درباره معرفی پزشکان دانه‌درشت زیرمیزی بگیر

زیرمیزی پزشکان؛ رنج بی پایان بیماران

زیرمیزی پزشکان؛ رنج بی پایان بیماران

به گزارش « سراج24» «در حالی که عزیزترین شخص زندگی ات روی تخت بیمارستان افتاده و دنیا برایت تیره و تار شده، روانه اتاق پزشک جراح می شوی، دلت می خواهد هر چه سریعتر بهبودی عزیزت را ببینی تا زندگی خود و خانواده ات عادی شود. اما خواسته و انتظار نابجای پزشک چون پتکی بر سرت فرو می آید. دکتر متخصص آن هم در بیمارستان دولتی... نه تنها شرایط تو را درک نمی کند، نه تنها انسانیت به خرج نمی دهد و مرهم درد نیست بلکه نمک بر زخم می پاشد. از خواسته خود مبنی بر دریافت مبلغی کلان صحبت می کند که تا فلان مبلغ را به حساب نریزی، خبری از جراحی شدن بیمار نیست! تو را در تنگنا قرار می دهد که بر سر جان عزیزت معامله کنی و این جاست که باید شاهد و نظاره گر پرپر شدن بیمارت باشی... و تو می مانی و فریاد این درد؛ آیا در جامعه فریادرسی است؟»

 

* پزشکان زیر میزی بگیر

یکی از مهم ترین معضلات حوزه درمان کشور، پدیده غیر اخلاقی و غیر قانونی زیر میزی است که مبالغی اضافه بر هزینه های قانونی، توسط برخی پزشکان از بیمار گرفته می شود. پزشکان دانه درشتی که با دریافت‌های کلان از بیماران، الگویی برای دیگر پزشکان شده اند و به دلیل توانایی در تخصص پزشکی، به خود اجازه می‌دهند بدون هیچ ابایی مبالغی چند ده میلیونی از بیماران دریافت کنند.

این افراد با شیوه‌های مختلفی از جمله داشتن حساب بانکی متعلق به شخصی دیگر، خواهان این مبالغ هستند با چنان ظرافتی اقدام به دریافت زیرمیزی می‌کنند که به سختی می‌توان تخلفات را شناسایی و این افراد را متهم به اقدامات غیرقانونی کرد. از سوی دیگر بیمارانی که ناچار به پرداخت این مبالغ هستند از اعتراض و علنی کردن پرداخت زیرمیزی امتناع می‌کنند زیرا معتقدند اگر دوباره گذارشان به این پزشک بیفتد از ارایه خدمات مطلوب بی‌بهره مانده و همین ترس باعث فرار از اعلام اسامی پزشک مربوطه از سوی بیمار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، گرفتن زیرمیزی درحالی بین تعدادی از پزشکان مجرب اتفاق افتاده که این گمان در اذهان شکل می‌گیرد که شاید روسای بیمارستان‌ها نیز با این پزشکان جیب یکسانی دارند و به قول معروف شاید دستشان با پزشکان در یک کاسه باشد.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، معتقد است بیشترین تخلف در عرصه جراحی، به ویژه جراحان مغز و اعصاب، قلب و عروق، ارتوپدی و گوش و حلق و بینی مشاهده می‌شود. این در حالی است که مراد هاشم‌زهی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در این ارتباط عنوان می کند قرار است روز سه‌شنبه( 8 بهمن ماه) دکتر هاشمی با حضور در کمیسیون بهداشت مجلس علاوه بر پاسخگویی به سوالات نمایندگان گزارشی در خصوص پدیده شوم زیرمیزی ارایه کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور می شود‌ «این اولین‌باری نیست که وزیر بهداشت با حضور در کمیسیون گزارشی از دریافت‌های زیرمیزی پزشکان ارایه می‌دهد بلکه در گذشته نیز وی جلسات محرمانه‌ای با اعضای این کمیسیون در خصوص دریافت‌های خارج از عرف برخی پزشکان داشته است.»

 

* مراجع تقلید چه می گویند؟

پدیده غیرقانونی زیر میزی پزشکان در حالی در جامعه رواج یافته که مراجع بر غیر شرعی بودن این امر نیز اجماع دارند. این مراجع در پاسخ به این سوال که پزشکان از بیمارانى که مى‌خواهند عمل کنند مبلغى پول به عنوان حق الزحمه ی عمل جراحى ـ که به زیرمیزى مشهور شده ـ می گیرند، حال می خواستم بدانم این پول چه حکمى دارد؟ حلال است یا حرام است؟ این حکم را داده اند:

 

دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای:

پزشک اگر کارمند دولت در بیمارستان باشد که حقوق خود را از صندوق دولت دریافت مى‌کند و یا عمل جراحى را بر اساس دریافت اجرت عمل از شرکت بیمه دریافت مى‌نماید، حق مطالبه مبلغ اضافى از بیمار را ندارد.

 

دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

در مورد هرگونه هدیه و پاداش، در صورتى که حقّى را باطل یا باطلى را حق کند، یا نوبت کسى ضایع شود جایز نیست. در غیر این صورت اگر با رضایت دهنده پول باشد اشکالى ندارد. و چنانچه مجبور باشد براى گرفتن حقّ خود چیزى بپردازد، براى دهنده جایز است، ولى براى گیرنده جایز نیست.

 

دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:

اگر پزشکی متعهد شده که با مقررات خاص بیمارستان عمل کند، گرفتن زیر میزی جایز نیست و اما اگر بصورت آزاد معالجه می کند با رضایت طرفین مانعی ندارد.

 

پاسخ حضرت آیت الله هادوی تهرانی:

اگر مخالف قانون نباشد، اشکالی ندارد و الّا بر طبق قانون باید عمل شود.

 

* این داستان شوم کی به پایان می رسد؟

این در حالی است که مدت زمانی زیادی است بحث زیرمیزی پزشکان و درآمدهای میلیونی آنها مطرح شده و این موضوع مانند آتش زیرخاکستر است و هر از گاهی شعله‌ور شده و دوباره فرو می‌نشیند. این بار نیز باید به انتظار نشست و دید که آیا این مشکل بعد از مدتی به فراموشی سپرده می شود یا اینکه اقدامی جدی برای کاهش این پدیده شوم از سوی دستگاه های ذیربط صورت خواهد گرفت./الف

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha