یحیی آل اسحاق در گفتگوی تفضیلی با «سراج24» مطرح کرد؛

انسجام ملی در حوزه مسائل خارجی راهکار اقتصاد مقاومتی

انسجام ملی در حوزه مسائل خارجی راهکار اقتصاد مقاومتی
یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با «سراج24» با بیان اینکه پیدا کردن راهکار اقتصادی در مقابل حمله و هجمه دشمنان، مقاومت در مقابل تهدید‌ها ضمن دستیابی به اهداف اقتصادی را معنا و مفهوم اقتصاد مقاومتی است، گفت: وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی از نقاط ضعف اقتصاد ایران که دشمنان از طریق آن اقتصاد ما را با مشکل مواجه می کنند.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی زمانی پایدار خواهد بود که از اسیب رسیدن طبقه ضعیف و متوسط جامعه جلوگیری شود.
یحیی آل اسحاق با اشاره به مطرح شدن اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، گفت: در حوزه نظری بحث های متعددی در این خصوص مطرح شد به طوری که برخی بر این باور بودند که جنس اقتصاد با عناوینی همچون جنگ اقتصادی،پاتک و دیگر عناوین جنگی مغایر است بنابر این چالش های متعددی در این خصوص شکل گرفت.
وی در ادامه می افزاید: البته عده کثیری نیز بر این باور بودند که آنچه در حوزه های عملی در مورد ایران و سایر کشورها با آن مواجه است نوعی از جنگ با استفاده از ابزار اقتصادی از سوی دیگر کشورهاست که جنگ ارزی یا تحریم آمریکا علیه ایران نمونه‌ای بارزی ارز آن است.
این فعال بخش خصوصی ادامه داد: مطرح شدن بحث‌های متعددی در حوزه‌های علمی و نظری در این خصوص منجر به این شد که این مباحث از سوی مقام معظم رهبری به مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام و مجموعه مطالعات کاملی در این رابطه صورت گرفت و اصول حاکم بر اقتصاد از سوی معظم له بر اساس ماده 110 قانون اساسی ابلاغ شد و دیدیم که روز گذشته رئیس جمهور هم طی نامه‌ای به معاون اول خود خواستار عملیاتی کردن این فرمایشات شدند.
رئیس پارلمان بخش خصوصی بر فرض مواجه با جنگ اقتصادی در حوزه تعارضات بین المللی ، ادبیات اقتصاد مقاومتی را مورد بررسی قرار داد و اضافه کرد: در چنین شرایطی باید طرفین دعوا با تکیه بر نقاط ضعف و قوت خود نسبت به تهیه نقشه جنگی و یک برنامه عملیاتی اقدام کنند.
وی با اشاره به درگیری‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دنیای غرب و دولت آمریکا طی سال‌های گذشته با ایران، اولین نکته در ادبیات اقتصاد مقاومتی را توان مقابله عنوان کرد و افزود: به عبارت دیگر باید توان تک در مقابل پاتک از سوی دشمن را داشته باشیم بنابر این باید اقتصادی مبتی در مقاومت را در کشور خود شکل دهیم.
آل‌اسحاق، پیدا کردن راه‌کار اقتصادی در مقابل حمله و هجمه دشمنان، مقاومت در مقابل تهدید‌ها ضمن دستیابی به اهداف اقتصادی را معنا و مفهوم اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: در نهایت باید بتوان ضرایب متقابلی را هم به حوزه اقتصادی طرف مقابل وارد ساخت.
وی به تشریح دونگاه ایجابی و سلبی در مواجه با اقتصادی مقاومتی پرداخت و با تاکید بر ضرورت شناسایی نقاط ضعف و حلقه‌های ضعیف در اقتصاد کشورمان در نگاه سلبی اظهار داشت: بی شک دشمنان به بهره‌گیری از همین نقاط ضعف به ما حمله خواهند کرد بر همین اساس باید بررسی علمی با تکیه بر شناخت حرفه‌ای از وضعیت اقتصادی و نقاط آسیب‌پذیر صورت گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نکته دوم را چگونگی تقویت حلقه‌های اقتصادی و افزایش توان مقاومتی در برابر حمله‌ها عنوان کرد و افزود: باید چگونگی تقویت بنیان‌های اقتصادی را دریابیم.
این فعال بخش خصوصی افزود: در نگاه ایجابی باید بررسی کنیم که چگونه به اهداف اقتصاد مقاومتی خود دست خواهیم یافت.
وی با اشاره به ابلاغ اصول کلی اقتصاد از سوی مقام معظم رهبری در 24 بند، گفت: با توجه به شرایط کشور و استعداد بالای معنوی،مادی و موقعیت استراتژیک و ژئوپلتیک، ذخایر غنی و متنوع، زیرساخت‌های گسترده ایجاد شده و از همه مهم‌تر نیروی انسانی ماهر و داشتن دیرینه چند هزار سال باید به چند نکته اساسی در خصوص اقتصاد مقاومتی توجه داشت.
وی یکی از آسیب‌های اصلی اقتصاد ایران را وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی برشمرد و افزود:این مهم سبب شده که دیگر کشورها با ایجاد نوسانات جهانی،کنترل عرضه و تقاضای کشورهای دیگر اقتصاد کشورمان از این ناحیه متضرر سازند.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران تحریم‌های اعمال شده در خرید نفت و عدم بازپرداخت پول آن را ناشی از این نقیصه دانست و با اشاره به تاثیر مستقیم آن بر اقتصاد ایران، اذعان داشت: دیدم که طی سال های گذشته با چه مشکل‌های در این خصوص مواجه بودیم.
وی وابستگی به واردات در تامین برخی از کالاهای اساسی را نیز از دیگر نقاط ضعف اقتصاد ایران عنوان کرد و گفت: این‌ها موادی هستند که در زندگی روزمره ما به آنها وصل شده و دشمنان می‌توانند از این طریق به ما آسیب برسانند.
انسجام ملی در حوزه مسائل خارجی از دیگر نکات مورد توجه این فعال بخش خصوصی بود که در اینباره گفت: چنانچه نگاه واحدی در برابر آنچه که دشمن برای ما طراحی می‌کند داشته باشیم دیگر آنها قادر نخواهند بود که از طریق جنگ‎های روانی همدلی و قدرت ایران را از بین ببرند.
وی بر این باور است در حال حاضر عدم استفاده بهینه از منابع بانکی، نبود بهره وری، نظام بانکی ناکارآمد و مشکلات موجود در نقل و انتقال پول منجر به افزایش قیمت تمام شده در ایران شده و موجب شده تا در مقایسه با سایر کشور‌ها گران‌تر زندگی کنیم. 
به گفته آل اسحاق انچه در این 24 بند آمده است از جنس این مسائل است و دولت وظف است نسخه عملیاتی برای آن فراهم کند.
وی با بیان اینکه اقتصاد باید درون زای برون زا باشد، توضیح داد: هرچند که روابط اقتصادی باید با تکیه بر امکانات و تولیدات داخلی باشد ولی این مهم به معنای قطع ارتباط با دیگر بازارهای جهانی نیست بر همین اساس باید زمینه معرفی تولیدات ایرانی در بیرون مرزها و به عبارت دیگر توسعه صادرات غیر نفتی را نیز فراهم کنیم.
استفاده از فناوری روز دنیا و دانش بنیان بودن نیز از دیگر ضرورت‌های اقتصاد مقاومتی است که رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران آن را مورد توجه قرار داد و گفت: در این شرایط است که می‌توان قیمت تمام شده تولیدات ایرانی را که یکی از نقاط ضعف ما در بازارهای هدف است، برطرف کرد.
وی عدالت اجتماعی را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: اقتصاد مقاومتی زمانی پایدار خواهد بود که از اسیب رسیدن طبقه ضعیف و متوسط جامعه جلوگیری شود و شرایط توانمندی آنها فراهم شود چرا که در حال حاضر این اقشار از جامعه بیشتر زیان ناشی از مسائل اقتصادی را متحمل می شوند.
آل اسحاق ابراز امیدواری کرد که با تکیه بر این مدل بتوان در مقابل حملات دشمنان مقابله کرد و زمینه رشد و شکوفایی اقتصاد ایران را نیز فراهم کرد. 
 

اخبار مرتبط

دغدغه‌مندان اقتصاد در گرگان گرد هم آمدند

فعالان بخش خصوصی، مبلغ نقدی ۵۰ میلیارد تومان به سیل‌زدگان کشور اختصاص دادند

مردم سال‌هاست برای حفظ اقتصاد دارند مقاومت می‌کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha