آخرین وضعیت «بحران‌ سفید» در مازندران/ آب شرب تنکابن امروز وصل می‌شود

آخرین وضعیت «بحران‌ سفید» در مازندران/ آب شرب تنکابن امروز وصل می‌شود

به گزارش « سراج24»، جلسه ستاد مدیرت بحران غرب مازندران  شامگاه سه‌شنبه با حضور اعضای این ستاد در فرمانداری ویژه تنکابن با رویکرد ارائه عملکرد سه روزه و بیان نقاط ضعف و قوت،برگزار شد.

در این جلسه، مهدی ولی‌پور مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران، گفت: 126 تیم و 789 امدادگر در مناطق مورد نیاز، مستقر شدند و امدادرسانی با 54 خودروی کمک‌دار از استان‌های خراسان رضوی، البرز و تهران با حمایت یک‌ دستگاه بالگرد آغاز شد.

وی افزود: طی سه روز گذشته به 11 هزار و 908 نفر امدادرسانی شد که 65 نفر آن‌ها به مراکز درمانی انتقال داده شدند.

این مسئول همچنین از انجام یک‌هزار و 139 مورد عملیات پاکسازی منازل، توزیع 50 هزار قرص نان و 6 هزار و 500 بسته غذایی، 8 هزار و 400 قوطی کنسرو و 16 هزار بطری آب بین مردم در سه روز گذشته خبر داد.

عضو ستاد مدیریت بحران مازندران در ادامه گفت: برای راه‌اندازی نانوایی‌های تنکابن و عباس‌آباد، هشت موتور برق راه‌اندازی شد.

وی بیان داشت: از امروز در صورت امکان پرواز بالگرد، امدادرسانی به روستاها آغاز می‌شود.

* امکانات منطقه ضعیف است

در ادامه، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: با توجه به شرایط جوی، امکانات منطقه ضعیف است و با وجود این بحران‌ها مردم دچار مشکل می‌شوند.

داود کشاورزیان، بیان داشت: در ارتفاعات چنین میزان بارشی نداشتیم، امکانات راهداری با توجه به عمر متوسط 24 سال نیازمند تجهیز و نوسازی است، برای حل بحران نیاز به تجهیزات بیشتر و بهتری است.

وی افزود: اولویت‌بندی‌ها بر این اساس بود تا مسیرهای اصلی بازگشایی شوند، پس از آغاز عملیات، ادامه بارش موجب شد تا به کرّات مسیرهای باز شده مسدود شوند.

این مسئول، تصریح کرد: باریک‌ بودن مسیرهای بازگشایی‌شده باعث شد تا در هر توقفِ خودروهای عبوری و یا بروز مشکل برای آن‌ها، با ترافیک و توقف کمک‌رسانی مواجه باشیم که این معضل هم زمان زیادی را از ما و راهداران گرفت.

* آب شرب تنکابن امروز وصل می‌شود

در این جلسه، مدیرعامل آبفای شهری استان مازندران نیز گفت: در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل ما بحث آب شرب«شیرود» است زیرا در آنجا مشکل راه دسترسی داریم، با این وجود سه تانکر آب مورد نیاز را به مردم شیرود رساندیم.

ذبیح‌الله ذاکری، بیان داشت: در نور و رویان مشکلی برای آب شرب شهری نداریم، در نوشهر و چالوس هم مشکل خاصی نیست، به غیر از برخی نقاط این دو شهر که در ارتفاع قرار دارند با افت فشار آب مواجه هستیم.

مدیر آبفای شهری مازندران در ادامه گفت: در کلارآباد، سلمان‌شهر و عباس‌آباد، آب آشامیدنی تازه وارد مدار شد و چون مردم در حال ذخیره‌سازی آب هستند، افت فشار آب داریم.

وی با اشاره به افت فشار آب در تنکابن، اظهار داشت: لوله‌ها و شبکه آب این شهرستان در حال هواگیری هستند، تا فردا به‌طور کامل آب این شهر وصل می‌شود.

ذاکری در ادامه، گفت: در کتالم و سادات‌شهر هم 95 درصد مشکلات آب حل شده و پنج درصد افت فشار، به‌دلیل هواگیری شبکه است.

وی درباره یخ‌زدگی خطوط لوله‌ها و کنتورهای آب شهری گفت: در صورتی‌که هواگیری قبل از یخ‌زدگی به اتمام نرسد، موجب ترکیدن خطوط می‌شود.

ذاکری افزود: برای پیشگیری از وقوع مجدد قطعی آب باید تمام چاه‌ها دیزل ژنراتور داشته باشند.

وی بیان داشت: نیازمند تامین تعداد بیش‌تری ژنراتور هستیم.

*  29 روستا مشکل آب آشامیدنی دارند

مدیرعامل آبفار مازندران هم در این جلسه گفت: در حال حاضر  از 145 روستای گرفتار در برف غرب استان، 29 روستا مشکل آب شرب دارند.

مجید عبدالهی تصریح کرد: این 29 روستا به‌دلیل قطع برق، دچار چنین مشکلی شدند.

این مسئول، اظهار داشت: با بازگشایی مسیرهای دسترسی و اتصال شبکه‌های برق، مشکل آب شرب حل می‌شود.

وی در پایان گفت: تمام تلاش خود را برای رفع سریع‌تر مشکل آب که نیاز اساسی و اولیه مردم است، به کار می‌گیریم./فارس

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha