بپردازند.

اگر آتی سکه در روزهای آینده بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان دیگر افزایش پیدا کند، بر میزان وجه تضمین باز هم افزوده خواهد شد. از آنجا که اغلب پیش بینی‌هایی برای نوسان قیمت طلا در هفته میلادی جدید هم افزایشی است، احتمالا سررسید شهریور در پایان معاملات امروز روی سقف قیمتی خود بسته خواهد شد. به گفته برخی فعالان بازار، نوسان‌گیران بازار نقدی هم که قصد خرید دلار را داشته‌اند، اکنون به دلیل ثبات نسبی این ارز و به واسطه تحرکات مثبت اونس طلا، سکه خریداری می‌کنند.

اخبار مرتبط

سایپا 5 دستگاه پراید می‌فروشد در حقیقت پول 3.5 دستگاه را می‌گیرد

روزانه 35 میلیون دلار فقط یارانه بنزین چقدر عاقلانه است؟

سیدتقی نوربخش+بیوگرافی

0 نظر

ارسال نظر

capcha