واکاوی روابط پنهان عربستان با امیر جبهه النصره

 واکاوی روابط پنهان عربستان با امیر جبهه النصره

به گزارش « سراج24»، در این مقاله آمده است: "سلطان بن عیسی العطوی" به سرعت توانست مدارج پیشرفت را طی کرده، به جایگاه بالایی در جبهه النصره دست پیدا کند و در کنار "ابو حسن الکویتی" و "ترکی الاشعری" که مدتها پیش در ریف حماه کشته شد، به یکی از برجسته ترین امرای شرعی جبهه النصره تبدیل شود.

این در حالی است که اطلاعات موجود، ثابت می کند العطوی، اواسط سال 2013 به سوریه رسیده، و وقت کافی برای پیمودن پله های ترقی در این جبهه را نداشته است.

العطوی برای به دست آوردن این پست، به داشتن پیش زمینه های مذهبی نیازمند بود، اما او تنها چیزی که داشت، عضویت در یک انجمن ادبی بود و گرایش های ادبی بر گرایش های شرعی او غلبه داشت.

در هر صورت، وی پس از جنگ اخیر عناصر مسلح ضد داعش در شمال سوریه توانست به پست امیر شرعی در جبهه النصره برسد و به یکی از برجسته ترین امرای شرعی و فعال ترینِ آن ها تبدیل شود.

بررسی پیشینه فعالیت های سلطان بن عیسی العطوی، ثابت می کند که وی، عضو هیئت امر به معروف و نهی از منکر تبوک در عربستان بوده است. وی نماینده فهد بن سلطان بن عبدالعزیز، امیر منطقه تبوک به شمار می رفت و به همین دلیل اوامر او را مو به مو اجرا می کرد.

کسانی که العطوی را می شناسند، هر زمان که به یاد او می افتند، بی درنگ رابطه اش با فهد را به یاد می آورند. وی در هیئت امر به معروف و نهی از منکر به تنها چیزی که نمی اندیشید، پشتیبانی از فقیران و ضعیفان و اجرای آموزه ها و تعالیم و احکام اسلام بود و تنها هدفش، خرسند نگه داشتن فهد بود.

"عبدالله الوهیط" فعال عربستانی، که از نقش العطوی در جنگ گروه های مسلح ضد یکدیگر ناخشنود بود بر این باور است که این اقدام، آتش فتنه را شدیدتر می کند. وی در صفحه شخصی خود در توییتر درباره العطوی نوشت: سلطان العطوی در هیئت امر به معروف و نهی از منکر تبوک بود ودستورات فهد بن سلطان را اجرا می کرد و سرور خود، شاهزاده نایف وزیر کشور متوفی عربستان را می ستود و این، حاکی از رابطه سرکردگان جبهه النصره با برخی حاکمان سعودی است و نشان می دهد که برخی از امرای جبهه النصره مانند العطوی، به واسطه همین ارتباط، به امیران عربستانی خود گزارش می دهند.

اما داستان تمجید العطوی از نایف بن عبدالعزیز شاهزاده متوفی عربستانی، آن گونه که الوهیط می گوید، مربوط به مقاله ای است که عطوی اواسط سال 2012 تحت عنوان "دیکتاتوری لیبرالیسم" نوشت و در آن به دنبال جلب محبت شاهزاده نایف برآمد. او در این مقاله، به ستایش از شاهزاده نایف پرداخت و مدعی ایستادگی نایف در برابر رسانه های لیبرال شد و نوشت: "خداوند امیر نایف را رحمت کند زیرا به روزنامه مشهوری گفت شما دارای گرایش های عجیبی هستید. همین مساله سبب شد که مقوله آن روزنامه، در میان لیبرال های عربستانی مقبولیت نیابد و در کام نظریه پردازان، تلخ بماند، تاجایی که گاه ناچار به تاویل و تفسیرهایی دیگر از آن گفته برآمدند."

همه این مسائل، سبب به وجود آمدن علامت سئوال های متعددی در ذهن می شوند، مبنی بر این که سلطان بن عیسی العطوی که بود و ماجرای رسیدن او به خاک سوریه چیست و چطور زمینه جهش سریع وی در دستیابی به امارت شرعی جبهه النصره فراهم شد، به ویژه اینکه وی، فریادگر ادبیات جبهه النصره و تکفیر کنندۀ طاغوت ها و در رأس آنان آل سعود بود، پس چگونه العطوی توانست علیرغم رابطه با فهد بن سلطان و مدح او و نایف شاهزاده سعودی، امیر جبهه النصره شود؟
این سئوالها بدون پاسخ می ماند تا زمانی که رابطه عربستان و برخی گروهک های جهادی که مانند قارچ از سوریه سربرآورده اند؛ روشن شود./العالم

اخبار مرتبط

سرکرده النصره با لباس زنانه به دام افتاد + عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha