«سراج24» بررسی می کند:

فهم ناقص حامیان رد قصاص از لیبرال دموکراسی/قربانی کردن دین برای رسیدن به توسعه غربی/هر کس قصاص را زیر سوال ببرد مرتد است

فهم ناقص حامیان رد قصاص از لیبرال دموکراسی/قربانی کردن دین برای رسیدن به توسعه غربی/هر کس قصاص را زیر سوال ببرد مرتد است

توهین روزنامه آسمان به حکم اسلامی قصاص و بلغور کردن حرف های دهه 60 جبهه ملی موضوعی نیست که بتوان باور کرد در حد یک اتفاق و از سر حواس پرتی و کمبود امکانات فنی بوده باشد. آن گونه که عباس بزرگمهر مدیرمسئول این روزنامه در اولین توجیهات یا به قول خودشان توضیحات گفته است این موضوع ناشی از یک اشتباه سهوی از سوی بخش فنی بوده که نسخه اصلاح نشده را به چاپخانه فرستاده و اکنون عده ای از این اتفاق به عنوان یک بُل سیاسی برای حذف رقیب استفاده کردند!

به گزارش سراج24 پیش از این روزنامه بهار نیز با زیر سوال بردن ولایت و امامت الهی حضرت علی بن ابی طالب (ع) آن را ناشی از یک اشتباه و قصور بدون قصد و غرض دانسته بود.

البته برخی موارد دیگر از این دست وجود دارد که طی چند ماه اخیر توسط روزنامه های اصلاح طلب گسترش یافته و البته بعضا هیچ توضیحی یا بهتر بگوییم توجیهی هم برای آن نیاورده اند.

اول دی ماه همین امسال بود که روزنامه «قانون» با انتشار مطلبی با عنوان «بی‌اعتباری شهادت زنان مصداق تبعیض جنسی است» به احکام دین مبین اسلام توهین کرد اما با بی‌توجهی مسئولین و حتی عدم واکنش مناسب دیگران همراه شد.

پیش از این هم روزنامه شرق، شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) را زیر سوال برد و آن را در حد یک وفات معمولی و رحلت عادی تقلیل داد و هفته نامه چشم انداز نیز به ساحت ایشان توهین کرد.

با این وصف باید ببینیم که رقیبان اصولگرا در پی استفاده از هربه  سیاسی برای حذف رقیب هستند یا این قبیل مشکلات از جای دیگر آب می خورد؟

روزنامه آسمان در شماره روز سه شنبه مورخ 29/11/1392 با انتشار مطلبی نوشته بود که حکم قصاص غیر انسانی است. البته نه به این صراحت ولی در حالی که هنوز 6 شماره از چاپش نمی گذشت و در این سه شماره مهمترین مسائل کشور (!) از جمله «یافتن وجوه تشابه سیاست های بازرگان و روحانی» را مورد کند و کاو قرار داده بود، در چهارمین شماره خود به فکر مصاحبه با یکی از اعضای جبهه ملی افتاد تا بار دیگر نظرات سوخته جبهه ملی نظیر آنکه حکم قصاص غیر انسانی است، بازگو شود.

حال آنکه سی سال قبل از این زمانی که جبهه ملی در خرداد ماه سال 60 بیانیه‌ای علیه حکم اسلامی قصاص صادر کرد و ضمن «غیرانسانی» خواندن این حکم الهی، هواداران خود را به شورش علیه آن دعوت کرد، پیرو این بیانیه بود که امام خمینی(ره)‌ حکم ارتداد جبهه ملی را اعلام کردند.

قصاص دستوری است که در آیه صریح قرآن و به عنوان حکم قطعی خداوند آمده است و تعجبی ندارد اگر کسی در روزنامه ای آن را غیرانسانی بخواند، حداقل کار توقیف آن روزنامه باشد. بر همین اساس بود که سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه علیه مدیرمسئول روزنامه آسمان اعلام جرم کرد و خواستار توقف انتشار آن شد نه بر اساس بل سیاسی برای حذف رقیب که مدیرمسئول روزنامه توقیف شده آسمان مدعی شده است.

خداوند در آیه 32 سوره مائده می‌فرماید «هرکس نفسی را بکشد بی آن که فساد در زمین کرده باشد مثل آن است که همه مردم را کشته» و در آیه‌ای دیگر آمده است « ای خردمندان ، شما را در قصاص کردن زندگی است باشد که پروا کنید.» این آیه به این موضوع اشاره می‌کند که اگر «قصاص» در جامعه اجرا نشود حیات انسان‌ها به خطر خواهد افتاد و جامعه دچار نوعی هرج و مرج خواهد شد.

بر اساس این منطق و استدلال کاملا عقلانی، حال اگر مسئولان روزنامه آسمان خود را جزو خردمندان می دانند، چطور می توانند مصاحبه با یکی از اعضای جبهه ملی و غیرانسانی خواندن حکم قصاص در روزنامه شان را توجیه کنند؟

آیا این موضوع ناشی از یک نابخردی و خودنفهمی سازماندهی شده در مطبوعات جبهه اصلاحات نیست که ظاهرا برخی با گفتمان سازی تاریک و تکرار اینگونه مسائل عزم خودزنی و سپس در یک بازی هیاهو، قصد قربانی کردن دین برای رسیدن به توسعه غربی را دارند؟ مسیری که در ایام دوم خرداد توسط برخی مطبوعات زنجیره ای دنبال شد و قلم هایی که می پنداشتند آزادی مطلق انسان ها اصل و مقدم بر هر چیزی و از جمله دین است اکنون دوباره فرصت جوهرافشانی بر افکار عمومی پیدا کرده است؛ مسیری که با برخی نظرات و عقاید شاذ و بی تفاوتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم، هموارتر شده و برخی نظرات سوخته اوایل انقلاب که حکم به ارتداد صاحبنظرانش داده شده، دوباره جرات تکرار پیدا کرده است.

سیر و سلوک سیاسی بانیان و حامیان این حرف ها در دالان مطبوعات به قدری از دایره عقل و خرد دور است که نمی دانند حتی اگر قصد تحقق «توسعه غربی در مسیر دین زدایی» با «سکولاریزه کردن حکومت»، «القای لاقیدی در مردم» و «اصرار بر آزادی قانون گریز به سبک جنگل در جامعه انسانی» را دارند، از آیات قرآن هم که عبور کنند، در قلب آمریکا و توسعه به سبک لیبرال دموکراسی نیز حکم قصاص و اعدام وجود دارد و این موضوعی نیست که محدود به احکام اسلام باشد. بنابراین به نظر می رسد باقیمانده های جبهه ملی نه تنها از اسلام جدا شده اند و مرتد هستند که حتی احکام لیبرال دموکراسی را هم به درستی نمی دانند که در اوج فرهنگ هرزگی آمریکایی، آنها هم فهمیده اند اگر «قصاص» در جامعه اجرا نشود حیات انسان‌ها به خطر خواهد افتاد و جامعه دچار نوعی هرج و مرج و زندگی جنگلی بشریت خواهد شد.

حال باید دید که مسئولان روزنامه آسمان تا چه حد از دایره عقلانیت دور افتاده اند که حرف هایی را بلغور می کنند که صاحبنظران داخلی این حرف های پوچ در دهه 60 خود در حال بلغور کردن حرف های عده ای پوچ گرا و نابخرد خارجی بودند.

اخبار مرتبط

واکنش سردبیر سازندگی به یک خبر؛ شما یاران واقعی ترامپ هستید!

وقتی آیت الله خامنه‌ای قصاص شد!

انشعاب دیگر در تیم رسانه‌ای منشعب از کرباسچی-قوچانی/فرید مدرسی از اندیشه پویا جدا شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha