نقد یک استاد دانشگاه به سیاست های اقتصادی دولت

گشایش اقتصادی ای که دولت مدعی است واقعا اتفاق نیفتاده است/دولت مسیر درستی در پیش نگرفته است

گشایش اقتصادی ای که دولت مدعی است واقعا اتفاق نیفتاده است/دولت مسیر درستی در پیش نگرفته است

به گزارش«سراج24» فرشاد مومنی پنج شنبه 24 بهمن در گفتگویی با روزنامه آرمان ضمن انتقاد از دولت بابت توزیع سبد کالا، این اقدام را اقدامی غیرکارشناسی خواند و با برشمردن تناقض های سیاست های اقتصادی دولت اظهار داشت که دولت برای دلجویی اقتصادی از مردم روشی پر اشتباه را انتخاب کرده است.

مومنی با بیان این که دولت یازدهم همواره از ارث به جامانده اقتصادی دولت دهم همواره انتقاد می کرده چرا مسیر اشتباه قبلی را دنبال می کند، گفت: چرا دولت باید تعهداتی جدید به عهده بگیرد در حالی که نه قانونا الزامی برایش وجود داشت و نه حتی اعتباری برای پرداخت آن وجود دارد. بحث‌هایی که مسئولان اصلی کشور مطرح می‌کنند توجیهی نمی‌شود برای آن تصور کرد. ممکن است که در واکنش به چنین مطالبی گفته شود که این دولت به اعتبار آنکه می‌داند، هنوز در حالی که شوک‌های جدید به قیمت حامل‌های انرژی وارد نشده مردم در فشارهای شدید معیشتی قرار دارند، خواسته قبل از وارد کردن آن شوک، نوعی دلجویی از مردم بکند. اگر چنین حرفی زده شود در برابر، پاسخ این است که اگر شما می‌دانید آن کار اشتباه بود و به معنای دقیق کلمه منشا فاصله‌های اجتماعی و زیست‌محیطی در کشور شد و آسیب‌هایی را به توانایی‌های دولت و کارایی هزینه‌های دولت وارد کرد، چرا آن کار را می‌خواهند انجام بدهند؟ «کار بد مصلحت آن است که مطلق نشود».

به گفته این استاد دانشگاه وجه دیگر این ماجرا این است که حال که به هر دلیلی و با هر توجیهی قرار است این کار اشتباه را انجام بدهند چرا با این شیوه اجرایی آن را عملی می‌کنند. برای دولتی که برای خود شعار بسیار جذاب تدبیر و امید را انتخاب کرده است حداقل از 10 زاویه می‌توان نشان داد که این کار نه نسبت چندانی با تدبیر دارد و نه نسبت چندانی با امید آفرینی برای مردم دارد.

مومنی همچنین اظهار نگرانی کرد که بعدها  معلوم می‌شود که این سیاست دولت، مقدمه‌ای باشد بر تعقیب یک سیاست تورم‌زا.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تاکید رئیس دولت یازدهم مبنی بر مبارزه با فساد، روش وی را هزینه برو کم ثمر دانست و گفت: روشی که رئیس محترم دولت در پیش گرفته‌اند در ادبیات موضوع به عنوان یک روش انضمامی برای مبارزه با فساد شناخته می‌شود. در ادبیات موضوع توضیح داده شده که اگر واقعا دولتی اراده‌ای برای مبارزه جدی و موثر با فساد دارد باید یک برنامه ملی برای مبارزه با فساد طراحی بکند. اگر این برنامه بر محور اولویت پیشگیری استوار شده باشد. در غیر این صورت برخوردهای موضعی و انضمامی و پسینی با مساله فساد مالی هم به‌شدت هزینه‌بر و انرژی‌بر هست و هم به شدت کم‌دستاورد و کم‌ثمر.

این استاد دانشگاه در ادامه با انتقاد از دلبستگی دولت یازدهم به آزادی تدریجی دلارهای بلوکه شده، اظهار داشت:من بسیار متاسف می‌شوم که از زبان مسئولان دولتی می‌شنوم که مثلا دل خوش می‌کنند به آزاد شدن تدریجی دلارهای بلوکه شده ایران و فکر می‌کنند نفس آزاد شدن این دلارها می‌تواند برای کشور دستاورد داشته باشد. آنها باید توجه کنند اگر بخواهند به شیوه دولت قبلی فرآیند تصمیم‌گیری و تخصیص منابع را جلو ببرند آزاد شدن چند ده برابر مبالغی که بلوکه شده هم نجات بخش نخواهد بود. کمااینکه دیدیم در دولت قبل نجات بخش نبود.

وی همچنین در خاتمه گفت: به نظر من، از آغاز کار دولت تا به الان آن گشایشی که انتظار آن می‌رفت در اقتصاد پدید آید به وجود نیامده است و با این روند من از سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم راضی نیستم

اخبار مرتبط

نگرانی مردم و رسانه‌ها از تکرار تجربه تلخ توزیع سبد کالا

اولین سبد کالای امسال تا پایان اردیبهشت ارائه می‌شود

سبد کالای دوم امسال توزیع نمی‌شود/ نوبت‌بندی خانوارها برای جلوگیری از ازدحام

0 نظر

ارسال نظر

capcha