سعید ابوطالب در گفت و گو با«سراج24»:

جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی باید از ابزار سینما نهایت بهره را ببرد/سینما همگام با انقلاب رشد نکرده است

جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی باید از ابزار سینما نهایت بهره را ببرد/سینما همگام با انقلاب رشد نکرده است

سعید ابوطالب مستند ساز، نویسنده و تهیه کننده سینمای ایران است که پس از حمله آمریکا به عراق در راس یک گروه فیلمبرداری برای تهیه یک مستند به این کشور سفر کرده بود، به همراه یکی دیگر از اعضای گروه، توسط نیرهای امریکایی بازداشت شد که حدود چهار ماه به طول انجامید و پس از آزادی و بازگشت به ایران به عنوان یک چهره فرهنگی معرفی شده و به مجلس شورای اسلامی نیز راه یافت.

برای بررسی شرایط سینمای انقلاب به سراغ این فعال هنری رفته ایم تا از او حال و روز جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ایران را در سینما جویا شویم:

 

سراج24: آقای ابوطالب حال سینمای انقلاب خوب است؟

حضرت امام دقیقا در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی نسبت سینما را با انقلاب مشخص کردند و فرمودند ما با سینما مخالف نیستیم، بلکه با فحشا مخالفیم. یعنی نشان دادند که انقلاب اسلامی با مظهر تمدن مثل سینما یا انواع و اقسام هنرها و صنعت های دیگر، مخالفتی ندارد بلکه کمک می کند تا این هنرها در مسیر مردم و انقلاب قرار بگیرد.

 اما واقعیتش این است که در این بیش از سه دهه گذشته، سینما با همه فراز و فرود هایی که داشته، پا به پای انقلاب اسلامی رشد نکرده و با آن همراه نشده است. یعنی حتی اگر تولیداتی نیز در سینمای انقلاب وجود داشته پیرو جو عمومی بوده و متاسفانه نتوانسته ایم جریان سازی کنیم تا اهداف انقلاب پیشرو باشد اما از سوی دیگر جریان روشنفکری که بخشی از آن در سینما سرمایه گذاری کرده، در خیلی از حوزه های جلوتر از سینمای انقلاب است و سینمای انقلاب نتوانسته آنگونه که باید در مجموعه سینما جریان سازی کند، اهداف انقلاب را تدوین نماید و حضور تاثیرگذار داشته باشد.

ما حتی اگر در جشنواره های بین المللی حضور پیدا می کنیم، نتیجه سینمای انقلاب نیست. هرچند این آثار نماینده ایران هستند و در کلیتش مخالتی برای حضور آنها نداریم و بالعکس اینکه یک فیلم ایرانی در یک جشنواره بین المللی حضور پیدا می کند ارزشمند و قابل تقدیر است اما ممکن است این آثار به ذات انقلاب اسلامی اعتقادی نداشته باشد بنابراین در مجموع سینمای انقلاب اسلامی نتوانسته پا به پای انقلاب رو به جلو حرکت کند.

 سراج24: به نظر شما مشکل کار کجا بوده که سینمای انقلاب نتوانسته به رشد مطلوب برسد؟

شاید به این دلیل است که به آن اندازه که هنر برای نظام سلطه مهم است و از این ابزار برای مخدوش کردن چهره انقلاب و اسلام و ایران استفاده کرده و خواهد کرد، برای مسئولین ما در داخل کشور مهم نبوده و به اندازه کافی آنرا جدی نگرفتیم.

حالا امروز مشخص شده است که آنها برنامه ریزی دقیق دارند و این توهم توطئه نیست زیرا افراد مشخصی با بودجه های کلان برنامه ریزی می کنند و برای مخدوش کردن چهره اسلام ناب، همان چهره ای که امام از اسلام بعد از انقلاب نشان دادند فیلم می سازند و کاملا مشخص است که علیه جمهوری اسلامی از این ابزار بهره می گیرند و ده ها فیلم هم در همین راستا ساخته شده است و امروز براحتی می توان نام برد و گفت این تهیه کننده ها، کارگردان ها، موسسات جاسوسی، نهادها و این افراد در کنگره آمریکا و پارلمان انگلیس و ... مشخصا در این جربان فعالند.

بنابراین به آن اندازه که دشمنان ما برای انهدام انقلاب و اسلام تلاش می کنند و برنامه ریزی می کنند، متاسفانه ما در داخل کشور خیلی این مساله را جدی نگرفته ایم.

اگر هم امروز شاهد هستیم که فیلمسازهای ما فیلمهای خوبی می سازند اما می توانند تنها مخاطبان داخلی را جذب کنند. یعنی فقط در حالت انفعالی و دفاعی هستیم.

سراج24: آقای ابوطالب چاره کار کجاست؟ برای بهبود شرایط باید چه کنیم؟

 ببینید باید دست فیلمساز باز باشد و امکانات داشته باشند تا بتوانند برای پیشبرد انقلاب اسلامی فیلم بسازند. من نمی گویم فیلم خوب نداشته ایم اما نتوانسته ایم جریان سینمایی راه بیاندازیم. هرچند در کنار جشنواره فجر تلاش هایی صورت می گیرد که فیلمهای انقلاب اسلامی نمایش داده شود و در بسیاری از جشنواره های دانشجویی به فیلمهای با مضامین انقلاب جایزه داده می شود اما متاسفانه نتوانستیم جریان سینمای انقلاب را در دنیا صادر کنیم.

اخبار مرتبط

نقش نهادهای صنفی در ترویج سینمای انقلاب بررسی می شود

سهرابی: برای رسیدن به سینمای انقلاب باید انحصار را بشکنیم

سینمای ایران مدیومی بیگانه با سوژه‌های انقلاب اسلامی

0 نظر

ارسال نظر

capcha