اخبار ویژه روزنامه کیهان

راز تقلای انتخاباتی زودهنگام اصلاح‌طلبان از زبان عضو بنیاد باران

راز تقلای انتخاباتی زودهنگام اصلاح‌طلبان از زبان عضو بنیاد باران

به گزارش گروه وبگردی « سراج24»،‌روزنامه کیهان امروز چهارشنبه 09/11/92  در ستون اخبار ویژه خود نوشت:

* نه به آن تحریم انتخابات نه به این دستپاچگی بی‌هنگام

عضو بنیاد باران و مشاور انتخاباتی محمدرضا عارف، راز دستپاچگی اصلاح‌طلبان و تقلای انتخاباتی زودهنگام این طیف را فاش کرد. حسن رسولی در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر، سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف بود. او اخیرا مصاحبه‌ای با روزنامه خبر درباره انتخابات مجلس دهم انجام داده و زمان این انتخابات را یک سال جلو کشیده است!انتخابات مجلس نهم 12 اسفند 1390 برگزار گردید و این مجلس، هفتم خرداد 1391 دایر گردید و بنابراین طبق قانون تا هفت خرداد 1395 فعالیت خواهد کرد. اما عضو بنیاد به ظاهر غیرسیاسی باران می‌گوید: حدودا 16 ماه دیگر تا افتتاح مجلس دهم باقی است. بر اساس قانون اساسی 7 خرداد 95 دوره قانونی مجلس نهم تمام می‌شود و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد. از این 16 ماه چنانچه 6 ماهش را کسر کنیم که در آن متولیان، مجریان و ناظران انتخابات درگیر فراهم‌سازی مقدمات انتخابات هستند، عملا تا جدی شدن امر انتخابات در کشور 10 ماه باقی است.(!)

او همچنین پیش‌بینی کرد که اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان با یکدیگر ائتلاف کنند.به نظر می‌رسد با این اظهارات شتابزده، علت هول شدن اصلاح‌طلبان و زین کردن رسانه‌های وابسته برای انتخابات مجلس دهم- آن هم بیش از 2 سال زودتر از موعد مقرر- را بهتر بتوان درک کرد. این رسانه‌ها، با ربط و بی ربط می‌کوشند نوع مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی، هنری و ... را به انتخابات مجلس مربوط کنند.احتمالا علت دیگر این دستپاچگی، خبط استراتژیک افراطیون جبهه اصلاحات در تحریم انتخابات مجلس نهم (اسفند 90) می باشد که دست بر قضا باعث شد رکورد مشارکت 63 درصدی به عنوان یکی از رکوردهای بالای مشارکت در 9 دوره انتخابات مجلس رقم بخورد.یادآور می‌شود رسانه‌های اصلاح‌طلب در انتخابات امسال، محمدرضا عارف را به خاطر نامزد شدن، به عنوان اصلاح‌طلب بدلی و قلابی و مامور نهادهای امنیتی توصیف کردند.

 

* دنیس‌راس: ایران از استقلال خود کوتاه نمی‌آید

مشاور پیشین باراک اوباما با فهرست کردن توقعات متعدد آمریکا از ایران پیش‌بینی کرد توافق هسته‌ای جامع منعقد نخواهد شد.دنیس‌راس که اکنون در اندیشکده سیاست خاور نزدیک واشنگتن حضور دارد، در مجله فارین‌پالیسی به بررسی کش و قوس هسته‌ای و شروع اجرای توافق ژنو پرداخت. او می‌نویسد: بالاخره اجرای دوره 6 ماهه توافق ژنو میان 5+1 و ایران آغاز شده اما هیچ کس به این مسئله خوش‌بین نیست. باراک اوباما احتمال منتهی شدن توافق موقت فعلی به توافق جامع را کمتر از 50 درصد پیش‌بینی کرد و عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران می‌گوید این تخمین، رقم بالایی است.راس تصریح می‌کند: شاید در حرف، به عقب برگرداندن برنامه هسته‌ای ایران شدنی باشد. با این حال با توجه به بی‌اعتمادی ریشه‌دار، آنچه در حرف شدنی به نظر می‌رسد، در عمل آسان به نظر نمی‌رسد.

وی آنگاه با طرح ادعاهای فاقد سند مبنی بر اینکه «ایران به سؤالات درباره ابعاد احتمالی نظام برنامه هسته‌ای خود پاسخ نگفته» و «با 20 هزار سانتریفیوژ می‌توان اورانیوم لازم برای 6 بمب اتمی را تولید کرد»، می‌نویسد: در شرایطی که ایران زیرساخت‌های هسته‌ای‌اش را جزئی از غرور و استقلال خود می‌داند و خواسته آمریکا مستلزم نادیده گرفتن این مسائل است، می‌توان تصور کرد که ایران در مقابل به عقب بازگرداندن برنامه هسته‌ای‌اش مقاومت خواهد کرد. در مقابل واشنگتن حاضر نیست ایران را به عنوان کشوری در آستانه هسته‌ای شدن بپذیرد.

در ادامه تحلیل فارین‌پالیسی آمده است: «اوباما به صراحت گفته است ایران نمی‌تواند تأسیسات غنی‌سازی فردو و یا رآکتور آب سنگین را داشته باشد و علاوه بر این، باید تعداد سانتریفیوژهایش را کاهش دهد. من در زمره کسانی هستم که معتقدند آمریکا می‌تواند برنامه غنی‌سازی محدود ایران را بپذیرد، اما به نظر من تعداد سانتریفیوژها باید اندک باشد، قطعاً کمتر از 10 درصد ] 2 هزار دستگاه[ تعداد کنونی آن‌ها- که قریب به 20 هزار دستگاه است. افزون بر این، این تعداد نمی‌تواند شامل سانتریفیوژهای نسل بعدی که ایران هم اکنون در حال ساختشان است، باشد.راس در پایان تصریح می‌کند: در حقیقت اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران، روحانی رئیس جمهوری و جواد ظریف وزیر خارجه وی حاوی کوچکترین نشانه‌ای نیست که گویای اعتقاد آن‌ها به لزوم تقلیل برنامه هسته‌ای‌شان در راستای این محورها باشد.

 

* حتی در رؤیا نمی‌گنجید که ایران مانند امروز قدرتمند شود

«از قرن‌ها پیش هرگز میراث‌داران تاریخ ایران در رؤیاهایشان هم نمی‌گنجید که محور قدرت در منطقه باشند».هفته‌نامه فرانسوی نوول ابزرواتور در تبیین مطلب فوق نوشت: ایران از همان آغاز انقلاب اسلامی آرزو داشت یک دیپلماسی منطقه‌ای برای خود در محدوده میان آسیای مرکزی، افغانستان و پاکستان، خاورمیانه و قاره آفریقا تعریف کند.آنتوان اسفر نویسنده این تحلیل می‌افزاید: در جنگ میان عراق و ایران در سال‌های 1980-88  تنها کشور عربی که از ایران پشتیبانی کرد سوریه بود که حکومتش را علوی‌ها- یعنی یکی از شعبه‌های مذهب شیعه- اداره می‌کردند. از درون این جنگ، ایران نه تنها بعنوان یک قدرت منطقه‌ای بیرون آمد، بلکه خود را به مثابه واتیکان شیعیان نمایان ساخت.

نویسنده آنگاه به حادثه یازده سپتامبر و ظهور القاعده می‌پردازد که باعث ایجاد یک ائتلاف جهانی علیه تروریسم شد و به مداخله نظامی در عراق انجامید. وی می‌نویسد: این حوادث یک هدیه غیرقابل انتظار برای ایران بود که باعث شد همه قدرت در عراق به شیعیان تفویض گردد و همچنین شاهراهی در مقابل ایران گشود که یک مسیر طولانی از بغداد تا دمشق را پوشش می‌داد و در لبنان بویژه تا مرزهای جنوبی این کشور، یعنی تا قلب استحکامات حزب‌الله ادامه می‌یافت.

نوول ابزرواتور خاطرنشان کرد: «لااقل از قرن‌ها پیش تاکنون، هرگز میراث‌داران تاریخ ایران حتی در رویاهایشان نمی‌گنجید که مذهب شیعه، چنین محور مقتدر ژئوپولیتیکی در منطقه ایجاد کند، بطوری که امپراطوری پارس به یک قدرت مدیترانه‌ای تبدیل گردد. این پیروزی نتیجه رفتارهای آمریکا و متحدان غربی‌اش در عراق است. با اتکا به این تصویر حالا بیشتر می‌توان فهمید که چرا ایران بی‌قید و شرط از حکومت سوریه دفاع می‌کند و نمی‌خواهد اجازه دهد که یکی از پایه‌های اصلی قدرتش در خاورمیانه فرو ریزد».

 

* پیشرفت‌های ایران غیرقابل انکار و غبطه‌برانگیز است


عضو هیئت مدیره شبکه الجزیره می‌گوید پیشرفت‌های ایران غیرقابل انکار و غبطه‌برانگیز است.فیصل القاسم متولد سوریه و دارای تابعیت انگلیس، پیش از این همکار شبکه‌های بی‌بی‌سی و ام‌بی‌سی بوده و هم اکنون در میان هیئت مدیره شبکه الجزیره قرار دارد. وی ضمن مقاله‌ای نوشت: نمی‌توان انکار کرد که ایران، برعکس بسیاری از کشورهای عربی، از چند دهه پیش در تلاش است تا خود را، نه فقط در زمینه نیروی انسانی که دارای وزنی در منطقه است، بلکه به عنوان یک قدرت نظامی، اقتصادی و علمی ثابت کند.وی می‌افزاید: هیچ انسان عاقلی نمی‌تواند برای این عزم و اراده ایرانی احترام قائل نشود. شیوه کار آنها مانند قالیبافان توانمند ایرانی است که برای بافتن قالیچه‌های بسیار زیبا و ظریف، دست از تلاش نمی‌کشند، حتی اگر سال‌ها وقت صرف آن شود. عرب‌ها اما، برعکس ایرانی‌ها، کم‌نفس‌اند و از لحاظ جدیت و ثبات و پایداری توان رقابت با آنها را ندارند. القاسم می‌نویسد: باید به مبارزه ایران با غرب برای دستیابی به انرژی اتمی غبطه خورد. آنها بالاخره توانستند خود را به عنوان یک قدرت هسته‌ای به دنیا معرفی کنند و به یمن سیاست‌های بلندپروازانه که از نگاه کسی پنهان نیست، توانسته‌اند در سراسر منطقه نفوذ داشته باشند. به منطقه هم قانع نیستند و پا به آفریقا و آمریکای جنوبی گذاشته‌اند.

اخبار مرتبط

اعتراض همسر شهید محمد منتظری به وارونه‌نمایی روزنامه زنجیره‌ای

صادق زیباکلام می‌گوید مادر متدینش نگران عاقبت به خیری اوست

دُم فتنه‌گران و تروریست‌ها دوباره به هم گره خورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha