فیلم فجر در هر دوره میزبان چند فیلم بوده است؟

وقتی ضرغامی رکورد همه ادوار جشنواره فیلم فجر را جابجا کرد

وقتی ضرغامی رکورد همه ادوار جشنواره فیلم فجر را جابجا کرد

به گزارش « سراج24» 32 سال از برگزاری اولین جشنواره فجر می‌گذرد. جشنواره‌ای که در دوره اول آن بخش مسابقه وجود نداشت و در این ‌دوره تنها 4 فیلم ایرانی در بخشی با نام حرفه‌ای‌ها پذیرفته شدند. جشنواره‌ای سینمایی‌ که همواره ملی بودن یا بین‌المللی بودن آن در کنار عدم توازن در تعداد فیلم‌های بخش مسابقه همواره سوال برانگیز بوده است. به گونه‌ای که در دوره 9 شاهد رقابت تنها 12 فیلم در بخش مسابقه ایران بود و جشنواره چهاردهم نیز با رقابت 41 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران از حیث کمترین و بیشترین تعداد فیلم(منهای دوره اول که رقابتی نبود) رکورددار باشند.

نکته قابل تامل در خصوص تعداد‌ فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران این است که در 6 دوره تعداد آثار این بخش بیش از 30 فیلم بوده است به طوریکه جشنواره یازدهم با 33 فیلم، جشنواره سیزدهم با 33 فیلم،جشنواره چهاردهم با 41 فیلم، جشنواره بیست‌ودوم با 31 فیلم، جشنواره بیست‌ونهم با 33 فیلم و جشنواره سی‌ام با 32 فیلم در این زمینه رکورددار هستند و البته در سایر دوره‌ها نیز هیچگاه به تعداد مشخصی و فرمولی ثابت برای تعداد فیلم‌ها نرسیده‌ایم.

امسال هم تا به امروز 29 فیلم وارد بخش مسابقه سینمای ایران شده‌اند که البته هنوز هم صحبت‌هایی مبنی بر اضافه شدن فیلم‌هایی چون معراجی‌ها ،دلتنگی‌های عاشقانه و چند فیلم دیگر به این بخش نیز وجود دارد. بنابراین فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره این دوره، احتمالا عدد 30 را هم رد خواهد‌کرد.

دوره اول

سال 1361- دبیر: حسین وخشوری(مدیرکل تحقیقات و روابط سینمایی وزارت ارشاد اسلامی)

در این دوره هیچ فیلمی به عنوان فیلم حرفه‌ای حضور نداشت و در بخش فیلم‌های بلند 23 فیلم ایرانی و خارجی حضور داشتند که از جمله فیلم‌های ایرانی می‌توان به اشباح (رضا میرلوحی)، حاجی واشنگتن (علی حاتمی)، خط قرمز (مسعود کیمیایی)، سفیر (فریبرز صالح) و مرگ یزدگرد (بهرام بیضایی) اشاره کرد.

 

دوره دوم - 14 فیلم

سال 1362 - دبیر: کارها به صورت گروهی انجام شده است.

در این دوره جشنواره فیلم فجر میزبان 24 فیلم در بخش مسابقه فیلم‌های بلند بود که عبارتند از :

1- آوای غیب (سعید حاجی میری)

2- استعاذه (محسن مخملباف)

3- بازجویی یک جنایت (محمدعلی سجادی)

4- بازرس ویژه (منصور تهرانی)

5-پرونده (مهدی صباغ‌زاده)

6- پیک جنگل (حسن هدایت)

7-تفنگدار _جمشید حیدری)

8-توبه نصوح (محسن مخملباف)

9-جایزه (علیرضا داودنژاد)

10- حصار (حسن محمدزاده)

11-خانه عنکبوت (علیرضا داودنژاد)

12- دادشاه (حبیب کاوش)

13-دو چشم بی سو (محسن مخملباف)

14-دیار عاشقان (حسن کاربخش)

15- رهایی (رسول صدرعاملی)

16- زخمه (خسرو ملکان)

17- شیلات (رضا میرلوحی)

18-عبور از میدان مین (جواد طاهری)

19- قرنطینه (مسعود اسدالهی)

20- کیلومتر 5 (حجت‌اله سیفی)

21-گفت به زیر سلطه من آیید (داریوش ارجمند)

22- مرگ سفید (حسین زندباف)

23-نقطه ضعف (محمدرضا اعلامی)

24-هیولای درون (خسرو سینایی)

 

دوره 3- 20 فیلم

سال 1362- دبیر: سید محمد بهشتی(مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)

در دوره سوم جشنواره فیلم فجر در بخش مسابقه ایران میزبان 20 فیلم بود:

1- پایگاه جهنمی(اکبر صادقی)

2- پرچمدار (شهریار بحرانی)

3- پیراک (کوپال مشکوه)

4- پیشتازان فتح (ناصر مهدی‌پور)

5- تاتوره (کیومرث پوراحمد)

6- دوله تو (رحیم رحیمی‌پور)

7- ریشه در خون (سیروس الوند)

8- راه دوم (حمید رخشانی)

9- سردار جنگل (امیر قویدل)

10- سناتور (مهدی صباغ‌زاده)

11- همه فرزندان من(زاون قوکاسیان)

12- فرار (جمشید حیدری)

13- کمال‌الملک (علی حاتمی)

14- گل های داودی (رسول صدرعاملی)

15- مادر (فتحلی اویسی)

16- مترسک (حسن محمدزاده)

17- مردی که زیاد می‌دانست (یداله صمدی)

18- میرزا کوچک‌خان (امیر قویدل)

19- میلاد (ابوالفضل جلیلی)

20- یاد (عباس شیخ بابایی)

 

دوره 4 - 22 فیلم

سال 1364- دبیر: سید محمد بهشتی(مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)

در این دوره از جشنواره 22 فیلم در بخش مسابقه حضور داشتند:

1- آتش در زمستان (حسن هدایت)

2- آنسوی مه (منوچهر عسگری نسب)

3- آوار (سیروس الوند)

4- اتوبوس (یدالله صمدی)

5- اولی‌ها (عباس کیارستمی)

6- بایکوت (محسن مخملباف)

7- بلمی به سوی ساحل (رسول ملاقلی‌پور)

8- بهار (ابوالفضل جلیلی)

9- پدر بزرگ (مجید قاری‌زاده)

10- تشریفات (مهدی فخیم‌زاده)

11- تنوره دیو (کیانوش عیاری)

12- توهم (سعید حاجی میری)

13- جاده های سرد (مسعود جعفری جوزانی)

14- جستجو در شهر (حجت‌اله سیفی)

15- خط پایان (محمدعلی طالبی)

16- زنگ‌ها (محمدرضا هنرمند)

17- زیر باران (سیف‌الله داد)

18- کفش‌های میرزا نوروز (محمد متوسلانی)

19- گمشده (مهدی صباغ‌زاده)

20- مادیان (علی ژکان)

21- مداربسته (رحمان رضایی)

22- مدرک جرم (منوچهر حقانی‌پرست)

در این دوره 24 فیلم نیز در بخش فیلم‌های کوتاه به نمایش در آمد.

 

دوره 5- 23 فیلم

سال 1365- دبیر: سید محمد بهشتی(مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)

23 فیلم بلند حاضر در جشنواره پنجم عبارتند از:

1- اتاق یک (رحیم رحیمی‌پور)

2- اجاره‌نشین‌ها (داریوش مهرجویی)

3- بی‌بی چلچله (کیومرث پوراحمد)

4- پرواز در شب (رسول ملاقی‌پور)

5- ترنج (محمدرضا اعلامی)

6- تصویر آخر (مهدی صباغ‌زاده)

7- تیرباران (علی‌اصغر شادروان) خارج از مسابقه

8- حریم مهرورزی (ناصر غلامرضایی)

9- خانه دوست کجاست؟ (عباس کیارستمی)

10- دزد و نویسنده (کاظم معصومی)

11- دستفروش (محسن مخملباف ) خارج از مسابقه

12- دست‌نوشته‌ها (مهرزاد مینویی)

13- رابطه (پوران درخشنده)

14- روزهای انتظار (اصغر هاشمی)

15- شبح کژدم (کیانوش عیاری)

16- شیر سنگی (مسعود جعفری جوزانی)

17- طلسم (داریوش فرهنگ)

18- کلید (ابراهیم فروزش)

19- گذرگاه (شهریار بحرانی) خارج از مسابقه

20- گزارش یک قتل (محمدعلی نجفی)

21- میهمانی خصوصی (حسن هدایت)

22- ناخدا خورشید (ناصر تقوایی)

23- هویت (ابراهیم حاتمی‌کیا)

در این دوره 20 فیلم در بخش فیلم‌های کوتاه به نمایش در آمدند.

 

دوره 6- 27 فیلم

سال 1366- دبیر: سید محمد بهشتی(مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)

در این دوره 27 در بخش مسابقه فیلم‌های بلند به نمایش در آمدند:

1- آنسوی آتش (کیانوش عیاری)

2- ایستگاه (یداله صمدی)

3- بحران (علی‌اصغر شادروان) خارج از مسابقه

4- پرستار شب (محمدعلی نجفی)

5- پرنده کوچک خوشبختی (پوران درخشنده)

6- تحفه‌ها (ابراهیم وحید‌زاده)

7- ترن (امیر قویدل)

8- جهیزیه‌ای برای رباب (سیامک شایقی)

9- خارج از محدوده (رخشان بنی‌اعتماد)

10- خانه در انتظار (منوچهر عسگری‌نسب)

11- خانه‌ای مثل شهر (حجت‌اله سیفی)

12- ردپایی بر شن (محمدرضا هنرمند) خارج از مسابقه

13- زمزمه (خسرو ملکان)

14- سرزمین آرزوها (مجید قاری‌زاده)

15- شاید وقتی دیگر (بهرام بیضایی)

16- شرایط عینی (احمدرضا گرشاسبی)

17- شکار (مجید جوانمرد)

18- شکوه زندگی (حسن محمدزاده)

19- شیرک (داریوش مهرجوی)

20- صعود (فریدون جیرانی)

21- کانی مانگا (سیف‌اله داد)

22- گاویار (کیومرث پوراحمد)

23- گشتی‌ها (جواد مرادی)

24- وکیل اول (جمشید حیدری)

25- ویزا (بهرام ری‌پور)

26-هراس (شهریار بحرانی) خارج از مسابقه

27- یار در خانه و ... (خسرو سینایی)

در جشنواره ششم 23 فیلم نیز در بخش فیلم‌های کوتاه نمایش داده شد.

 

دوره 7- 21 فیلم

سال 1367- دبیر: سید محمد بهشتی(مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)

در این دوره 21 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران به نمایش در آمدند:

1- افق (رسول ملاقلی‌پور)

2- انسان و اسلحه (مجتبی راعی)

3- بایسیکل‌ران (محسن مخملباف)

4- برهوت (محمدعلی طالبی)

5- تفنگ‌های سحرگاه (بهروز افخمی)

6- چون باد (محمدعلی سجادی)

7- در مسیر تندباد (مسعود جعفری جوزانی)

8- دیده‌بان (ابراهیم حاتمی‌کیا)

9- روز باشکوه (کیانوش عیاری)

10- روزنه (جمال شورجه)

11- زرد قناری (رخشان بنی‌اعتماد)

12- سال‌های خاکستری (مهدی صباغ‌زاده)

13- ستاره و الماس (سیامک شایقی)

14- سرب (مسعود کیمیایی)

15- شاخه‌های بید (امرالله احمدجو)

16- عبور (کمال تبریزی)

17- عروسی خوبان (محسن مخملباف)

18- کشتی آنجلیکا (محمدرضا بزرگنیا)

19- گراندسینما (حسن هدایت)

20- نار و نی (سعید ابراهیمی‌فر)

21- هی جو (منوچهر عسگری‌نسب)

در جشنواره هفتم برای اولین بار بخشی به نام فیلم‌های میان مدت به وجود آمد که 7 فیلم در این بخش به نمایش درآمدند و 15 فیلم کوتاه نیز حضور داشتند.

 

دوره 8- 20 فیلم

سال 1368- دبیر:سید محمد بهشتی(مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)

مسابقه سینمای ایران هشتمین جشنواره فیلم فجر میزبان 20 فیلم بود:

1- آخرین پرواز (احمدرضا درویش)

2- ای ایران (ناصر تقوایی)

3- باغ سید (محمدرضا اسلاملو)

4- بچه‌های طلاق (تهمینه میلانی)

5- پول خارجی (رخشان بنی‌اعتماد)

6- تمام وسوسه‌های زمین (حمید سمندریان)

7- جستجوگر (محمد متوسلانی)

8- در جستجوی قهرمان (حمیدرضا آشتیانی‌پور)

9- دل‌نمک (امیر قویدل)

10- دندان مار (مسعود کیمیایی)

11- ریحانه (علیرضا رئیسیان)

12- زیر بام‌های شهر (اصغر هاشمی)

13- ساوالان (یدالله صمدی)

14- عبور از غبار (پوران درخشنده)

15- کلوزاپ، نمای نزدیک (عباس کیارستمی)

16- مادر (علی حاتمی)

17- مرگ پلنگ (فریبرز صالح)

18- مشق شب (؟ کیارستمی)

19- مهاجر (ابراهیم حاتمی‌کیا)

20- هامون (داریوش مهرجویی)

جشنواره فیلم فجر در هشتمین دوره برگزاری خود برای اولین بار شاهد بخش مسابقه فیلم‌های اول بود:

1- 53 نفر (یوسف سیدمهدوی)

2- آخرین پرواز (احمدرضا درویش)

3- آخرین مهلت (؟ تاییدی)

4- آرزوهای کوچک (مسعود کرامتی)

5- باغ سید  (محمدرضا اسلاملو)

6- بچه‌های طلاق (تهمینه میلانی)

7- پرواز پنجم ژوئن (علیرضا سمیع‌آذر)

8- تا مرز دیدار (؟ قاسمی جامی)

9- تمام وسوسه‌های زمین (حمید سمندریان)

10- در جستجوی قهر؟ (حمیدرضا آشتیانی‌پور)

11- دو سرنوشت (مهران تاییدی)

12- ریحانه (علیرضا رئیسی؟)

13- شنا در زمستان (محمد کاسبی)

14- شنگول و منگول (پرویز صبری)

15- فانی (افشین شرکت)

16- کاکلی (فریال بهزاد)

 

دوره 9- 12 فیلم

سال 1369- دبیر:سید محمد بهشتی(مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)

نهمین دوره جشنواره با حضور تنها 12 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران در نوع خود جالب توجه است:

1- آپارتمان شماره 13 (یدالله صمدی)

2- ابلیس (احمدرضا درویش)

3- پرده آخر (واروژ کریم مسیحی)

4- چشم شیشه‌ای (حسین قاسمی جامی)

5- در مسلخ عشق (کمال تبریزی)

6- دو فیلم با یک بلیط (داریوش فرهنگ)

7- سایه خیال (حسین دلیر)

8- شب‌های زاینده‌رود (محسن مخملباف)

9- عروس (بهروز افخمی)

10- عشق و مرگ (محمدرضا اعلامی)

11- نقش عشق (شهریار پارسی‌پور)

12- نوبت عاشقی (محسن مخملباف)

در این دوره همچنین 10 فیلم در بخش خارج از مسابقه به نمایش در آمدند:

1- آتش پنهان (حبیب کاوش)

2- تعقیب سایه‌ها (علی شاه‌حاتمی)

3- جستجو در جزیره (مهدی صباغ‌زاده)

4 -در آرزوی ازدواج (اصغر هاشمی)

5- رنو تهران 29 (سیامک شایقی؟)

6- عروس حلبچه (حسن کاربخش)

7- گالان (امیر قویدل)

8- گروهبان (مسعود کیمیایی)

9- گزل (محمدعلی سجادی)

10- مجنون (رسول ملاقلی پور)

در جشنواره نهم برای اولین بار فیلم‌های اول و دوم در یک بخش به نمایش در امدند که تعداد این فیلم‌ها 21 اثر بود:

1- اُ منفی(کریم زرگر و احمدرضا گرشاسبی)

2- ابلیس(احمدرضا درویش)، 3- افسانه آه(تهمینه میلانی)

4- بخاطر همه چیز(رجب محمدین)

5- پرده آخر(واروژ کریم مسیحی)

6- تعقیب سایه‌ها(علی شاه‌حاتمی)

7- تویی که نمی‌شناختمت(محمد ابراهیم سلطانی‌فر)

8- چشم شیشه‌ای (حسین قاسمی‌جامی)

9- چون ابر در بهاران(سعید امیرسلیمانی)

10- حکایت آن مرد خوشبخت(رضا حیدرنژاد)

11- در مسلخ عشق(کمال تبریزی)

12- دو فیلم با یک بلیت(داریوش فرهنگ)

13- سایه خیال(حسین دلیر)

14- سفر جادوی(ابوالحسن داوودی)

15- سکوت(علی سجادی‌حسینی)

16- عروس(بهروز افخمی)

17- علی و غول جنگل(مسعود رسام و بیژن بیرنگ)

18- فرماندار(مرتضی مسایلی)

19- کلنل(نورالدین یادآورنیک روش)

20- نقش عشق(شهریار پارسی‌پور)

21- همه یک ملت(حسین مختاری)

 

دوره 10- 23 فیلم

سال 1370- دبیر: سید محمد بهشتی(مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)

در دهمین سال برپایی جشنواره فیلم فجر شاهد نمایش 23 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران بودیم:

1- آقای بخشدار (خسرو معصومی)

2- اوینار (شهرام اسدی)

3- برخورد (سیروس الوند)

4- پوتین (عبداله باکیده)

5- جیب‌برها به بهشت نمی‌روند (ابوالحسن داودی)

6- خانه خلوت (مهدی صباغ‌زاده)

7- دادستان (بزرگمهر رفیعا)

8- دره شاپرک‌ها (فریال بهزاد)

9- دلشدگان (علی حاتمی)

10- دو نفر و نصفی (یداله صمدی)

11- دو نیمه سیب (کیانوش عیاری)

12- دیگه چه خبر؟ (تهمینه میلانی)

13- رقص خاک (ابوالفضل جلیلی)

14- زندگی و دیگر هیچ... (عباس کیارستمی)

15- شتاب‌زده (مهدی فخیم‌زاده)

16- قربانی (رسول صدرعاملی)

17- قرق (احمد هاشمی)

18- مسافران (بهرام بیضایی)

19- ناصرالدین‌شاه آکتور سینما (محسن مخملباف)

20- نرگس (رخشان بنی‌اعتماد)

21- نیاز (علیرضا داودنژاد)

22- وصل نیکان (ابراهیم حاتمی‌کیا)

23- هور در آتش (عزیزاله حمیدنژاد)

همچنین در این دوره 17 فیلم در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم به نمایش در آمدند:

1- اوینار (شهرام اسدی)

2- بدوک (مجید مجیدی)

3- برنده آهنین (ع7لی شاه‌حاتمی)

4- پرواز در نهایت (محمدمهدی عسگرپور)

5- پوتین (عبداله باکیده)

6- خمره (ابراهیم فروزش)

7- دادستان (بزرگمهر رفیعا)

8- دره شاپرک‌ها (فریال بهزاد)

9- سهند دریا (عبدالجبار دلدار)

10- سیرک بزرگ (اکبر خواجویی)

11- شهر در دست بچه‌ها (اسماعیل براری)

12- عشق من، شهر من (علی قوی‌تن)

13- قرق (احمد هاشمی)

14- مرغابی وحشی (مسعود کرامتی)

15- مسافران دره انار (یدالله نوعصری)

16- موتو (محمدعلی نظریان)

17- هور در آتش (عزیزاله حمیدنژاد)

 

دوره11- 33 فیلم

سال 1371- دبیر:سید محمد بهشتی(مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)

در یازدهمین دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر برای اولین شاهد حضور بیش از 30 فیلم در بخش مسابقه بودیم:

1- آبادانی‌ها (کیانوش عیاری)

2- آذرخش (احمدرضا درویش)

3- آلما (اکبر صادقی)

4- از کرخه تا راین (ابراهیم حاتمی‌کیا)

5- افسانه مه‌پلنگ (محمدعلی سجادی)

6- افعی (محمدرضا اعلامی)

7- ایلیا، نقاش جوان (ابوالحسن داودی)

8- بازی بزرگان (کامبوزیا پرتوی)

9- بندر مه‌آلود (امیر قویدل)

10- پرواز را به خاطر بسپار (حمید رخشانی)

11- چکمه (محمدعلی طالبی) خارج از مسابقه

12- چهارشنبه عزیز (حمید تمجیدی)

13- خسوف (رسول ملاقلی‌پور)

14- دلاوران کوچه دلگشا (حسن هدایت)

15- دو همسفر (اصغر هاشمی)

16- رابطه پنهانی (جهانگیر جهانگیری)

17- راز چشمه سرخ (علی سجادی‌حسینی)

18- راه و بیراه (سیامک شایقی)

19- ردپای گرگ (مسعود کیمیایی)

20- زیر آسمان (حسین قاسمی‌جامی)

21- سارا (داریوش مهرجویی)

22- شرم (کیومرث پوراحمد)

23- صبح روز بعد (کیومرث پوراحمد)

24- قافله (مجید جوانمرد)

25- گریز (ناصر مهدی‌پور) خارج از مسابقه

26- لبه تیغ (جمال شورجه)

27- ماه عسل (حجت‌اله سیفی)

28- مردی در آینه (ساموئل خاچیکیان)

29- مستاجر (رحیم رحیمی‌پور)

30- مهاجران (مهدی صباغ‌زاده)

31- هنرپیشه (محسن مخملباف)

32- یک مرد، یک خرس (مسعود جعفری‌جوزانی)

33- یکبار برای همیشه (سیروس الوند)

در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم جشنواره یازدهم نیز 25 فیلم به نمایش در آمد:

1- آتش در خرمن (سعید حاجی‌میری)

2- آهوی وحشی (حمید خیرالدین)

3- اتل‌متل توتوله (محمد جعفری)

4- از بلور خون (جمشید عندلیبی)

5- باز باران (محسن محسنی‌نسب)

6- بربال فرشتگان (جواد شمقدری)

7- بیا با من (مهدی ودادی)

8- پرواز در پرواز (عبدالرحیم شرفی‌فریمانی)

9- چشم‌هایم برای تو (خسرو شجاعی)

10- حسنک (زهرا مهستی‌بدیعی)

11- حمله خرچنگ‌ها (پرویز تاییدی)

12- خون‌بس (ناصر غلامرضایی)

13- دایان باخ (فرهاد پوراعظم)

14- راز گل سرخ (حسن قلی‌زاده)

15- سایه‌های هجوم (احمد امینی)

16- سمفونی صحرا (محمدحسین حقیقی)

17- شکوه بازگشت (سیروس مقدم)

18- سلیب طلایی (عبداله باکیده)

19- طعمه (فرامرز صدیقی)

20- عیالوار (پرویز صبری)

21- ماموریت آقای شادی (محمدرضا زهتابی)

22- مجسمه (ابراهیم وحیدزاده)

23- مرد ناتمام (محرم زینال‌زاده)

24- مریم و می‌تیل (فتحعلی اویسی)

25- نصف جهان (مرتضی شاملی)

 

دوره 12- 20 فیلم

سال 1372- دبیر: سید محمد بهشتی(مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)

در این سال 20 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره به رقابت با یکدیگر پرداختند:

1- آخرین شناسایی (علی شاه‌حاتمی)

2- بدل (جهانگیر جهانگیری)

3-بلوف (ساموئل خاچیکیان)

4- پایان کودکی (کمال تبریزی)

5- پرتگاه (بهرام ری‌پور)

6- پناهنده (رسول ملاقلی‌پور)

7-تاواریش (مهدی فخیم‌زاده)

8- ترانزیت (علی سجادی حسینی)

9- تیک‌تاک (محمدعلی طالبی)

10-جاده عشق (رجبعلی محمدین)

11- جای امن (مجتبی راعی)

12- چشم شیطان (حسن هدایت)

13- حماسه مجنون (جمال شورجه)

14- خاکستر سبز (ابراهیم حاتمی‌کیا)

15- دمرل (یدالله صمدی)

16- روز فرشته (بهروز افخمی)

17- زیردرختان زیتون (عباس کیارستمی) خارج از مسابقه

18- سهراب تا سهراب (عباس شیخ‌بابایی)

19- نان و شعر (کیومرث پوراحمد)

20- همسر (مهدی فخیم‌زاده)

در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم جشنواره دوازدهم نیز 20 فیلم به نمایش در آمد:

1- آن‌ها هیچ کس را دوست ندارند(جعفر سیمایی)

2- ایوب پیامبر (فرج‌الله سلحشور)

3- بازیچه (تورج منصوری)

4- بلندی‌های صفر (حسینعلی لیالستانی)

5- پادزهر (بهرام کاظمی)

6- پنجاه روز التهاب (کریم آتشی)

7- جنگ نفتکش‌ها (محمدرضا بزرگ‌نیا)

8- دره هزار فانوس (احمدرضا گرشاسبی)

9- راننده سفر (شفیع آقامحمدیان و حبیب‌الله بهمنی)

10- زیر سایه کنار (جواد ارشاد)

11- زینت (ابراهیم مختاری)

12- سپیدبال (محسن محسنی‌نسب)

13- سجاده آتش (احمدمرادپور)

14- سه مردعامی (سپامک تقی‌پور)

15- ضربه آخر(داود موثقی)

16- عبور از تله (غلامرضا رمضانی)

17- کودکانی از آب و گل (عطاءالله حیاتی)

18- مسافر غریب (یوسف جمادی)

19- هبوط (احمد معتمدی)

20- همه دختران من (اسماعیل سلطانیان)

 

دوره 13- 33

سال 1373- دبیر: مهدی فریدزاده(معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

جشنواره سیزدهم از این جهت حائز اهمیت است که در این دوره پس از 11 سال معاون سینمایی و دبیر جشنواره تغییر کردند، همچنین پس از جشنواره یازدهم برای دومین بار در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر شاهد حضور 33 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران بودیم:

1- آخرین بندر (حسن هدایت)

2- آرایش مرگ (افشین شرکت)

3- آرزوی بزرگ (خسرو شجاعی)

4- اشک کوسه (حمیدرضا آشتیانی‌پور)

5- افسانه دو خواهر (کامبوزیا پرتوی)

6- به خاطر هانیه (کیومرث پوراحمد)

7- بوی خوش زندگی (ابوالحسن داودی)

8- بهشت پنهان (کامران قدکچیان)

9- پرواز از اردوگاه (حسن کاربخش)

10- پری (داریوش مهرجویی)

11- تجارت (مسعود کیمیایی)

12- حمله به اچ 3 (شهریار بحرانی)

13- خط آتش (سیدعلی سجادی حسینی و سیدفرید سجادی حسینی)

14- خلع سلاح (علیرضا داودنژاد)

15- در کمال خونسردی (سیامک شایقی)

16- دل و دشنه (مسعود جعفری جوزانی)

17- دیدار (محمدرضا هنرمند)

18- دیوانه‌وار (کامران قدکچیان)

19- راه افتخار (داریوش فرهنگ)

20- روز شیطان (بهروز افخمی)

21- روز واقعه (شهرام اسدی)

22- روزهای خوب زندگی (مهدی صباغ‌زاده)

23- روسری آبی (درخشان بنی‌اعتماد)

24- زمین آسمانی(محمدعلی نجفی)

25- ستارگان خاک (عزیزالله حمیدنژاد)

26- سلام سینما (محسن مخملباف)

27- عروسی خون (مجید جوانمرد)

28- کاکادو (تهمینه میلانی)

29- کیمیا (احمدرضا درویش)

30- مجازات (جهانگیر جهانگیری)

31- مهریه بی‌بی (اصغر هاشمی)

32- می‌خواهم زنده بمانم (ایرج قادری)

33- یک شب و یک غریبه (حسین قاسمی جامی)

در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم جشنواره سیزدهم نیز 21 فیلم حضور داشتند:

1- آدم برفی (داود میرباقری)

2- بادکنک سفید (جعفر پناهی)

3- بشیر (احمد رمضان‌زاده)

4- حسرت (حسن محمدزاده)

5- خانه پدری (محمد جعفری)

6- درد مشترک (یاسمین ملک‌نصر)

7- دشت ارغوانی (نادر مقدس)

8- روز واقعه (شهرام اسدی)

9- رویای نیمه شب تابستان (داریوش بابائیان)

10- ساز و ستاره (محرم زینال‌زاده)

11- سال‌های بیقراری (مسعود نوابی)

12- سربلند (فتحعلی اویسی)

13- سفر (علیرضا رئیسیان)

14- کوچه و موزه (کاظم بلوچی)

15- مرد پنجم (سیدمحسن شهابی)

16- مرد کوچک (قدرت‌الله صلح میرزایی)

17- مرضیه (اسفندیار شهیدی)

18- مرواید سیاه (حبیب‌الله بهمنی و شفیع آقامحمدیان)

19- منطقه ممنوع (رضا جعفری)

20- نگاهی دیگر (حسین مختاری)

21- هدف (بهرام کاظمی)

 

دوره 14- 41 فیلم

سال 1374- دبیر: عزت‌الله ضرغامی(معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

جشنواره چهاردهم را می‌توان منحصر به فردترین جشنواره فجر دانست چرا که در این دوره 41 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران به رقابت پرداختند، رکوردی که عزت‌الله ضرغامی در اولین سال دبیری جشنواره فجر بر جای گذاشت و تا امروز دست نخورده باقی مانده است:

1- آخرین مرحله (محسن محسنی‌نسب)

2- بازمانده (سبف‌اله داد)

3- بازی با مرگ (حمید تمجیدی)

4- بانی چاو (احمدرضا گرشاسبی)

5- برج مینو (ابراهیم حاتمی‌کیا)

6- بوی پیراهن یوسف (ابراهیم حاتمی کیا)

7- بی‌قرار (مجید قاری‌زاده)

8- بیگانه‌ای در شهر (حسن هدایت)

9- پاتک (علی‌اصغر شادروان)

10- پدر (مجید مجیدی)

11- توطئه (علی قوی‌تن)

12- چهره (سیروس الوند)

13- حادثه در کندوان (جهانگیر جهانگیری)

14- خواهران غریب (کیومرث پوراحمد)

15- دام (جلال مهربان)

16- دایره سرخ (جمال شورجه)

17- دیپلمات (داریوش فرهنگ)

18- سفر به چزابه (رسول ملاقلی‌پور)

19- سکوت کوهستان (یدالله نوعصری)

20- سلام به انتظار (کریم آتشی)

21- شاخ گاو (کیانوش عیاری)

22- شیخ مفید (سیروس مقدم و فریبز صالح)

23- ضیافت (مسعود کیمیایی)

24- عاشقانه (علیرضا داودنژاد)

25- عروس کاغذی (حجت‌اله سیفی)

26- غزال (مجتبی راعی)

27- فاتح (بهرام ری‌پور)

28- فرار (رحیم رحیمی‌پور)

29- فرار از جهنم (شفیع آقامحمدیان)

30- قله دنیا (عزیزاله حمیدنژاد)

31- گارد ویژه (پرویز صبری)

32- گبه (محسن مخملباف)

33- گروگان (اصغر هاشمی)

34- لبنان عشق من (حسن کاربخش)

35- لیلی با من است (کمال تبریزی)

36- مادرم گیسو (سیامک شایقی)

37- نجات‌یافتگان (رسول ملاقلی‌پور)

38- نخل محبت (قدرت‌اله صلح‌میرزایی)

39- نون و گلدون (محسن مخملباف)

40- هفت گذرگاه (جمشید حیدری)

41- یک داستان واقعی (ابوالفضل جلیلی)

در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم نیز 22 فیلم به نمایش در آمدند:

1- بازگشت از بوداپست (رامبد لطفی)

2- پاکباخته (غلامحسین لطفی)، 3- پدر (مجید مجیدی)

4- تعطیلات تابستانی (فریدون حسن‌پور)

5- تعقیب (علی عبدالعلی‌زاده)

6- تنگنا (علی درخشی)

7- جهنم سبز (اسماعیل براری)

8- خفتگان بیدار (غلام‌حیدر اکابری)

9- دشمن (عباس بابویهی)

10- دکل (عبدالحسن برزیده)

11- راز کیف گمشده (کریم هاتفی‌نیا)

12- رها شدگان (غلامرضا جنت‌خواه‌دوست)

13- روز دیدار (سیدعلی خوش‌نشین)

14- طالع سعد (زهرا مهستی‌بدیعی)

15- عاشق فقیر (حسینعلی لیالستانی)

16- فردا روز دیگری است (روح‌اله خوشکام)

17- قانون (فرامرز قریبیان)

18- قصه‌های بازار (عبداله علیمراد)

19- ماه مهربان (قاسم جعفری)

20- مرد آفتابی (همایون اسعدیان)

21- ویرانگر (ابوالقاسم طالبی)

22- یحیی (حسین فرخی)

 

دوره 15- 29 فیلم

سال 1375- دبیر: عزت‌الله ضرغامی(معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

در دومین دوره دبیری رئیس فعلی صدا و سیما در جشنواره فیلم 29 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران به رقابت با یکدیگر پرداختند:

1- آقای شانس (رحمان رضایی)

2- اعاده امنیت (حمید رخشانی)

3- بچه‌های آسمان (مجید مجیدی)

4- تهاجم (قدرت‌اله صلح‌میرزایی)

5- در سرزمینی دیگر (مجید جوانمرد)

6- دیپلمات (داریوش فرهنگ)

7- روزی که خواستگار آمد (فریال بهزاد)

8- زن امروز (مجید قاری‌زاده)

9- سایه به سایه (علی ژکان)

10- سجده بر آب (حمید خیرالدین)

11- سرحد (اکبر صادقی)

12- سرزمین خورشید (احمدرضا درویش)

13- سلطان (مسعود کیمیایی)

14- شب روباه (همایون اسعدیان)

15- شوک (ناصر مهدی‌پور)

16- طوفان (محمدرضا بزرگ‌نیا)

17- عقرب (بهروز افخمی)

18- فرار مرگبار (تورج منصوری)

19- کمین (حمید خیرالدین)

20- کیسه برنج (محمدعلی طالبی)

21- لاک‌پشت (علی شاه‌حاتمی)

22- لیلا (داریوش مهرجویی)

23- ماه و خورشید (محمدحسین حقیقی)

24- مسافر جنوب (پرویز شهبازی)

25- معجزه خنده (یداله صمدی)

26- نابخشوده (ایرج قادری)

27- نامزدی (ناصر غلامرضایی)

28- ننه لالا و فرزندانش (کامبوزیا پرتوی)

29- هتل کارتن (سیروس الوند)

در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم 22 فیلم حضور داشتند:

1- ابراهیم (حمیدرضا محسنی)

2- ارابه مرگ (رضا قهرمانی)

3- اعتراف (مجید فهیم‌خواه)

4- بالاتر از خطر (سعید عالم‌زاده)

5- براده‌های خورشید (محمدحسین حقیقی)

6- بزرگ، خیلی بزرگ (فرزین مهدی‌پور)

7- جوانمرد (جمشید آهنگرانی‌فراهانی)

8- حرفه‌ای (اسماعیل فلاح‌پور)

9- حریف دل (رضا گنجی)

10- دوربین (کامران شیرزاد)

11- راز مینا (عباس رافعی)

12- سرعت (محمدحسین لطیفی)

13- سفر بخیر (داریوش مودبیان)

14- سفر پرماجرا (سیامک اطلسی)

15- سینما، سینماست (سیدضیاء‌الدین دری)

16- طوفان شن (جواد شمقدری)

17- فصل پنجم (رفیع پیتز)

18- قاصدک (قاسم جعفری)

19- مردی شبیه باران (سعید سهیلی)

20- مسافر جنوب (پرویز شهبازی)

21- موشک کاغذی (فرهاد مهران‌فر)

22- مینا و غنچه (محمد حسین‌پور و جهان خادم)/فارس

اخبار مرتبط

«عمار» آلترناتیو «فجر» نیست

معرفی آثار راه‌یافته به بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر

جشنواره فیلم فجر در دوران کرونا چگونه برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha