سرپرست سازمان هدفمندی یارانه‌ها کجاست؟

سرپرست سازمان هدفمندی یارانه‌ها کجاست؟

به گزارش « سراج24»، این روزها وارد هر محفلی می‌شوی، از اجرای مراحل بعدی هدفمندی یارانه‌ها صحبت می‌شود؛ اما کمتر سخن و نکته و نگاهی از سرپرست سازمان هدفمندی یارانه‌ها شنیده می‌شود؛ گویی که اصلا این سازمان رییسی ندارد که بخواهد اظهارنظر کند.

اواسط آبان‌ماه امسال با با حکم محمدرضا نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری، اکبر ایزدی سرپرست سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها شد. از آن تاریخ تا امروز تقریبا سه ماه می‌گذرد، اما شاید تنها یک اظهارنظر کوتاه از ایزدی دیده باشیم و آن هم درباره کلیات تبصره هدفمندی یارانه‌ها بوده که عنوان کرده بود که سه سناریو برای آزادسازی حامل‌های انرژی در نظر گرفته شده و استخوان‌بندی هدفمندی یارانه‌ها در جلسه‌ای با نمایندگان مجلس تهیه شده است.

در واقع در حال حاضر بیشترین اظهارنظرها در رابطه با هدفمند کردن یارانه‌ها تنها توسط معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور شنیده می‌شود و سرپرست سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها در حاشیه قرار گرفته است.

این روزها شاید بیش از هر نماینده و یا مسوولی، مردم منتظر باشند که ببینند سرپرست سازمان هدفمندی یارانه‌ها چه می‌گوید؛ آن هم در شرایطی که صحبت از بنزین ۱۱۰۰ یا ۱۸۰۰ تومان می‌شود و مردم بیش از پیش نگران دخل و خرج و آینده خود هستند. هر چند که معاون وزیر اقتصاد با غلط دانستن تمامی قیمت‌های اعلام شده تاکنون، عنوان کرده است که در خصوص فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باید منتظر مصوبه مجلس ماند و دولت پس از آن قیمت‌های رسمی را اعلام می‌کند.

اما برخی نمایندگان مجلس تاکید دارند که دولت جزییات هدفمندی را مشخص نکرده است و این‌که به دست آوردن ۶۳ هزار میلیارد درآمد قرار است به چه شکلی باشد؟

به گفته آنها، اگر حامل‌های انرژی مدنظر باشد،‌ شیب تندی را در بر خواهد داشت و اینکه کمک به اقشار آسیب‌پذیر به صورت نقدی یا غیرنقدی خواهد بود، به صورت مبهم در این لایحه مطرح شده است.

 در عین حال، نمایندگان مجلس با انتقاد از افزایش ۲.۵ برابری اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه ۹۳، معتقدند که اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها باید کاهش یابد؛ چراکه تبصره هدفمندی به گونه‌ای تنظیم شده که دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی در سال ۹۳ ناچار است بیشترین افزایش قیمت در حامل های انرژی را در مورد بنزین اجرایی کند.

آنها تاکید دارند که براساس لایحه هدفمندی منابع حاصل از آزادسازی قیمت برق و آب باید به شرکت آب و برق باز گردد، قیمت گازوییل را هم نمی‌توان زیاد افزایش داد، بنابراین بیشترین افزایش قیمت متوجه بنزین می‌شود که شوک قیمتی ایجاد خواهد کرد.

در قانون بودجه ۹۲، تا مبلغ ۳۸۸ هزار میلیارد ریال به‌صورت ماهانه و متوازن از محل اصلاح قیمت‌های مواد یک و ۳ قانون هدفمندکردن یارانه‌ها یعنی افزایش قیمت حامل‌های انرژی درآمد کسب می‌شد که دولت یازدهم درآمد افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۳ را ۵۱۹ هزار میلیارد ریال در نظر گرفت که حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. با این حساب باید منتظر ماند و دید که برای کسب این میزان درآمد در سال ۹۳ متوسط قیمت حامل‌های انرژی چقدر باید افزایش پیدا کند.

با این حال، اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تا تیرماه سال آینده به تعویق افتاده است و در این مدت ۴ ماهه، باید منتظر بمانیم تا این سازمان موضع رسمی و دقیق خود را در رابطه با اجرای این قانون اعلام کند./اقتصادپرس

اخبار مرتبط

سایپا 5 دستگاه پراید می‌فروشد در حقیقت پول 3.5 دستگاه را می‌گیرد

روزانه 35 میلیون دلار فقط یارانه بنزین چقدر عاقلانه است؟

سیدتقی نوربخش+بیوگرافی

0 نظر

ارسال نظر

capcha