یک پژوهشگر تاریخ معاصر درباره ویژگیهای استاد مُنذِر گفت

شناساندن وجوه ناشناختۀ دشمن و ایجاد بصیرت در جبهه خودی

شناساندن وجوه ناشناختۀ دشمن و ایجاد بصیرت در جبهه خودی

به گزارش « سراج24» به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران،‌ حسین نوری پژوهشگر تاریخ معاصر ایران در گفتگو با ستاد خبری همایش «بیدارگر بصیر»‌ با بیان این مطلب درباره ویژگی های شخصیتی حجت‌الاسلام والمسلمین علی ابوالحسنی (منذر)‌، افزود: اصلی ترین ویژگی استاد، ‌همان تخلص"منذر"  بود که ایشان برای خود برگزیده بود: یعنی «هشداردهنده».

وی افزود: استاد منذر سنگرهای پنهان و ناشناخته دشمن را با تیزبینی، شناسایی می کرد و نسبت به آن در جبهه خودی هشدار می داد و بصیرت و هوشیاری ایجاد می کرد و مدام زنگ بیدار باش را برای جامعه به صدا در می آورد؛ به عنوان مثال نفوذ صهیونیسم در هند از جمله مواردی بود که در کشورمان – که نوک پیکان مبارزات ضدصهیونیستی در جهان است- مورد غفلت واقع شده بود و ابوالحسنی نخستین کسی بود که تحقیق بسیار گسترده ای پیرامون این موضوع بسامان آورد و در مقدمه کتاب      « مهاتما گاندی؛ همدلی با اسلام ،‌ همراهی با مسلمین »‌ تحت عنوان « زنگ بیدار باش»‌در 100 صفحه بخشی از این تحقیق را آورد و مطامع صهیونیستها در هند را با بیان عالمانه و مستند و مستدل، کاملا شکافت.

استاد منذر بر اساس تحقیقات خویش به این نتیجه رسیده بود که صهیونیستها برای هند خوابها دیده وتوطئه های زیادی دارند و می خواهند امریکای آینده شان را در این کشور پایه گذاری کنند.

بنا به تصریح نوری آثار استاد منذر دارای تنوع  است، لکن هریک بر اساس ضرورتی نگارش یافته تا خلائی را مرتفع سازد و خاکریزی را مقاوم دارد، ولی باید توجه داشته باشیم که این گونه گونی، مانع ژرفای تحقیق نشده است، زیرا استاد تا زمانی که پژوهش در موضوعی را به نهایت درجه خود نمی رساند، نتیجه آنرا منتشر نمی ساخت.

نوری افزود: تنوع آثار و تحقیقات استاد، همچنین دلیل دیگری بر عِرق دینی ایشان است. به گفته وی، استاد منذر"تکلیف مدار" بود و در انتخاب موضوعات پژوهشی بر اساس ضرورت و تکلیف عمل می کرد.

او یکی دیگر از ویژگی های بارز حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالحسنی را غیرت دینی دانست و افزود:‌ استاد یک بار فرمودند:" بعد از تخریب مسجد بابری در هند، مصاحبه ای را از رهبر هندوهای افراطی دیدم که با بی انصافی گفته بود:‌ «مسلمین در نبردهای استقلال هند هیچ نقشی نداشتند» و این در حالی است که سهم عظیم مسلمانان در استقلال هند، غیرقابل انکار است و من غیرتم قبول نکرد که چنین ادعای غلط و بی پایه ای مطرح شود و بی پاسخ بماند" و همین امر موجب شد تا استاد سنگ بنای تحقیق بسیار مفصلی را درباره نقش مسلمین در نبردهای استقلال هند انجام دهد که متاسفانه عمرش به انتشار این کتاب کفاف نداد ولی همین، غیرت دینی اورا به رخ می کشد.

این پژوهشگر تاریخ معاصر با اشاره به روزی 15 -16 ساعت مطالعه و کار استاد منذر،‌ مرگ ناگهانی وی در سن 56 سالگی را نیز ناشی از فشار کاری و حجم عظیم تحقیقات دانست.

نوری در پایان به عنوان درس مهم و هدیه ای گرانقدر از استاد منذر برای همۀ محققان جوان، اظهار داشت: استاد تا دستش پر نبود مطلبی را ارائه نمی داد و همیشه تاکید می کرد:‌ «در تحقیق باید مدعای شما لاغرتر از مستنداتتان باشد.»

اخبار مرتبط

15 تا 25 درصد تخفیف ویژه محصولات موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

نمایش اسناد منحصر به فرد در نمایشگاه عکس و سند شکوه انقلاب

باشگاه مجازی علاقمندان به تاریخ راه اندازی میشود

0 نظر

ارسال نظر

capcha