مراسم افتتاحیه نهمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی؛

روحانی: رژیم صهیونیستی از بحران منطقه ای بیش از همه سود می‌برد

 روحانی: رژیم صهیونیستی از بحران منطقه ای بیش از همه سود می‌برد

به گزارش « سراج24»، حجت‌الاسلام حسن روحانی در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه نهمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی که صبح امروز سه شنبه در حال برگزاری است، به بیان دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

 

روحانی با خوشامدگویی به میهمانان به جهت حضورشان در سرزمین کهن، دین‌باور و تاریخ ساز ایران، گفت: این گردهمایی فرصتی مغتنم برای بیان اندیشه، تعامل فی ما بین در حوزه های اندیشه و عمل، فهم متقابل، آشنایی عمیق با مسائل جهان اسلام و تصمیم‌گیری و حرکت در مسیر جهانی معتدل‌تر، مطمئن‌تر، امن‌تر و توسعه یافته‌تر برای همه مسلمانان است لذا ضروری می‌دانم به جهت‌گیری اساسی سیاست‌خارجی کشورم در رابطه با جهان اسلام و آینده مسلمانان در این نشست ارزشمند اشاره کنم.

 

امروز مسلمانان با موضوعات و بحران‌های بزرگ رو به رو هستند، این موضوعات طیف قابل توجهی را در بر می گیرند، از نابسامانی در مسائل امنیتی تا بحران‌های اقتصادی، از فقدان نظم اجتماعی تا تلاش چندساله برای آزادی سرزمین فلسطین و قدس شریف و کوشش چندساله اخیر برای حل سیاسی بحران سوریه.

 

روحانی افزود: بدون تردید مسلمانان با ثروت عظیم اقتصادی و موقعیت ژئوپلتیک موثر و تعیین کننده ای که در اخیتار دارند می بایست به مراتب بهرت از انچه که امروز شاهدیم در جهان زندگی کرده و جایگاه شایسته تری در میان ملل و مذاهب دیگر داشته باشند.

 

علاوه بر منابع طبیعی و جمعیت مناسبی که مسلمانان در اختیار دارند، ثروت عظیم‌تری در میان ما به نام اسلام وجود دارد که اگر مبانی و اصول آن را مدنظر قرار دهیم در مدت کوتاهی، سرزمین‌های اسلامی با تمسک به آیه شریفه "واعتصمو بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا" از عزتی کم‌نظیر برخوردار خواهیم شد.

 

رئیس جمهور ادامه داد: آنچه اسلام به ما می‌اموزد و در آیات الهی و سنت پیامبر اسلام و خاندان مطهر ایشان، این واقعیت است که مصلحت و منفعت جمع را اولویت دهید، به همه مسلمانان و از هر گوشه جهان اسلام با دید تساوی نگاه کنیم، به دانش و علم اهمیت دهیم و با اعمال خود موجبات دعوت همگان به دین مبین اسلام دعوت کنیم.

 

من به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنم که چنین رویکردی به جهان اسلام را دارم و در تصمیمات خود منافع سیاسی و امنیت همه کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای مسلمان همسایه را به طور متقابل مدنظر دارم.

 

پیش بینی می‌شود که طی سال‌های 2012 تا 2017 سهم کشورهای در حال ظهور اقتصادی، 74 درصد و کشورهای پیشرفته 26 درصد باشد، سوال اینجاست که جایگاه کشورهای اسلامی در میان اقتصادهای در حال ظهور و نوظهور جهانی به چه صورت است؛ مطالعات نشان می‌دهد که سهم شرق آسیا و آمریکای لاتین به مراتب بیشتر از سهم کشورهای اسلامی است.

 

آقای روحانی اضافه کرد: در نظام بین‌الملل کنونی کشورهایی با اتکا به بنیان‌های مستحکم داخلی توانسته‌اند جایگاه کشورشان را حتی در برابر قدرت های بزرگ ارتقا بخشند از این رو جهان اسلام محتاج یک نظریه تحول آفرین است.

 

فقدان وحدت و انسجام و پیروی از آموزه‌های پیامبر(ص) چنین شرایطی را برای ما بوجود آورده است.

ما باید با جرات، جسارت، اعتماد به نفس و خودباوری کارهای بزرگ جمعی انجام داده و مسلمانان را در مسیر متفاوت‌تری قرار دهیم.

 

ما مسلمانان باید هرچه سریعتر از فاز امنیتی موجود در کشورهایمان عبور کرده و به فاز تولید ثروت و قدرت در سطح جهانی منتقل شویم.

 

روحانی با اشاره به جنایت ها در سوریه گفت: آیا در شان ماست که هزاران کودک سوری از مدسه رفتن محروم باشند. آیا فراموش کرده ایم که رژیم اشغالگر قدس از تدام این بحران‌ها سود می‌برد و هر زمان مسلمانان با یکدیگر درگیر شدند، سیاست‌های اسرائیلی علیه فلسطین و لبنان خونبارتر شده است.

 

خشونت‌ها که گاهی تحت عنوان مبارزه با تروریسم علیه مردم بی گناه صورت می گیرد نیز محکوم است. اعمال فشار و وضع تحریم‌های غیرعادلانه ضد حقوق‌بشری است که برخلاف تبلیغات تحریم‌گران، دولت و دولت‌مردان را هدف قرار نمی‌دهد بلکه مردم را هدف قرار می دهد.

 

روحانی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران دست همکاری و همدلی شما مهمانان عزیز را می‌فشارد و برای این اتحادیه از خداوند بزرگ توفیقات روزافزون می خواهم.

اخبار مرتبط

علمای اسلامی رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسند

گام‌های ملموس برای توقف سیاست‌های رژیم صهیونیستی برداشته شود

بهره‌برداری از عربستان سعودی برای تحقق اهداف رژیم صهیونیستی /فیلم

0 نظر

ارسال نظر

capcha