«سراج24» بررسی می کند:

چه کسی پوست خربزه توزیع سبد کالا را زیر پای روحانی انداخت؟/پشت پرده توزیع خفت بار سبد کالا بین مردم کیست؟

چه کسی پوست خربزه توزیع سبد کالا را زیر پای روحانی انداخت؟/پشت پرده توزیع خفت بار سبد کالا بین مردم کیست؟

ارائه سبد کالا از سوی دولت به مردم که با انتقادات شدیدی نسبت به تخصیص آن به بخشی از اقشار و نحوه توزیع آن، روبرو شده است در حالی موضوع روز رسانه ها و کارشناسان است که بررسی دقیق تر آن نشان می دهد که ماجرا چیز دیگر است.

به گزارش سراج24 برای بررسی دقیق تر این موضوع در ابتدا می بایست نقبی به گذشته زد،گذشته چندان دورنه، همین هفته های آغاز به دولت یازدهم.

رئیس جمهور در اظهارات خود مدعی خالی بودن خزانه شده بود و از وجود بحران سخن به میان آورده بود و در عین حال تصریح کرده بود که با تدبیر این مشکلات حل خواهد شد.

گرچه در آن ایام حل پرونده هسته ای ایران و بازگشت مقدار کمی از دارایی های بلوک شده ایران برای تحول اقتصادی مطرح شد اما کارشناسان خوب می دانند، دارایی های آزاد شده آنقدر نیست که برای، حل آن چیزی را که بحران اقتصادی نامیده شود، بر دوشش نهاد.

مساله خزانه خالی در شرایط تحریم ها که آگاهانه یا ناآگاهانه به پالس برای تحریم کنندگان شبیه بود یک مساله بود و این که واقعا با این شرایط بتوان سبد کالا را همزمان با واریز یارانه ها ادامه داد مساله دیگر.یعنی یا قرار است یک قهرمان نمایی صورت گیرد و یا این که اصولا خزانه خالی نبوده.

این ها همه یک سوی ماجرا بود اما مساله زمانی جدی تر می شود که کابینه ای که صفت تدبیر دارد در بحث ارائه سبد کالا به بدترین شکل ممکن عمل می کند، بخش عمده ای از کارگران، بازنشستگان در لیست سبد کالا نیستند و متمولین مستحق دریافت.از جانب دیگر نحوه توزیع مردم را به صف می کشد و دوربین ها را روانه فروشگاه ها تا تصویری شکل بگیرد که چقدر مردم تحت فشارند.تصویری شکل می گیرد که همانند سازی با دهه 60 و ایام جنگ است.ایامی که تحریم ها و فشارهای اقتصادی مردم را ساعت ها در صف نگاه می داشت، اما امروز نه دهه 60 است و نه انبارهای کشور خالی از کالاهای اساسی پس ماجرا چیست؟

باید عمق ماجرا را در نگاه کسانی دانست که تنها حامی این شیوه بوده اند.باید مشخص شود در حالی که بسیاری از با تدبیران مخالف توزیع اینچنینی بودند چه کسی یک تنه مقابل همه ایستاد و این روش را یگانه روش خواند؟کسانی که انقدر امنیت خوانده و امنیتی بوده اند و آنقدر آسیب های اجتماعی را از حفظند که می توانستند براحتی تبعات این تصمیم را درک کنند اما چرا اینگونه نکردند؟کسی که دنبال شنیدن صدای اعتراضات دانشجویی از مجامع کارگری است باید پاسخگوی این اقدام ضد امنیت ملی خود باشد. چه اینکه بعد از این ظاهرا باید با وجود این افراد شاهد پیوند خوردن طبقه فرودست با طبقه متوسط و میانی برای یکپارچه شدن و بروز اغتشاشات برای نان باشیم!

آیا می بایست تصویری از شرایط بد مردم به تصویر کشیده می شد آیا باید صدای اعتراض اجتماعی در لایه های ضعیف به آسمان می رفت؟آیا باید تصویری از بحران اقتصادی مخابره می شد؟

شاید تعبیر دیروز روزنامه جمهوری اسلامی بیراهه نبود که آقای روحانی، پست خربزه ای زیر پای شما گذاشته شد!

همان ها که موسوی را در توهم پیروزی شب اول انتخابات به بیراهه بردند امروز روحانی را به زمین خواهند زد.

اخبار مرتبط

دولت نحوه توزیع سبد کالا را اصلاح کند

توهین‌های دولت به مردم/ دولت مردم را خشونت‌طلب و قانون‌گریز می‌بیند/جایگاه مجلس در کابینه اعتدال!

عدالت احمدی نژاد یا مساوات روحانی کدام دیدگاه به دنبال اصلاح سیاست های جمعیتی است

1 نظر

1392/11/17 - 04:10

آفرین تحلیل خوبی بود. امیدوارم مسئولین به خود بیایند.

غلامعلی حسینی بهجانی

ارسال نظر

capcha