جنجالی که افشای مکالمه تلفنی اردوغان به راه انداخت

جنجالی که افشای مکالمه تلفنی اردوغان به راه انداخت

به گزارش › سراج24»، به نظر می‌رسد که اردوغان در این مکالمه از مدیر یک شبکه تلویزیونی می‌خواهد که زیرنویس انتقادی یک سیاستمدار از او را حدف کند.

 

این مکالمه تلفنی هفته گذشته در اینترنت منتشر شد، اما گفته می‌شود زمان انجام آن به هنگام برگزاری اعتراضات در پارک گزی استانبول، یعنی ژوئن گذشته (خرداد ۱۳۹۲)، برمی‌گردد. در جریان این اعتراضات هزاران نفر از جوانان علیه دولت رجب طیب اردوغان تظاهرات کردند. به نظر می‌رسد در این مکالمه اردوغان یکی از مدیران شبکه تلویزیونی خبرترک (HaberTurk TV) را، که به یکی از شبکه‌های رسانه‌ای خصوصی عمده ترکیه تعلق دارد، مورد سرزنش قرار می‌دهد.

 

به گزارش بی بی سی فارسی(BBC Persian)، نخست وزیر از مدیر شبکه می‌خواهد که توضیحات کتبی همراه تصویر را که آن کانال مشغول پخششان بود، قطع کند. در این زیرنویس‌ها اردوغان از قول یک سیاستمدار مخالف دولت، به بی‌عملی در قبال اعتراضات متهم شده بود.

 

طبق نوار مکالمه اردوغان می‌گوید: "حیرت‌انگیزه!" مدیر شبکه هم در جواب می‌گوید: "بسیار خب قربان. هرچه شما بگین."

 

مشروح این مکالمه در گروهی اینترنتی منتشر شد که می‌گوید اعضایش فعالان مدنی ضد فساد هستند. اما روشن نیست آنها چگونه به این نوار دست پیدا کرده‌اند و تلاش‌ها برای پرسیدن نظرشان در این باره هم بی‌نتیجه ماند. اردوغان پذیرفته که این مکالمه تلفنی را انجام داده است.

 

او می‌گوید که دلیل تماس با مدیر شبکه تلویزیونی این بوده که سیاستمدار مخالف دولتی که سخنانش به‌صورت زیرنویس در برنامه این شبکه نقل قول می‌شده، از ادبیات بسیار توهین‌آمیزی استفاده می‌کرده است. در واکنش به پخش این مکالمه، هشتگ "رسانه‌ها تحت فشارند" در ترکیه در توییتر توجه زیادی را به‌خود جلب کرد و ظرف ۲۴ ساعت بیش از ۵۰۰ هزار توییت درباره آن انجام شد.

 

در یکی از توییت‌ها آمده بود: "رسانه‌های عمده و دولت همدست هستند... خیلی اعصاب خردکنه."

 

در ترکیه نگرانی‌های گسترده‌تری درباره فشارهای دولت بر رسانه‌ها وجود دارد و حکومت ترکیه متهم شده که این کشور را به بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان تبدیل کرده است.

 

اما بحث‌ها در توییتر ماهیتی به شدت سیاسی دارند. ارکان ساکا از دانشگاه بیلگی استانبول می‌گوید که این هشتگ از یک حساب کاربری مرتبط با جنبش گولن به‌راه افتاد. جنبش گولن در شبکه‌های اجتماعی فعال است.

 

طرفداران نخست وزیر ترکیه هم در بحث‌های توییتری شرکت می‌کنند. یکی از آنها گفت: "وقتی گولن در کارها دخالت می‌کنه، می‌گین همه‌چی خوبه استاد. ولی وقتی نخست وزیر از چیزی ابراز نگرانی می‌کنه، هشتگ فشار بر رسانه‌ها میاد بالا."

 

مکالمه تلفنی اردوغان

 

فاتح ساراج (از شبکه تلویزیونی خبرترک): بفرمایید آقای نخست وزیر

 

اردوغان: من مراکش هستم و دارم تلویزیون تماشا می‌کنم

 

ساراج: بله قربان

 

اردوغان: همه حرف‌های باغچه‌لی (سیاست‌مدار مخالف دولت) دارند به‌صورت توضیحات پانویس پخش میشن . . .

 

ساراج: متوجه شدم قربان، همین الان! . . .

 

اردوغان: اون تو حرف‌هاش یک‌بند داره میگه که وظیفه اصلی نخست وزیر برگزاری جلسات نیست، رسیدگی به این وضعیته. [اشاره آقای باغچه‌لی به اعتراضات پارک گزی بود]

 

ساراج: متوجه شدم قربان . . .

 

اردوغان: خب شما میگین که متوجه شدین، ولی این حیرت‌انگیزه . . . چرا این کار رو کردین؟

 

ساراج: بسیار خب قربان. هرچه شما بگین. متوجه شدم./جام

اخبار مرتبط

اردوغان عذرخواهی ناتو را نپذیرفت

سیبل شدنِ عکس «اردوغان» در رزمایش ناتو

گزارش BBC گزینشی و غیرواقعی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha